Facebook, YouTube i Twitter będą skuteczniej walczyć z fake newsami o szczepionkach na Covid-19
Facebook, YouTube i Twitter zapowiedziały wzajemną współpracę oraz ściślejsze współdziałanie z organizacjami typu fact–checkers, które ma doprowadzić do skuteczniejszej walki z dezinformacjami na temat pandemii koronawirusa. Chodzi przede wszystkim o fake newsy związane ze szczepionką przeciwko Covid-19.
Niedawno pojawiły się informacje o tym, że naukowcom udało się opracować szczepionki o wysokiej skuteczności, które mają uodparniać ludzi na zarażenie koronawirusem i zapadnięcie na Covid-19. Wprowadzenie tych środków na rynek ogłosiły niedawno firmy Pfizer oraz Moderna.
Więcej prawdy o szczepionce
Kwestia globalnej pandemii koronawirusa jest szeroko omawiana i komentowana m.in. w mediach społecznościowych, chociaż od wielu miesięcy najpopularniejsze z tych platform borykają się z problemem dezinformacji na temat Covid-19.
Jednym z głównych części fake newsów w sieci są rozmaite teorie spiskowe na temat pandemii oraz szczepionki mającej stanowić panaceum na Covid-19. Dlatego już wcześniej walkę z dezinformacjami dotyczącymi koronawirusa zadeklarowały m.in. serwisy YouTube oraz Facebook.
Czytaj dalej: Sklepy w centrach handlowych zostaną otwarte, kina, restauracje i kluby fitness zamknięte przez kolejny miesiąc
Platformy społecznościowe spotkały się jednak z krytyką zarzucającą im, że nie robią dostatecznie wiele w zwalczaniu fake newsów dotyczących Covid-19.
Teraz ze strony największych graczy w segmencie social media powstała nowa inicjatywa walki z dezinformacjami o koronawirusie. Jak donosi m.in. BBC Facebook, YouTube i Twitter zamierzają współpracować ze sobą w kwestii zwalczania fake newsów o szczepionce na Covid-19.
W deklaracjach złożonych przez wspomniane platformy jest mowa o ścisłej współpracy z organizacjami typu fact-checkers w zakresie weryfikowania informacji o szczepionkach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Indiach, Hiszpanii, Argentynie czy Kanadzie. W walce z dezinformacją ma także pomóc publikowanie danych na temat Covid-19 i szczepionki udostępnianych przez zaufane źródła, takie jak np. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Na razie nie wiadomo czy i w jakim zakresie walka z fake newsami na temat szczepionki przeciwko Covid-19 w nowym modelu zostanie zastosowana w polskich wersjach Facebooka, YouTube’a i Twittera.
Czytaj dalej: Podcaster Piotr „Cooldan” Kuldanek zmarł po zakażeniu się koronawirusem
Dołącz do dyskusji: Facebook, YouTube i Twitter będą skuteczniej walczyć z fake newsami o szczepionkach na Covid-19
Wy --- ALAĆ lkomuszki z cenzuty