Agata Kowalska odchodzi z TOK FM. "Zmiany w ramówce są normalne"
Dziennikarka TOK FM Agata Kowalska po 14 latach pracy złożyła wypowiedzenie. Jedną z przyczyn jej decyzji była "nagła zmiana ramówki" i skrócenie jej programu "Analizy". - Zmiany w ramówce są normalną praktyką w redakcjach mediów informacyjnych - mówi Wirtualnemedia.pl Kamila Ceran, redaktor naczelna stacji.
- Decyzja o skróceniu programu „Analizy" podjęta została 30 kwietnia, na 10 dni przez zapowiadanymi „wyborami", w gorącym politycznie okresie. Tego rodzaju zmiany w ramówce są normalną praktyką w redakcjach mediów informacyjnych, które reagują elastycznie na bieżące wydarzenia i dostosowują ramówkę do kalendarza wyborczego, preferując wówczas tematy polityczne. Taka jest nasza rola na medialnej mapie - wyjaśnia Kamila Ceran, szefowa TOK FM.
Jak dodaje, decyzja ta jest również zgodna "ze strategią programową stacji, zaprezentowaną wszystkim pracownikom Radia TOK FM w styczniu 2020 r."
- Informację o zmianach przesłałam Agacie Kowalskiej SMS-em, gdy była na 9-dniowym urlopie. Staram się unikać telefonowania do pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych, ale oczywiście gotowa byłam do rozmowy, gdyby Agata do mnie ze swojego urlopu zadzwoniła - wyjaśnia Kamila Ceran.
"Zwolnienia w TOK FM nie są planowane"
Jak dodaje, wysłała Agacie Kowalskiej SMS o treści: „Agata, sorry, że na urlopie, ale informacyjnie - na co najmniej dwa tygodnie, w zależności od kalendarza 'wyborczego' wydłużamy 'Wywiad Polityczny' do godziny i skracamy 'Analizy' do godziny. Od poniedziałku 4 maja. Pozdro, K."
Kamila Ceran podkreśla, że szanuje decyzję Agaty Kowalskiej i "dziękuje jej za lata wspólnej pracy".
Zapytaliśmy też Agorę, czy w ostatnich tygodniach były zwolnienia w redakcji TOK FM. - Nikt nie został zwolniony i nie są planowane w najbliższym czasie zwolnienia w zespole stacji - powiedziała portalowi Wirtualnmedia.pl Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory.
"Straciłam zaufanie do redakcji"
O złożeniu wypowiedzenia Agata Kowalska poinformowała w środę późnym wieczorem na Facebooku.
"Decyzja o nagłej zmianie ramówki i skróceniu 'Analiz' dotarła do mnie podczas krótkiego urlopu. W SMS-ie. To tylko jedna z przyczyn, dla których w ubiegłym tygodniu złożyłam wypowiedzenie; z końcem sierpnia moja umowa wygaśnie.
W Radiu TOK FM przepracowałam 14 lat, między innymi jako wydawczyni 'Komentarzy' Ani Laszuk, jako pomysłodawczyni 'Skołowanych' i jako prowadząca ukochane 'Analizy'. Niestety, mimo tak długiego stażu nie udało mi się zrozumieć decyzji podejmowanych ostatnio przez szefostwo wobec mnie i mojego programu. Ani formy, w jakiej były mi komunikowane.
Fundamentem pracy dziennikarskiej było dla mnie zawsze zaufanie do redakcji, poczucie, że wspiera mnie przy trudnych wywiadach, doradza w kwestiach etycznych i pomaga – gorąco się spierając – w wyborze tematów ważnych, a nie tylko popularnych. W ciągu kilku ostatnich tygodni straciłam to zaufanie i pewność. Na dodatek o wielu szczegółach nie wolno mi mówić ze względu na - co za paradoks! - dobro firmy.
Jest mi bardzo ciężko, zwłaszcza że rozstaję się nie tylko z anteną, ale i z niesamowitymi ludźmi: gośćmi programu. I – co chyba najtrudniejsze - ze swoim marzeniem o współtworzeniu lepszego Radia TOK FM. Bardzo kochałam tę robotę" - napisała Agata Kowalska.
Ostatnio w audycji "Analizy" dziennikarka zajmowała się tematem mobbingu w pracy. Przeprowadziła rozmowę m.in. z Hanną Zielińską, która miała paść ofiarą takich praktyk w redakcji "Przekroju".
Od początku związana z TOK FM
Agata Kowalska w 2006 r. ukończyła wydział nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Od początku swojej kariery zawodowej związana jest z radiem TOK FM.
Jak pisze na swoim profilu na Linkedln, "radia uczyła się od Ani Laszuk i Piotra Zorcia, wydając 'Komentarze Radia TOK FM'. Jej pierwszym ramówkowym pomysłem była audycja "Skołowani", która najpierw dotyczyła tematyki rowerowej, a później przekształciła się w program o transporcie miejskim.
Równolegle wraz z Pawłem Sulikiem Kowalska tworzyła popołudniowy program publicystyczny "Post Factum". Ostatnio prowadziła "Analizy", audycję początkowo poświęconą pracy rządu i parlamentu.
Aktywnie działa na rzecz praw LGBT
Dziennikarka specjalizuje się w debatach publicznych. Zaczynała od cyklu "StudioTOK" - projektu Radia TOK FM i Teatru Studio w Warszawie. Potem prowadziła kilkadziesiąt ogólnokrajowych debat z kandydatami na polityków w czasie kampanii wyborczych w ramach cyklu "Usłysz Swoje Miasto" w 2014 r., "Usłysz Swojego Posła" w 2016 r. i "Usłysz Swoje Miasto" w 2018 r. W 2017 r. w związku z reformą edukacji moderowała ogólnopolskie debaty "Usłysz Swoją Szkołę" z udziałem kuratorów wojewódzkich, ekspertów i rodziców uczniów z całej Polski.
W 2016 r. Agata Kowalska dostała nagrodę "Pióro Nadziei", przyznawaną przez Amnesty International oraz Złoty Mikrofon Radia TOK FM.
Dziennikarka aktywnie działa na rzecz praw środowiska LGBT. W 2018 r. wzięła ślub cywilny w Berlinie ze swoją partnerką Emilią Barabasz. Po powrocie do Polski kobiety próbowały zarejestrować niemiecki akt małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego. Kiedy odmówił, złożyły skargę do wojewody mazowieckiego, a po jego odmowie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd oddalił skargę, uznając ją za bezzasadną.
Dołącz do dyskusji: Agata Kowalska odchodzi z TOK FM. "Zmiany w ramówce są normalne"