Kampania "Hospicjum to też życie"
26 października w Programie 1 Telewizji Polskiej ruszyła pierwsza ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz hospicjów pn. "Hospicjum to też życie"
Potrwa ona do 12 lutego 2005 r. i zostanie zakończona koncertem charytatywnym.
Kampania to nie tylko działania informacyjne, to także wielka akcja charytatywna, w czasie której zbierane będą pieniądze dla ciężko chorych braci Jędraszów oraz na rzecz ruchu hospicyjnego w Polsce. Akcję można będzie wesprzeć finansowo poprzez wysyłanie sms-ów, audiotele, udział w aukcji Allegro, zakup specjalnie wydanego kalendarza i kartki świątecznej.
Organizatorami kampanii jest Fundacja na Rzecz Wspierania Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza i Program 1 TVP. Kampanię wspierają także największe media ogólnopolskie oraz regionalne, które objęły patronat nad tym przedsięwzięciem.
Program 1 TVP jako współorganizator akcji włączy się w promocję tego przedsięwzięcia poprzez wiele programów związanych z tematyką hospicyjną.
W kulminacyjnym dniu kampanii, 7 listopada na antenie Programu 1 będzie poruszana problematyka ruchu hospicyjnego z przedstawicielami świata kultury, nauki, duchowieństwa oraz medycyny.
Podczas specjalnego wydania programu "Od przedszkola do Opola" z udziałem Ryszarda Rynkowskiego i Krzysztofa Krawczyka zbierane będą środki finansowe na rzecz hospicjów. Tego dnia obejrzymy także reportaż Michała Juszczakiewicza pt. "Hospicja" poświęcony ruchowi hospicyjnemu w Polsce.
Już od dziś Program 1 prezentuje specjalny spot z informacją o możliwościach finansowego wsparcia Fundacji Hospicyjnej.
W niedzielę, 7 listopada w 70 hospicjach na terenie całego kraju odbędzie się dzień otwartych drzwi. Będzie to okazja do spotkania się z pracownikami hospicjów, posłuchania wykładów.
- Chcemy, aby hospicja przestały być kojarzone tylko jako miejsca, gdzie czeka się na śmierć. Chcemy pokazać, że tętni w nich życie, a jednocześnie uwrażliwić ludzi na pomoc dla nich - mówi ks. Piotr Krakowiak, krajowy duszpasterz hospicjów i pomysłodawca kampanii.
W całym kraju działa obecnie ok. 300 ośrodków opieki paliatywnej i hospicyjnej, licząc hospicja, poradnie oraz oddziały szpitalne zajmujące się chorymi w ostatnim etapie ich życia. Co roku w Polsce 200 tysięcy dorosłych i 2 tysiące dzieci wymaga opieki hospicyjnej. Hospicja prowadzone są w Polsce przez zakony, stowarzyszenia fundacje, Caritas, samorządy lokalne. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa tylko część kosztów utrzymania placówek.
Kampani "Hospicjum to też Źycie" będzie towarzyszyć szeroka promocja problemtatyki hospicyjnej w mediach ogólnopolskch i lokalnych. Od 26 pażdziernika w prasie, radiu i telewizji będą emitowane reklamy promujaceportal interentowy oraz ogólnopolską akcję zbiórki pieniądzy na pomoc dlaruchu hospicyjnego.
Dołącz do dyskusji: Kampania "Hospicjum to też życie"