SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co z BZ WBK po przejęciu przez Santander: Rewolucji nie będzie!

BZ WBK pod skrzydłami Santandera wciąż pozostanie konserwatywnie zarządzaną instytucją.

Hiszpańska grupa bankowa działa z dużym rozmachem, zachowując jednocześnie ostrożne podejście do prowadzonej działalności. Potwierdza to wartość współczynnika kapitału podstawowego (tzw. Tier 1), który po pierwszym półroczu br. wynosi 10,1 proc., znacznie więcej od europejskiej średniej i o ponad 4 pkt proc. więcej od wymaganego minimum. Ten sam wskaźnik dla BZ WBK po pierwszym półroczu wynosi 12,98 proc. Santander jest jedną z czterech światowych grup bankowych z najwyższym ratingiem trzech wiodących agencji, a swoją silną pozycję w Europie potwierdziła w przeprowadzonym przez Komitet Europejskich Nadzorów Bankowych stress teście, pokazując, że negatywny scenariusz rynkowy nie spowoduje utraty rentowności.

W Polsce Santander został poznany jako agresywny gracz na rynku kredytów samochodowych i hipotecznych. Santander Consumer Bank jest liderem w kredytowaniu nowych aut i drugim bankiem na całym rynku kredytów samochodowych. Z kolei na rynku kredytów hipotecznych bank w odpowiednim momencie wykazał się rozwagą. Santander już w październiku 2008 roku, zaraz po upadku Lehman Brothers, zaczął podnosić cenę kredytów pod presją rosnącego ryzyka, niespełna miesiąc później wycofał się z kredytowania mieszkań na rynku pierwotnym. Pod koniec 2008 roku bank podwyższył wysokość wymaganego wkładu własnego, a pod koniec lutego zawiesił udzielanie kredytów walutowych. Ostatnim krokiem było zupełne wycofanie z udzielania kredytów mieszkaniowych 1 kwietnia 2009 roku. Hiszpański bank nie stronił od kredytów walutowych, ito na pewno różni go od BZ WBK. Z drugiej jednak strony należy przyznać, że Santander trzeźwo reagował na sytuację rynkową, znacznie sprawniej niż wielu konkurentów. Dzięki temu można mówić o konsekwencji w  podejściu do biznesu, a na dodatek bank nie zwykł wdawać się w wojnę cenową. Właśnie takie podejście może nasuwać pewne skojarzenia z BZ WBK, który co prawda niechętnie udziela kredytów walutowych, ale również szuka innych, poza ceną, sposobów na walkę o klienta. To właśnie dzięki zdrowemu portfelowi kredytów i konserwatywnemu podejściu BZ WBK pasuje do profilu Santandera, który będzie miał możliwość rozszerzyć skalę działalności w Europie Środkowo-Wschodniej.

Obawy klientów, że to PKO BP kupi BZ WBK od irlandzkiej grupy AIB już nie mają racji bytu, co wcale nie oznacza, że mogą oni liczyć na znaczną poprawę pozycji rynkowej i oferty. Model biznesowy Santandera wskazuje na to, że BZ WBK pod jego rządami wciąż pozostanie ostrożnym bankiem, jednak najważniejsze decyzje nie będą już zapadały w Polsce. Hiszpanie już zapowiedzieli scentralizowanie wielu pionów co miałoby przełożyć się na znaczny spadek wskaźnika kosztów do dochodów. Z drugiej strony, chęć znacznego zwiększenia zysku netto w ciągu najbliższych lat stawia pod znakiem zapytania pozostanie przy ostrożnej strategii zarządzania bankiem.

Ostatnią, nie mniej ważną, kwestią do rozstrzygnięcia jest szyld nowej instytucji. Ugruntowana pozycja BZ WBK wśród polskich klientów sugerowałaby pozostanie przy dotychczasowej nazwie. Z pewnością tak się nie stanie, mimo tego że marka Santandera nie zawsze jest dobrze kojarzona, co pokazują opublikowane przez brytyjski nadzór informacje. W pierwszym półroczu liczba skarg na hiszpański bank działający w Wielkiej Brytanii przekroczyła 200 tys., oznacza to nową skargę co minutę.

Trudno spodziewać się, żeby wejście globalnego gracza na nasz rynek spowodowało przewrócenie bankowości do góry nogami w momencie kiedy przedmiotem przejęcia jest zdrowy i rentowny bank. Komentarze, że rozpocznie się nowa era dla klientów są nieuzasadnione, bo jak pokazuje przykład z Wielkiej Brytanii jakość usług Santandera nie zawsze jest na odpowiednim poziomie, a dążenie do zwiększenia zysku wykluczy udział w wojnie cenowej.


Michał Sadrak, Open Finance

Dołącz do dyskusji: Co z BZ WBK po przejęciu przez Santander: Rewolucji nie będzie!

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iberyjczyk
Santander to pważna firma i z pewnością nie zaryzykuje zniscenia tak cennej marki jak BZ WBK. Bank po prostu trafił do lepszego baedziej stabilbego właściciela. Wszystkim to wyjdzie na dobre, szczególnie polskiej gospodarce.
odpowiedź
User
Paweł
Bank siękończy, jestem pośrednikiem który dał klientom z 30 kont z kredytami obrotowymi. Wszystkim zabrali, wypowiedzieli już zaraz to zrobią.
NIE polecam tego Banku trąci od nich na kilometr pralnią pieniędzy.
Podnoszą oprocentowanie i robią dobrą minę do złej gry.
Jak macie tam kredyt to przenieście go gdzieś inndziej póki czas.
odpowiedź
User
Wiktorowski
Witam mam firmę spedycyjną i został mi wypowiedziany kredyt obrotowy, mimo ze wszystkie wymogi obrotów i przychodów były zachowane. Miałem 200 tys i musiałem to oddać praktycznie w przeciągu 6 miesięcy. Masakra nie polecam banku. Uciekajcie od nich i szukajcie innych banków. Bardzo Zły Windykator Braku Kredytów nie polecam.
odpowiedź