Barbara Stanisławczyk-Żyła zrezygnowała z funkcji prezesa Polskiego Radia
W piątek wieczorem Barbara Stanisławczyk-Żyła poinformowała Radę Mediów Narodowych o rezygnacji z pełnienia funkcji prezesa Polskiego Radia - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Rada jest zaskoczona, musi zastanowić się, jakie kroki teraz podjąć.
Informację o złożeniu rezygnacji przez Barbarę Stanisławczyk potwierdzili portalowi Wirtualnemedia.pl członkowie Rady Mediów Narodowych - posłanka Joanna Lichocka i Juliusz Braun. Stanisławczyk-Żyła zakończy pełnienie funkcji prezesa z dniem 31 marca br. Nie podała powodów swojej rezygnacji.
- Potwierdzam, że pani prezes złożyła rezygnację z funkcji prezesa zarządu Polskiego Radia. Pani prezes nie informuje o powodach swojej decyzji - informuje portal Wirtualnemedia.pl Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy Polskiego Radia.
Rada Mediów Narodowych jest zaskoczona takim obrotem sprawy. W czwartek rozstrzygnięto bowiem konkurs na prezesa Polskiego Radia, który Barbara Stanisławczyk-Żyła wygrała. Jej zastępcą został wybrany dziennikarz Mariusz Staniszewski. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że w piątek Barbara Stanisławczyk-Żyła przedstawiła nowego wiceprezesa dyrektorom anten Polskiego Radia oraz zadeklarowała RMN współpracę i wypełnianie zapowiedzianych w trakcie przesłuchań celów strategicznych. Rezygnacja wpłynęła do Rady w piątek wieczorem.
Jaka jest teraz procedura?
Sytuacja jest precedensowa, więc nie ma opisanej procedury postępowania. Rezygnacja prawdopodobnie zostanie przyjęta. - Nie można kogoś zmuszać do pozostawania prezesem. Rada przyjmuje do wiadomości decyzję - wyjaśnia nam Juliusz Braun. Barbara Stanisławczyk-Żyła będzie kierować spółką do końca marca, a Rada Mediów Narodowych musi powołać nowego prezesa. Oznacza to, że albo zostanie rozpisany nowy konkurs, albo funkcję prezesa obejmie Mariusz Staniszewski, wskazany przez RMN jako wiceprezes. - Musimy się nad tym zastanowić - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Joanna Lichocka.
- To nas zaskoczyło, bo do wczoraj pani prezes nie sygnalizowała takiej woli. Musimy się nad tym zastanowić. Rzeczywiście trzeba będzie albo powołać nowego prezesa, albo jeszcze raz przeprowadzić procedurę - podkreśla w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych.
Nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl ustalił, że Barbara Stanisławczyk-Żyła nie spodziewała się, że RMN wymieni dotychczasowego wiceprezesa Jerzego Kłosińskiego, z którym współpracowała od roku, na nowego.
Barbara Stanisławczyk-Żyła jest prezesem Polskiego Radia od stycznia ub.r., została powołana wraz z dwoma innymi członkami zarządu przez ministra skarbu państwa. W czwartek Rada Mediów Narodowych ogłosiła wyniki konkursu na prezesa spółki: wybrała Stanisławczyk-Żyłę na prezesa, a Mariusza Staniszewskiego na wiceprezesa. Oboje zostali powołani na czteroletnią kadencję.
Jeszcze w piątek rano Barbara Stanisławczyk-Żyła mówiła w „Sygnałach dnia” w radiowej Jedynce o swoich planach na rozpoczętą kadencję prezesa Polskiego Radia. Zaznaczyła, że w piątek podzieli się kompetencjami z Mariuszem Staniszewskim.
W ub.r. w Polskim Radiu m.in. wstrzymano projekt cyfrowego nadawania naziemnego (DAB+), uruchomiono w nowej odsłonie stację informacyjną Polskie Radio 24 (która we wrześniu ub.r. w nadawaniu analogowym zastąpiła Czwórkę), podjęto współpracę z nadawcami publicznymi z innych krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz nastąpiło sporo zmian programowych i kadrowych w poszczególnych rozgłośniach nadawcy. Stanisławczyk-Żyła poinformowała niedawno, że firma w ub.r. zanotowała zysk netto.
Przed pracą w Polskim Radiu Barbara Stanisławczyk-Żyła była m.in. zastępcą redaktora naczelnego „Sukcesu”, a w latach 2006-2010 redaktor naczelną tego pisma, natomiast od września 2009 roku do marca 2010 roku dyrektorem wydawniczym Wydawnictwa Przekrój. Współpracowała z wieloma tytułami prasowymi, na początku lat 90. była stypendystką w Agencji Reutera w Londynie.
Napisała kilka książek faktograficznych m.in. „Miłosne gry Marka Hłaski”, „Dziewczyny”, „Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska historie dramatów i miłości” oraz „Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce”.
Ukończyła Politechnikę Warszawską i Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskała też stopień doktora. Prowadziła wykłady m.in. w Collegium Civitas.
Dołącz do dyskusji: Barbara Stanisławczyk-Żyła zrezygnowała z funkcji prezesa Polskiego Radia