SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GPW wprowadza WIG-Ukraine. Możliwe kolejne indeksy regionalne

Po wprowadzeniu indeksu WIG-Ukraine, na warszawskiej giełdzie w przyszłości mogą pojawić się kolejne indeksy dedykowane np. indeks spółek z państw regionu środkowoeuropejskiego czy indeks spółek wschodnich, w zależności od liczby debiutów firm z tych krajów, wynika z wypowiedzi prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego.

"Na warszawskiej giełdzie może zadebiutować jeszcze 5 do 10 spółek zagranicznych. Większość nowych firm ma pochodzić z Ukrainy, dla których GPW uruchomiła samodzielny indeks WIG-Ukraine. Indeks ten jest efektem naszej strategii i liczę, że przyczyni się do przyciągania kolejnych spółek z ukraińskiego rynku, zwłaszcza że chciałbym aby pojawiały się nowe branże. W przyszłości mogłyby do niego dołączyć kolejne wskaźniki, np. indeks regionu środkowoeuropejskiego czy indeks spółek z rynków wschodniej Europy, zwłaszcza jeśli na GPW wejdą firmy z Rosji, Gruzji czy Armenii" - powiedział Sobolewski dziennikarzom.

Dodał on, że trwają prace operacyjne nad rozszerzeniem indeksu największych spółek WIG20 do trzydziestu firm i zmiany głównego wskaźnika na WIG30.

WIG-Ukraine grupuje obecnie 5 spółek: Agroton, Astartę,Kernel, Milkiland i Sadovaya. Kolejni debiutanci będą dołączać po 3 dniach od wejścia, co oznacza że dzisiejszy debiutant IMC oraz jutrzejszy debiutant KSG Agro wejdą w skład indeksu w przyszłym tygodniu. Wartością początkową indeksu jest 1 tys. pkt. z dnia 31 grudnia 2010. W środę wartość WIG-Ukraine na początku sesji wynosiła 913 pkt.

Obecnie na głównym parkiecie notowanych jest 30 spółek z zagranicy. W tym roku zadebiutowały spółki z Litwy (Avia Solutions Group), Węgier (E-Star) i Ukrainy (IMC). W czwartek zadebiutuje KSG Agro z rynku ukraińskiego, a najbliższym czasie powinien swoją premierę na GPW mieć słoweński bank KBM Nova.

Wśród innych kandydatów na GPW zza wschodniej granicy wymienia się: działających na Ukrainie producentów cukru Dakor i Ukrros, sieć stacji benzynowych na Ukrainie Galnaftogas, holdingi rolnicze Mriya Agro, Sintal Agriculture, Avangard, spółkę medialną United Media Holding, rosyjską spółkę rolniczą Valinor, litewską spółkę rolniczą Agrowill, bułgarskie spółki: producenta leków Sopharma oraz producenta akumulatorów Monbat, węgierski bank OTP.

Debiutu na GPW nie wykluczyli deweloperzy: belgijski Immobel oraz Nanette (akcjonariusz Robyga). Do planów IPO mogą wrócić: GeoAlliance działający w branży naftowej na Ukrainie, izraelski deweloper AFI. W kontekście wejścia na GPW wspominano również o spółkach z byłej Jugosławii.

Dołącz do dyskusji: GPW wprowadza WIG-Ukraine. Możliwe kolejne indeksy regionalne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl