Nowa Rada Nadzorcza Polskiego Radia zatwierdzona
Krajowy Rejestr Sądowy dokonał wpisu nowej Rady NadzorczejPolskiego Radia. Decyzja sądu ucieszyła przewodniczącego KRRiT orazczłonków rady nadzorczej TVP. Według nich zarejestrowanie radynadzorczej w radiu oznacza, że wcześniej czy później KRS wpiszetakże nową radę nadzorczą w TVP.
Sąd rejestrowy dokonał wpisu wszystkich osób wybranych do radynadzorczej Polskiego Radia - poinformował w Maciej Gieros z biuraprasowego Sądu Okręgowego w Warszawie. Dodał, że rada nadzorczaradia została zarejestrowana w ubiegły czwartek.
Pierwsze posiedzenie nowej rady nadzorczej PRzaplanowano na czwartek, 17 września. Ustalony na tendzień porządek obrad przewiduje jedynie ukonstytuowanie się nowejrady i wybór jej władz. Członkowie rady nie przewidują, by na tymposiedzeniu doszło do zmian w zarządzie spółki, choć - jakpodkreślają - rozszerzenie porządku nie jest wykluczone.
Jeden z członków rady - Bogusław Borkowski - zapowiada, żebędzie na razie wnioskował o sprawozdanie z działalności zarząduPolskiego Radia w okresie, gdy samodzielnie sprawował on władzę nadspółką - czyli od zakończenia kadencji poprzedniej rady nadzorczejdo momentu rozpoczęcia prac przez nową radę. - Pomoże mi to ocenićpracę obecnego zarządu spółki - powiedział Borkowski.
Zgodnie z regulaminem pierwsze posiedzenie rady nadzorczej PRrozpocznie w czwartek o godz. 11. szef b. już rady Adam Hromiak.Jak powiedział, będzie namawiał nową radę nadzorczą, by niepodejmowała żadnych "nagłych" decyzji w sprawie spółki.
Nowa rada nadzorcza PR - układ PiS i SLD
W radzie nadzorczej Polskiego Radia zasiądą: BogdanBorkowski (PiS,prawnik, w czasach rządów Prawa iSprawiedliwości szef rady nadzorczej Bumaru), JaninaGoss (PiS, w poprzedniej kadencji szefowa rady nadzorczejTVP), Jarosław Hasiński (SLD, specjalista wzakresie nowych technologii radiowo-telewizyjnych, były szef TVPPoznań, znajomy Ryszarda Pacławskiego i Roberta Kwiatkowskiego),Piotr Jagiełło (rekomendowany przez TomaszaBorysiuka, od stycznia 2009 był szefem TVP Warszawa, zasiadał też wpoprzedniej radzie nadzorczej PR), GrzegorzKołtuniak (SLD, członek Stowarzyszenia Ordynacka, w PZPRod 1976 r. do końca, polecany przez Włodzimierza Czarzastego),Andrzej Liberadzki (PiS, doradca medialny premieraJerzego Buzka, a także b. członek rady nadzorczej wydawcy"Rzeczpospolitej"), Radosław Potrzeszcz (PiS,prawnik, w poprzedniej kadencji przez jeden dzień członek radynadzorczej TVP) oraz Tomasz Sieniutycz (SLD,dyrektor Marketingu i Biura Reklamy TVP w czasach rządów RobertaKwiatkowskiego).
Co w TVP?
Zupełnie odmiennie wyglądasytuacja w TVP. Tu rada nadzorcza - choć wybrana na tym samymposiedzeniu, co rada Polskiego Radia - dotąd nie zostałazarejestrowana w KRS. Sąd rejestrowy ze względów formalnych odesłałp.o. prezesowi TVP Piotrowi Farfałowi wniosek o jej rejestrację -dane członków rady były niekompletne, brakowało w nich numerówPESEL.
Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski uważa, że brak tychnumerów we wniosku o rejestrację to "celowa obstrukcja" ze stronyp.o. prezesa Piotra Farfała. "KRRiT wybrała rady nadzorcze, azłożenie kompletnego wniosku do KRS z wszelkimi danymi wybranychosób to zadanie zarządów. Zarząd radia, jak widać, wywiązał się ztego obowiązku, TVP - nie" - powiedział Kołodziejski.
Zarejestrowanie rady nadzorczej Polskiego Radia uznał za jaknajbardziej naturalne. - Skoro uprawniony do tego organ w legalnysposób wybrał radę nadzorczą nie ma powodu, by sąd tego niezarejestrował - powiedział Kołodziejski. Wyraził też nadzieję, że wtej sytuacji równie szybko KRS zarejestruje radę nadzorczą wTVP.
Podobnego zdania jest Bogusław Szwedo - członek nowej radynadzorczej TVP. Jak powiedział, członkowie rady cały czas byliprzekonani o legalności swojego wyboru, bo "ważna jest uchwałaKRRiT, a wpis do KRS to jedynie stwierdzenie faktu". Decyzja KRS wsprawie radia utwierdza ich jedynie w tym przekonaniu. W tejsytuacji - jak powiedział - nie wyobraża sobie, by ktokolwiekpróbował podważać legalność zaplanowanego na środę pierwszegoposiedzenia rady nadzorczej TVP.
Szwedo poinformował, że członkowie rady "w trybie obiegowym"podjęli uchwałę, że posiedzenie odbędzie się w środę o godz. 11 wsiedzibie TVP przy ul. Woronicza 17. Na posiedzenie zaproszono teżp.o. prezesa spółki Piotra Farfała.
W odróżnieniu od Polskiego Radia, oprócz wyboru przewodniczącegoi wiceprzewodniczącego rady nadzorczej TVP porządek obradprzewiduje też m.in. punkt "sprawy różne". Jednym z wniosków wramach tego punktu będzie zapewne ten o odwołanie PiotraFarfała.
Dołącz do dyskusji: Nowa Rada Nadzorcza Polskiego Radia zatwierdzona