SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Członek KRRiT o zwolnieniu Ewy Wanat: decyzje personalne leżą w kompetencji zarządu

W ubiegłym tygodniu Towarzystwo Dziennikarskie zaapelowało o interwencję w Polskim Radiu RDC, po tym jak zarząd zwolnił dyscyplinarnie redaktor naczelną Ewę Wanat. - Decyzje personalne wewnątrz spółek leżą w kompetencji zarządów - odpowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Krzysztof Luft, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Wanat została dyscyplinarnie zwolniona tydzień temu, a o decyzji zarządu dowiedziała się przebywając na zwolnieniu lekarskim. Prezes rozgłośni Jolanta Kaczmarek zdecydowała się na ten krok ze względu na zamieszanie wokół wpisu dziennikarki o „nierozgarniętych dzieciach” Karoliny i Tomasza Elbanowskich, walczących o cofnięcie reformy 6-latków. - Radio RDC stało się celem ataków i zarzutów, co wpływało na negatywną ocenę i odbiór rozgłośni przez opinię publiczną - tak zwolnienie Wanat wyjaśniła prezes Kaczmarek .

W wydanym oświadczeniu prezes Towarzystwa Dziennikarskiego Seweryn Blumsztajn podkreślał, że w RDC złamano prawa pracownicze, a także naruszono redakcyjną niezależność i miał mieć w tym swój udział przewodniczący rady nadzorczej Wojciech Borowik. Stowarzyszenie wystosowało apel do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o interwencję w RDC. - Media publiczne powinny być wzorem przestrzegania zasad redakcyjnej niezależności i wolności słowa. Tylko w ten sposób mogą obronić swoją wiarygodność. Tymczasem wszystko wskazuje, że w RDC pod kierownictwem pana Borowika trwa już operacja przygotowywania się na polityczne zmiany - pisze Seweryn Blumsztajn .

Jak dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl, KRRiT nie zajmowała się dotąd sprawą zwolnienia dyscyplinarnego Ewy Wanat, nie wiadomo też, czy na najbliższym posiedzeniu członkowie Rady podejmą temat. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl członek KRRiT Krzysztof Luft zaznacza, że „decyzje personalne wewnątrz spółek leżą w kompetencji zarządów”.

- Ale bardzo bym nie chciał, aby ta sytuacja i odejście Ewy Wanat z RDC odbiło się negatywnie na programie, który oceniam bardzo wysoko. Jestem przekonany, że przy wsparciu zarządu ten niezwykle interesujący zespół, który jest tam zgromadzony będzie mógł dalej realizować program - tłumaczy nam minister Luft.

Z rozgłośnią dotąd pożegnali się Mike Urbaniak, Maciej Nowak, Maciej Łubieński i Tomasz Cyz. Z kolei Rafał Betlejewski dał sobie czas na decyzję do końca września. Jakie audycje pojawią się w miejsce programów, które spadły z ramówki? - Pracujemy nad tym - informuje nas Anna Michałowska, specjalista ds. PR w Polskim Radiu RDC.

Z danych Radio Track wynika, że w okresie od marca do sierpnia 2015 roku udział RDC w warszawskim rynku radiowym wyniósł 1,5 proc.

Dołącz do dyskusji: Członek KRRiT o zwolnieniu Ewy Wanat: decyzje personalne leżą w kompetencji zarządu

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mariolka
Dopóki Jolka Kaczmarek nie znajdzie sobie faceta to będzie szaleć.....
Wiedzą to wszyscy w RDC....haha
0 0
odpowiedź
User
B.Krzyk
KRRiT - Piłat.
0 0
odpowiedź
User
zin
Luft ten błazen z PO z nominacji Komorowskiego, wielokrotnie wtrącał się w sprawy kadrowe mediów publicznych , a teraz cynicznie mówi, że to sprawa zarządu.
0 0
odpowiedź