SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od 1 lipca w życie wchodzi pakiet e-commerce

Od 1 lipca w życie wchodzi pakiet e-commerce, rusza także rejestracja firm w systemie informatycznym Tax Free. Z tym dniem kolejne branże objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu przy użyciu kas fiskalnych on-line - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Od 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące m.in. VAT i akcyzy – poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów. Wśród zmian jest m.in. pakiet e-commerce, który zapewniają ułatwienia w rozliczaniu VAT od sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych państwach członkowskich UE.

„Poprawią one konkurencyjność unijnych, jak i polskich przedsiębiorców względem tych spoza UE. To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali aukcyjnych i sprzedażowych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm” – napisano w komunikacie MF.

Co w ramach pakietu e-commerce

Resort przypomniał, że w ramach pakietu e-commerce wprowadzona została m.in. likwidacja w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro. Do tego znacznie rozszerzony został zakres transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop. Pakiet e-commerce wprowadził także możliwość rozliczania VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich do konsumentów w UE, w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro za pomocą uproszczonej procedury Import One Stop Shop.

MF przypomniało także, że nowe przepisy wprowadzają uproszczoną procedurę w zakresie deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro. Pojawiły się także nowe obowiązki dotyczące operatorów interfejsów elektronicznych (np. platform cyfrowych) ułatwiających sprzedaż na rzecz unijnych konsumentów.

W komunikacie resort finansów przypomniał także, że od 1 lipca 2021 r. kolejne branże i usługi objęte zostaną obowiązkiem rejestrowania obrotu za pomocą kas fiskalnych on-line. Taki obowiązek będą miały firmy z branż budowlanej, fryzjerskiej, kosmetycznej i kosmetologicznej, firmy opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczej oraz zajmujące się działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.

Od 1 lipca wchodzi w życie przepis przejściowy, który przesuwa na 1 lipca 2022 r. termin powstania obowiązku podatkowego z tytułu zmiany rodzaju pojazdu na samochód osobowy, w tym samochód kempingowy, która nastąpi w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. MF przypomniało, że oznacza to, że dopiero od 1 lipca 2022 r. podatnicy będą mieć obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej oraz obliczenia i zapłaty akcyzy od samochodów, w przypadku których nastąpiła zmiana rodzaju pojazdu na samochód osobowy w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r.

Poza tym nowe przepisy wprowadzają opodatkowanie nabycia lub posiadania samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju w przypadku, jeżeli nie można ustalić podmiotu, który dokonał wcześniejszej czynności podlegającej opodatkowaniu, lub w wyniku kontroli np. podatkowej nie ustalono, że podatek akcyzowy został zapłacony. Pojawił się również obowiązek uzyskania dla celów związanych z rejestracją samochodów ciężarowych oraz specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy.

Do 1 lipca rejestracji muszą dokonać podmioty prowadzące działalność w zakresie wyrobów akcyzowych – poinformowało Ministerstwo Finansów.

„30 czerwca upływa termin na dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do CRPA. To również termin na uzupełnienie złożonego zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R o dane, które dotychczas nie były wymagane. Służy do tego Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych” – napisano w komunikacie.

Podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA, nie będą mogły od 1 lipca prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

TAX FREE

Kolejny obowiązek, związany z rejestracją, dotyczy systemu zwrotu podatku VAT. Jak poinformowało MF, system zwrotu podatku VAT podróżnym Tax Free obecnie działa w formie papierowej, od przyszłego roku będzie działał w formie elektronicznej. Dlatego od 1 lipca rusza rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego TAX FREE na Platformie PUESC.

„Główne korzyści nowego TAX FREE to ułatwienia dla przedsiębiorców i dla podróżnych, wszystkie informacje w jednym miejscu, równe szanse na rynku, wygoda i oszczędność czasu. Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów Tax Free w formie elektronicznej” – napisano w komunikacie MF.

Resort finansów przypomniał, że od 1 lipca 2021 r. wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze będą przekazywane do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

„Dla wierzycieli oznacza to przyspieszenie wysyłki tych dokumentów do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i skrócenie czasu na rozpoczęcie egzekucji. Uruchomienie systemu teleinformatycznego wyeliminuje tytuły wykonawcze w formie papierowej. Przyspieszy również przesyłanie korespondencji przez wierzycieli do naczelników urzędów skarbowych jako organów egzekucyjnych KAS i skróci czas do wszczęcia egzekucji” – napisano w komunikacie MF.

Resort finansów poinformował także, że podjął decyzję o potrzebie dokonywania zmian w zakresie zasad poboru podatku u źródła z zachowaniem odpowiedniego okresu dostosowawczego. W związku z tym planuje wydanie kolejnych rozporządzeń, które przedłużą zawieszenie stosowania zmienionych zasad poboru podatku u źródła w PIT i CIT do 31 grudnia 2021 r. W Ministerstwie Finansów finalizowane są prace nad nowelizacją przepisów w zakresie zasad poboru podatku u źródła. Zmodernizowane zasady powinny wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Dołącz do dyskusji: Od 1 lipca w życie wchodzi pakiet e-commerce

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Studio Yayo
Haha, to teraz nowe podatki nie nazywają się już opłaty, tylko pakiet :D
0 0
odpowiedź
User
antek
Haha, to teraz nowe podatki nie nazywają się już opłaty, tylko pakiet


Spokojnie, "pakiet" jest szyty na miarę małych firemek. Amazon i inni mogą spać spokojnie, oni jeszcze dostaną ulgę podatkową.
0 0
odpowiedź
User
Tomasz
Haha, to teraz nowe podatki nie nazywają się już opłaty, tylko pakiet


Spokojnie, "pakiet" jest szyty na miarę małych firemek. Amazon i inni mogą spać spokojnie, oni jeszcze dostaną ulgę podatkową.

No przecież t Munia taka cudowna, praworządna i każe wprowadzać takie BE...
0 0
odpowiedź