SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nie można odliczyć VAT-u od zakupu paliwa do samochodu osobowego

Przedsiębiorca który nie potrzebuje w swojej działalności samochodu ciężarowego lub np. specjalnego nie może w żadnej części odliczyć VAT-u od zakupu paliwa. Są szanse, że w tym zakresie sytuacja się poprawi ale dopiero od przyszłego roku.

Przed dokonaniem zakupu samochodu, warto zastanowić się, jakie konsekwencje dla przyszłych zobowiązań z fiskusem będzie rodził wybór konkretnego pojazdu. Wysokość VAT-owskich rozrachunków z tytułu eksploatacji używanego na potrzeby działalności gospodarczej samochodu zdeterminowana jest bowiem jego rodzajem.

Odliczenie paliwa przy ciężarowych i specjalnych

Przy zakupie paliwa silnikowego, oleju napędowego lub gazu do samochodów ciężarowych oraz specjalnych podatnik dysponuje prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną wartość podatku naliczonego wynikającego z zakupu. Warto pamiętać, iż od 1 stycznia 2013 r. faktury potwierdzające zakup paliwa, oleju czy gazu do napędu samochodów, będące podstawą do odliczenia podatku VAT, nie muszą zawierać numeru rejestracyjnego pojazdu.

Posiadanie w firmie samochodu ciężarowego wydaje się być zatem na gruncie rozliczenia kosztów  jego użytkowania opłacalne. Warto jednak dokładnie przejrzeć katalog pojazdów, które ustawodawca klasyfikuje jako ciężarowe.

Ciężarowy czy osobowy

Samochodem uprawniającym do odliczenia VAT-u od nabycia paliwa będzie przede wszystkim ten, którego masa całkowita przekracza 3,5 t.
Ponadto prawo do pełnego odliczenia zachowa przedsiębiorca wykorzystujący na potrzeby wykonywania czynności opodatkowanych także mniejsze pojazdy; mogą to być pojazdy:
- typu wielozadaniowy, van, które mają jeden rząd siedzeń oddzielony trwale od części przeznaczonej do przewozu ładunków,
- przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą,
- posiadające otwartą część do przewozu ładunków,
- posiadające kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
- specjalne, jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa.

Do samochodów specjalnego przeznaczenia należą natomiast agregaty elektryczne i spawalnicze, pojazdy do prac wiertniczych, koparki, koparkospycharki, ładowarki, pojazdy do oczyszczania dróg i zimowego utrzymania dróg, podnośniki do prac konserwacyjno-montażowych, pojazdy pomocy drogowej, żuraw samochodowy, samochody pogrzebowe oraz bankowozy.  O czym warto pamiętać, prawo do odliczenia VAT-u naliczonego przysługuje jedynie, jeśli działalność podatnika wymaga używania takiego pojazdu.
Odliczą wynajmujący

Niezależnie jednak od rodzaju samochodu, prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa posiadają przedsiębiorcy, których przedmiotem działalności jest odsprzedaż samochodów lub oddanie w odpłatne używanie samochodów przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze.

Brak prawa przy osobowych

Możliwości odliczenia wartości podatku naliczonego zawartego w kwocie nabywanego paliwa nie posiadają przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności używają pojazdów samochodowych o dopuszczalnej całkowitej masie nie przekraczającej 3,5 t, w tym samochodów osobowych oraz motocykli. Od nowego roku jednak to ograniczenie miałoby dotyczyć jedynie połowy kwoty podatku.

Prawdopodobne zmiany od roku 2014

Ministerstwo Finansów wystąpiło w styczniu o zgodę Komisji Europejskiej na zmiany dotyczące zasad odliczania VAT-u przy zakupie samochodu oraz przy późniejszych wydatkach eksploatacyjnych. W zakresie zakupu paliwa zmiany dotyczą zyskania przez przedsiębiorców używających na potrzeby działalności samochody osobowe prawa do odliczenia 50 % wartości podatku VAT wynikającego z zakupu paliwa. Zmiany miałyby obowiązywać w latach 2014-2018.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Katarzyna Więsik, księgowa Tax Care

Dołącz do dyskusji: Nie można odliczyć VAT-u od zakupu paliwa do samochodu osobowego

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciej Gulewicz
Witam, prowadzę działalność promocyjną. Przewozę materiały POS, materiały reklamowe, stoiska i towar na akcje promocyjne. Czy w momencie zakupu busa , bede mógł odliczac pełny VAT z FV paliwowych?
0 0
odpowiedź