SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Chmura obliczeniowa, internet rzeczy i druk 3D wśród najważniejszych technologii przyszłości

Według badań KPMG światowi liderzy technologii i biznesu przewidują, że rozwój cloud computngu i platform mobilnych, internet rzeczy, druk 3D, analiza danych i inżynieria biomedyczna to kluczowe trendy nowych technologii w ciągu najbliższych trzech lat.

Raport „The Changing Landscape of Disruptive Technologies. Innovation Convregence Unlocks New Paradigms” został sporządzony przez KPMG International na podstawie badań przeprowadzonych wśród ponad 800. liderów technologii i biznesu na wybranych rynkach - w obu Amerykach oraz regionach EMEA (Europa, Środkowy Wschód, Afryka) i ASPAC (Azja i Pacyfik).

Sondaż wskazuje, że największy odsetek respondentów (11 proc.) uważa rozwiązania oparte na chmurze oraz dedykowane do nich aplikacje za najważniejszy trend w najbliższej przyszłości. Tego typu platformy zostały wyróżnione na pierwszym miejscu w Chinach (15 proc., na równi ze sztuczną inteligencją) i Japonii (13 proc.). Z kolei według badanych w Stanach Zjednoczonych największy potencjał ujawni się w dziedzinie biotechnologii i medycyny cyfrowej – ten segment wskazało 15 proc. respondentów. W regionie europejskim dominującym trendem będzie technologia druku 3D i związane z nią możliwości - wymieniło ją 12 proc. uczestników sondażu.

- Stale rosnąca popularność druku 3D to dobra wiadomość dla Polski – podkreśla w komentarzu do raportu Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. - Zaawansowane drukarki trójwymiarowe to jeden z obszarów technologii, w którym innowacyjność polskich przedsiębiorców jest dostrzegana także poza granicami naszego kraju.

Wśród innych istotnych trendów w ciągu najbliższych trzech lat badani wymienili także internet rzeczy (9 proc.), analizę danych (9 proc.) oraz rozwiązania związane z cyberbezpieczeństwem, czyli poprawiające bezpieczeństwo danych w świecie cyfrowym (6 proc.).

- Wygoda konsumencka jest głównym czynnikiem sprzyjającym wykorzystaniu wszystkich nowinek technologicznych – zaznacza Kalinowski. - Rozwiązania, które nie dają człowiekowi żadnych korzyści szybko wypadają z rynku. Cyfrowi konsumenci są coraz lepiej wyedukowani i nie dziwi fakt, że 22 proc. respondentów wskazuje na bezpieczeństwo danych jako główną barierę dla szybkiej akceptacji rozwiązań takich jak internet rzeczy czy technologie M2M.

Respondentów badania poproszono też o wskazanie tych segmentów gospodarki, które w nadchodzących trzech latach przejdą największe zmiany w wyniku rozwoju nowoczesnych technologii. Najwięcej pytanych wymieniło na pierwszym miejscu branżę technologiczną (24 proc.), na drugim znalazł się rynek konsumencki i sprzedaż (11 proc.), na trzecim zaś telekomunikacja (10 proc.).

Wśród bardziej szczegółowych kwestii związanych z nowymi technologiami pojawiło się m.in. pytanie o to, które dziedziny gospodarki mają największy potencjał monetyzacji w związku z rozwojem internetu rzeczy. Tutaj najczęściej wymieniano rynek konsumencki i sprzedaż (22 proc.), następnie technologie (13 proc.) oraz rynek lotniczy, obronny i edukację (10 proc.).

Autorzy raportu zadali respondentom to samo pytanie, ale w odniesieniu do postępującej robotyzacji. Tutaj najwięcej wskazań zdobyły segmenty produkcji oraz motoryzacji i transportu (po 16 proc.) oraz ponownie przemysł lotniczy/obronny (13 proc.) i technologiczny (11 proc.).

Dołącz do dyskusji: Chmura obliczeniowa, internet rzeczy i druk 3D wśród najważniejszych technologii przyszłości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl