Dla kogo Mieszkanie dla Młodych
Rządowe założenia programu Mieszkanie dla Młodych wskazują, że będzie on niekorzystny dla osób, które mieszkają w regionach, gdzie nie buduje się nowych mieszkań. W pierwszych trzech kwartałach tego roku deweloperzy nie rozpoczęli żadnej budowy w ponad połowie powiatów w Polsce. A nowy program obejmie tylko nowe mieszkania kupowane od deweloperów.
– Jeżeli w jakimś powiecie deweloperzy w ogóle nie budują mieszkań, to w takim regionie nie będzie można skorzystać z tego programu, a to jest duży problem – tłumaczy Bartosz Turek, analityk Homer Broker. – Biorąc pod uwagę dane GUS za pierwsze trzy kwartały tego roku, to okaże się, że deweloperzy w 214 powiatach na 379 w ogóle nie rozpoczęli budowy żadnego mieszkania. W kolejnych siedemdziesięciu kilku powiatach skala działalności deweloperów była skromna. Zaczęli oni budowę od jednego do maksymalnie 50 mieszkań. Czyli w 3/4 powiatów w Polsce albo działalności deweloperskiej nie ma, albo jest bardzo skromna.
Założenia programu Mieszkanie dla Młodych nie przewidują możliwości zakupu lokalu używanego. W ramach Rodziny na Swoim klienci często kupowali właśnie na rynku wtórnym.
– Obecnie rynek wtórny odpowiada za prawie połowę umów zawartych w programie Rodzina na Swoim w ostatnich 12 miesiącach. To ma znaczny wpływ, szczególnie dla mniejszych miejscowości – podkreśla analityk Home Broker. – W programie MdM nie będzie też można zaciągnąć kredytu na budowę domu jednorodzinnego.
Dlatego, zdaniem Bartosza Turka, program będzie się cieszył znacznie mniejszą popularnością niż Rodzina na Swoim.
– Wynika to głównie z ograniczeń tego programu, czyli wprowadzenia bardziej rygorystycznego niż obecnie limitu wieku, wyłączenia z niego używanych mieszkań i domów – podkreśla analityk.
O kredyt z dopłatą na nowych zasadach będą mogły – zgodnie z założeniami – starać się osoby, które nie ukończyły 35. roku życia. Bartosz Turek dodaje, że choć limit wieku w Rodzinie na Swoim to również 35 lat, to jednak istnieją pewne wyłączenia spod tego rygoru. Nie dotyczy to osób samotnie wychowujących dzieci.
Program Mieszkanie dla Młodych ruszy prawdopodobnie nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku. Na razie to tylko założenia Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
– Przed nami jeszcze konsultacje międzyresortowe i społeczne. Ten projekt musi jeszcze przyjąć Rada Ministrów, musi przejść przez całą procedurę legislacyjną oraz zostać podpisany przez prezydenta – mówi Bartosz Turek.
Dodaje, że na rynek nieruchomości wpływ będzie miał także okres przejściowy, obejmujący czas od początku 2013 roku, kiedy wygaśnie Rodzina na Swoim, do wejścia w życie nowego programu dopłat do kredytów na mieszkania.
– Być może deweloperzy będą musieli dalej obniżać ceny, spuścić trochę z marż. Niestety jeszcze do tego doszła ustawa deweloperska, która wprowadziła dodatkowe wymagania po stronie deweloperów, co też podwyższyło koszty ich działalności. Także na pewno rok 2013 będzie dla nich trudniejszy – podsumowuje analityk Home Broker.
Dołącz do dyskusji: Dla kogo Mieszkanie dla Młodych