SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wszystkie kanały w jednej aplikacji? „Mission impossible”

Brak jednej aplikacji, która agregowałaby wszystkie wykupione kanały linearne to jedna z największych wad streamingu. Niektóre programy ze stacji Telewizji Polskiej są dostępne tylko w TVP VOD. Nawet do kanałów informacyjnych potrzeba minimum dwóch aplikacji. Czy zmieni się w to w przyszłości? Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl są podzieleni.

Nie trzeba być abonentem sieci kablowej, platformy cyfrowej, operatora IPTV czy odbiorcą naziemnej telewizji cyfrowej, aby oglądać polskojęzyczne kanały linearne. Wystarczy szybkie i nielimitowane łącze internetowe,  telewizor lub przystawka do streamingu i zainstalowanie aplikacji ze stacjami. Kanały linearne oferują w Polsce m.in. Canal+ online, Polsat Box Go, TVP VOD, Max, Player, Pilot WP, Megogo, Sweet.TV, CDA Premium i Rakuten TV. Kilka stacji od Viasat World znajdziemy też w ofercie Viaplay.

Konieczność ciągłego skakania po aplikacjach

W ofercie tych aplikacji są niemal wszystkie kanały oferowane przez tradycyjnych operatorów. Problem w tym, że w każdej brakuje popularnych stacji telewizyjnych. Nie można wszystkich streamów wkleić szybko do jednego agregatora i przeglądać ofertę kanałów z różnych aplikacji. Na dekoderze sieci kablowej szybko możemy porównać co pokazują: TVN24, TVP Info, Polsat News, Republika i wPolsce24.

W streamigu do odbioru tylko stacji newsowych potrzeba minimum dwóch aplikacji.  Na przykład w Canal+ online obejrzymy TVN24, TVN24 BiS, TVP Info i Republikę. Aby uzyskać dostęp także do Polsat News, Wydarzeń24 i wPolsce24, musimy sięgnąć po Polsat Box Go. Podobne przykłady dotyczą wszystkich platform. Pilot WP oferuje TVN24, TVN24 BiS, wPolsce24 i Republikę, ale TVP Info i Polsat News już nie.

Problem nie dotyczy jedynie newsów. Subskrybenci Canal+ online mają dostęp do kanałów TVP Sport. Na podstawie sublicencji udzielonej właśnie przez Canal+, pokazuje on wybrane mecze Ligi Mistrzów. Często w Canal+ online na TVP Sport wyświetla się podczas ich trwania informacja o braku audycji z przyczyn licencyjnych. Podobnie bywa z niektórymi „Teatrami Telewizji” na TVP1.  Nadawca publiczny nie zawsze wykupuje licencje na wszystkie platformy. Aby obejrzeć te treści trzeba pobrać i korzystać z aplikacji TVP VOD.

Osobom, którym zależy na nieco mniej popularnych kanałach, jak chociażby Music Box, aplikacje typu Canal+ online i Polsat Box Go, nie wystarczą. Muszą sięgnąć na przykład po Pilot WP czy Megogo. Niekiedy problemem jest sama konstrukcja pakietów. W Canal+ online subskrybenci mogą oglądać History, ale jeśli chcą też History 2, to powinni skorzystać np. z Polsat Box Go, Pilot WP czy CDA Premium. Nie jest to na pewno wygodne dla widzów, a w przypadku telewizorów z mniejszą ilością RAM-u, nieustanne zmienianie aplikacji, może prowadzić do ich zawieszenia się.

Każdy chce dotrzeć bezpośrednio do konsumenta

Czy w przyszłości możliwa jest agregacja wszystkich darmowych i wykupionych kanałów linearnych z różnych aplikacji na jednej liście w streamingu? -  Agregacja rynku kanałów linearnych w streamingu w Polsce jest zdecydowanie możliwa. Główną przeszkodą jest fakt, że obecnie każdemu z nadawców zależy na rozwoju modelu D2C (direct to consumer), a zatem preferowane jest publikowanie treści wyłącznie na swoich platformach - mówi Wirtualnemedia.pl Przemysław Frasunek. członek zarządu Redge Technologies, firmy dostarczającej aplikacje i inne rozwiązania streamingowe m.in. dla Telewizji Polskiej (TVP VOD), TVN Warner Bros. Discovery (Player) czy Wirtualnej Polski (Pilot WP).

Jego zdaniem agregacja może następować w dwóch modelach. - Klasycznym payTV, w którym użytkownik ponosi opłatę subskrypcyjną. Ten model rozwija się w kierunku usług „odmiejscowionych", niezwiązanych z siecią telekomunikacyjną. W takim modelu działa chociażby Play. Drugim modelem jest agregacja na platformach streamingowych i monetyzacja tych treści w modelu reklamowym. W tym modelu działa już WP Pilot. Myślę, że szansą dla dalszego rozwoju tego rynku jest przede wszystkim reklama personalizowana i dynamiczne wstrzykiwanie reklam (DAI). Wówczas, nadawca może podzielić się przychodem z reklamy z operatorem platformy OTT - dodaje Frasunek.

Współpraca wielu nadawców?

Jak na razie żaden z graczy streamingowych nie oferuje wszystkich popularnych darmowych i płatnych kanałów. - Choć problem fragmentacji oferty kanałów linearnych w serwisach streamingowych czy braku licencji na odtwarzanie wybranych audycji (blackout) może być uciążliwy dla użytkowników, którzy czasami zmuszeni są żonglować pomiędzy różnymi aplikacjami i subskrypcjami, z punktu widzenia każdej platformy to czysta strategia i walka o utrzymanie widza lub po prostu zobowiązania licencyjne w zależności od regionu czy pola eksploatacji. Taką wygodę ze spójną i pełną listą kanałów w jednym interfejsie zapewnia aktualnie tradycyjna telewizja kablowa i satelitarna – ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anita Góral, Sales & Marketing Director w AKPA Polska Press, agencji przygotowującej m.in. program telewizyjny do internetu i prasy.

Na wybranych rynkach, jak Stany Zjednoczone czy Niemcy, w ramach systemu operacyjnego Google TV można połączyć w zakładce „Live TV” kanały tradycyjne ze stacjami streamingowymi (FAST). Nadal jednak nie obejrzymy w ten sposób atrakcyjnych płatnych kanałów. Czy agregacja kiedyś nastąpi? - Teoretycznie jest to prawdopodobne przy standaryzacji technologii i wypracowaniu spójnego modelu zarządzania subskrypcjami w ramach jednej platformy, co próbuje na rynkach zagranicznych wdrożyć Google TV czy Amazon Prime Video Channels. Jedna aplikacja, tzw. hub, agreguje treści z wielu platform, ale każde odtwarzanie odbywa się bezpośrednio w aplikacji danego dostawcy. Wymaga to jasnych warunków współpracy - także między konkurencyjnymi firmami – zauważa Góral.

Agregacja byłaby możliwa, gdyby wszyscy wiodący nadawcy kanałów zgodzili się na współpracę. Nie wiadomo czy byliby skłonni dojść do porozumienia z którymś z amerykańskich gigantów czy bardziej stworzyć lokalne, polskie rozwiązanie. W Wielkiej Brytanii wszyscy wiodący nadawcy (BBC, ITV, Channel 4, Channel 5) biorą udział w projekcie Freely. To serwis streamingowy, który może w przyszłości zastąpić naziemną telewizję cyfrową.

- Jednym z głównych wyzwań w dążeniu do jednego interfejsu z kanałami linearnymi jest konkurencja o widza i dane. Właściciele poszczególnych aplikacji chcą utrzymać kontrolę nad swoją widownią i mieć bezpośredni kontakt z użytkownikami, co umożliwia zbieranie danych i lepsze monetyzowanie treści. Umowy licencyjne to kolejny temat trudny do przeskoczenia, ale chyba najważniejszy aspekt to pytanie, czy nadawcy w Polsce chcą się uzależnić od takich gigantów jak Google czy Amazon? Analogia do walki polskich wydawców z Google czy Facebookiem i jej dotkliwych konsekwencjach dla właścicieli treści nasuwa się sama. O ile integracja kanałów bezpłatnych i wybranych kanałów FAST na jednej platformie jest możliwa i to już się dzieje, agregacja wszystkich dostępnych kanałów linearnych, płatnych, serwisów VOD i SVOD wydaje się przy tak dużej liczbie interesariuszy „mission impossible" – dodaje przedstawicielka AKPA Polska Press. 

Dołącz do dyskusji: Wszystkie kanały w jednej aplikacji? „Mission impossible”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Te ograniczenia licencyjne są chore.
Będąc za granicą jak się polacze z PL numeru na TVP GO mogę wszystko jak z numeru DE wyskakuje licencja i czegoś nie zobaczę na głównych antenach ale już przez info lub Polonia już tak. Podobnie z filmami które na VOD można bez problemu obejrzeć.
Co bardziej śmieszne że VIA wp kanały bez problemu obejrzeć można.
odpowiedź
User
s
Jest taka aplikacja. Nazywa się KODI.
odpowiedź
User
Henryk
Jest taka aplikacja. Nazywa się KODI.
KODI, Pirate Bay.
odpowiedź