Jaki jest obraz Polek?
Kury domowe czy ambitne businesswomen? Stereotypy na swój temat rozwiewają same zainteresowane - obraz Polek na podstawie Ogólnopolskiego Kwestionariusza Produktów i Usług Acxiom Polska
8 marca to dobra okazja, aby spojrzeć uważniej na przedstawicielki płci pięknej i obalić lub potwierdzić funkcjonujące w społeczeństwie na ich temat opinie. Analitycy Acxiom Polska wyselekcjonowali ze swojej bazy parę ciekawostek, które rzucają światło na prawdziwą naturę Polek.
Aż 83% młodych i aktywnych zawodowo kobiet w wieku 25-35 legitymuje się wykształceniem średnim i wyższym. W przedziale wiekowym 35-50 lat odsetek ten jest już znacznie mniejszy i wynosi 48%. Kobiety wydają się być bardziej niż mężczyźni zainteresowane samokształceniem i nauką języków obcych. Prawie co trzecia Polka w wieku do 35 lat deklaruje ten rodzaj aktywności jako swoje hobby. Stanowią także największą grupę polskich czytelników książek. Czytanie książek należy do ulubionych zajęć 74% młodych i aktywnych zawodowo kobiet oraz 66% kobiet w wieku 35-50 lat.
W korzystaniu z internetu panie nie ustępują specjalnie panom. W sieci buszuje około 67% kobiet aktywnych zawodowo w wieku 25-35 lat i 56% w przedziale 35-50 lat . Co ciekawe, podczas gdy młodsze internautki łączą się zwykle z pracy (37%) lub domu (31%), to starsze panie chętniej chodzą do kawiarenek internetowych (14%), a domowym dostępem do internetu może się pochwalić 20% (z czego 12% deklaruje korzystanie z łącza stałego).
Wśród kanałów sprzedaży "na odległość" Polki najchętniej korzystają z katalogów wysyłkowych - aż 46% pracujących kobiet w wieku 25-35 lat i co czwarta Polska w wieku 35-50 lat przynajmniej raz dokonało zakupu tą drogą. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się sklepy internetowe. Z e-zakupów korzysta około 16% kobiet z młodszej grupy wiekowej.
Promocje to najważniejszy czynnik determinujący wybór sklepów, w których dokonują zakupów. Z wiekiem tendencja ta jest coraz bardziej widoczna - upodobanie do ekstra okazji deklaruje odpowiednio 44% kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat i 49% kobiet w wieku 35-50 lat. Gazetki reklamowe, brak kolejek czy miła atmosfera to elementy, na które panie zwracają najmniejszą uwagę. Za to godziny otwarcia czy bliskość miejsca zamieszkania, szczególnie dla aktywnych zawodowo Polek, należą do ważniejszych kryteriów wyboru sklepu. Młodsze panie (25-35 lat) częściej poszukują miejsc o możliwie najszerszym asortymencie - 45% (dla porównania 32% w grupie 35-50 lat) i dwukrotnie częściej zwracają uwagę na wielkość parkingu - 14% (7% dla grupy starszej). Niskie ceny są za to magnesem przyciągającym obie grupy wiekowe, chociaż bardziej wyczulone na tym punkcie pozostają kobiety w wieku powyżej 35 lat (56%), niż kobiety młodsze - 25-35 lat (48%)
Jak ploteczki to najlepiej przy kawie. Niesłabnącą popularnością cieszy się kawa mielona, której zakup deklaruje odpowiednio 75% kobiet w wieku 35-50 lat i 63% z grupy wiekowej 25-35. Ta ostatnia dużo bardziej preferuje kawę rozpuszczalną (61%), podczas gdy tylko 34% pań z grupy starszej przyznaje się do jej picia. Co się zaś tyczy napojów wysokoprocentowych - wódka, wino i szampany to najczęściej wybierane przez kobiety trunki. Młodsze konsumentki dużo częściej niż starsze kupują whisky (13% versus 5%), gin (11% versus 5%) czy likiery (25% versus 12%).
Wśród zwierząt domowych królują psy. Aż 64% pań w wieku 35-50 lat i 49% w wieku 25-35 lat jest właścicielką przynajmniej jednego czworonoga. Posiadaczek kotów w obu grupach jest średnio o połowę mniej.
Dołącz do dyskusji: Jaki jest obraz Polek?