Kino Polska jesienią sięgnie do archiwów
Kanał Kino Polska w jesiennej ramówce pokaże archiwalne wywiady z polskimi filmowcami, nagrane w ciągu dekady istnienia stacji. Bez zmian pozostanie podział ramówki na codzienne pasma tematyczne.
Cykl zatytułowany „Z archiwum Telewizji Kino Polska” będzie prezentowany na antenie w piątki o 9.00. We wrześniu br. pojawią się w nim wywiady z Jerzym Kawalerowiczem i Leonem Niemczykiem (o „Pociągu”), Barbarą Krafftówną (o filmie „Jak być kochaną”), Jerzym Stefanem Stawińskim (o „Eroice”) i Mieczysławem Kalenikiem (o roli Zbyszka w „Krzyżakach”).
W kolejnych miesiącach listę prezentowanych w cyklu twórców uzupełnią m.in. Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Jan Englert, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Hoffman, Janusz Morgenstern, Danuta Szaflarska i Alina Janowska. Po każdej rozmowie widzowie obejrzą film, do którego się ona odnosi.
W nowej ramówce Kino Polska pojawią się też filmy po rekonstrukcji. Premierowo stacja pokaże odnowiony obraz „Potem nastąpi cisza” Janusza Morgensterna (1965) - z Barbarą Brylską, Danielem Olbrychskim, Tadeuszem Łomnickim i Markiem Perepeczko. Widzowie zobaczą też zrekonstruowane wersje filmów takich jak „Popiół i diament”, Wodzirej”, „Do widzenia, do jutra…”, „Ewa chce spać”, „Mniejsze niebo”, „Miś”, „Seksmisja”, „Vabank”, „Zabij mnie, glino” i „Szwadron”.
Tygodniowa ramówka stacji zachowuje przejrzysty układ pasm tematycznych, z główną pozycją dnia prezentowaną o 20:15. Tydzień otwierają poniedziałkowe „Komedie wieczorową porą”, wśród których w nowym sezonie znajdziemy m.in. „Konopielkę”, „Seksmisję” i „Szablę od Komendanta”.
Wtorek już od południa wypełniają „Kultowe seriale”, a wśród nich m.in .„Dom”. Na antenie będą też „Czarne chmury”, „Najważniejszy dzień życia”, „Ja wam pokażę”, „Popielec” i „Na kłopoty… Bednarski”.
W środy o 20:15 stacja zaprasza na „Dziewczyny do wzięcia”, czyli filmy o kobietach. W paśmie znajdą się m.in. „Wino truskawkowe”, „Trędowata”, „Kuchnia polska” z Krystyną Jandą i „Wesela nie będzie” z Anną Dymną i Małgorzatą Potocką.
Na miłośników filmowej sensacji co tydzień o 20:15 czeka „Kryminalny czwartek”, z filmami takimi jak „Mokry szmal”, „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, „Strefa ciszy” i „V.I.P.”. W czwartek kanał rozpocznie też emisję serialu „Oficer” z Borysem Szycem, Pawłem Małaszyńskim i Magdaleną Różdżką w głównych rolach.
Propozycja na piątkowe wieczory to cykl „Oblicza wojny”, a w nim m.in. „Katyń”, „Lotna”, „Pierścionek z orłem w koronie”, „Krzyż walecznych”, „Ludzie z pociągu”, „Prawo i pięść”, „Jutro idziemy do kina”, „Przeprawa” i „Złoty pociąg”.
W soboty dziennikarka Magdalena Juszczyk przeprowadzać będzie wywiady z ludźmi kina w cyklu „Program obowiązkowy”. W nowym sezonie wśród jej rozmówców widzowie spotkają m.in. Ewę Wiśniewską, Kazimierza Kutza, Wiktora Zborowskiego, Marię Pakulnis i Ewę Kasprzyk.
Niedzielne przedpołudnia to czas na stare kino i cykl „W Iluzjonie”. Tym razem Stanisław Janicki zaproponuje oglądającym takie przedwojenne perełki jak „Ada! To nie wypada!” czy „Co mój mąż robi w nocy…” i „Przybłęda”.
W paśmie „Młode kadry” widzowie jesienią zobaczą m.in. najnowsze animacje, fabularne etiudy i młody polski dokument. Z kolei w cyklu „ABC animacji” oprócz klasyków pokroju Jerzego Kuci i Piotra Dumały zaprezentowane zostaną najświeższe trendy i nowe techniki animacji w filmach młodych reżyserów.
Wrześniową ofertę Kino Polska uzupełni kolejna odsłona cyklu „Instrukcja Obsługi PRL-u”. Tym razem z archiwum łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych redakcja wydobyła materiały dotyczące motoryzacji. Będzie można je zobaczyć każdy poniedziałek o 9.00 w cyklu „Polskie drogi”.
Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że średni udział Kino Polska w rynku w lipcu br. wyniósł 0,79 proc. (więcej na ten temat).
Dołącz do dyskusji: Kino Polska jesienią sięgnie do archiwów