SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kobieta-szef = porządek i kontrola, mężczyzna-szef = władza (wideo, infografika)

Kobieta-szef to przede wszystkim synonim porządku i kontroli, a mężczyzna-szef – władzy/statusu. W internetowej dyskusji na temat przełożonych zdecydowanie częściej podejmowany jest temat szefa-mężczyzny - wynika z badania IQS i Newspoint.

Kobieta jako szef najczęściej kojarzona jest z porządkiem i kontrolą (56% wskazań). Poza tym kobiety na stanowiskach kierowniczych kojarzą się z wiedzą (37%, przy czym silniej zauważają to kobiety - 42% - niż mężczyźni), pasją i zaangażowaniem (30%, jest to szczególnie istotne dla najmłodszej grupy badanych 15-24 lata), władzą/statusem (29%, najsilniej widoczne dla grupy 15-24 lata - 35%), pomysłowością i zaufaniem (27%), odwagą (25%) oraz opieką (21%).

W przypadku mężczyzn najsilniej wybił się atrybut władzy (65%). Zwracają na to uwagę przede wszystkim kobiety (71%). Na kolejnych miejscach znalazły się: porządek i kontrola (44%, tę cechę przypisują sobie raczej sami mężczyźni - 51%), wiedza (41%), odwaga (35%), zwycięstwo (33%, silniej zauważane przez kobiety - 35%) oraz prostota (25%).

Na pytanie, które błędy często zdarzają się kobietom–szefom, wskazano przede wszystkim emocjonalny styl zarządzania (47%). W takim samym stopniu zwracają na to uwagę kobiety i mężczyźni. Na drugim miejscu znajdują się: niska odporność na stres, zbyt duża drobiazgowość oraz tendencja do wyolbrzymiania problemów (po 39%). Co czwarty respondent (21%) wskazał na brak wiary w siebie. Mężczyznom zdarza się zaś wytykanie błędów podwładnym (31%). Są też bardziej zorientowani na wynik niż na relacje z ludźmi (29%). Bez względu na płeć szefom zdarza się przedkładać pracę nad życie prywatne.

W internetowej dyskusji na temat przełożonych zdecydowanie częściej podejmowany jest temat szefa-mężczyzny (80% wszystkich publikacji), który najczęściej utożsamiany jest z postacią prezesa firmy, członka zarządu lub osobą na innym stanowisku wysokiego szczebla.

Wydźwięk komunikacji w stosunku do obu płci jest w dużej mierze neutralny (w stosunku do mężczyzn 53% komentarzy, w stosunku do kobiet 48%), jednak w stosunku do kobiet wystąpiło więcej publikacji o zabarwieniu negatywnym (30%, dla mężczyzn - 20%).

Dodatkowo zaobserwować można następującą prawidłowość: częściej komentowane są w sieci sytuacje związane z przełożonym, jeśli jest on tej samej płci co autor wpisu. To oznacza, że kobietom częściej towarzyszą w pracy nie do końca pozytywne emocje w stosunku do swojej przełożonej.

Badanie "Jakim szefem jest kobieta" zostało przeprowadzone przez agencję badawczą IQS w marcu 2016 r. z wykorzystaniem ankiety internetowej na panelu internautów Opinie.pl; N=500 reprezentatywna grupa internautów w wieku 15-50 lat.

Newspoint przeprowadził ilościową analizę przekazów medialnych na podstawie słów kluczowych, wykorzystując zasoby własnego systemu monitorującego ponad 10 tys. polskich portali internetowych, 130 tys. obcojęzycznych portali internetowych, polskie i zagraniczne social media (m.in. Facebook, Twitter, YouTube, Google+, NK, Golden Line, Instagram, Pinterest, a także mniejsze platformy społecznościowe oraz fora i blogi).

 

Dołącz do dyskusji: Kobieta-szef = porządek i kontrola, mężczyzna-szef = władza (wideo, infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl