Podsumowanie 2016 roku w branży e-commerce - prognozy na 2017 rok
W kolejnej odsłonie cyklu podsumowań kończącego się roku w mediach i marketingu zajmujemy się handlem internetowym. O mijającym roku w tej branży i prognozach na najbliższe 12 miesięcy mówią m.in. przedstawiciele firm Zalando, Grupa Interia.pl, Cube Group, Feedink, Mall.pl i Hypermedia linked by Isobar.
Piotr Zabuła, CEO w Feedink
Wydarzenie roku
Sprzedaż takiego giganta jak Allegro na pewno było ważnym wydarzeniem dla e-commerce w roku 2016. Ciekawe jak potoczą się ich dalsze losy?
Sukces roku
Cieszy mnie, że e-sklepy coraz częściej oferują darmową dostawę i zwrot zakupów. Optymizmem napawa też rosnąca popularność click-and-collect, strony dopasowane do mobile czy dobrze przemyślane i proste procesy zakupowe z wykorzystaniem wygodnych form płatności. Polski e-commerce dorasta, profesjonalizuje się i jest to niewątpliwy sukces roku 2016!
Porażka, rozczarowanie roku
W 2016 ciężko wskazać konkretne porażkę czy rozczarowanie, co nie oznacza oczywiście, że wszystko wszystkim się udało. Cały czas możemy narzekać na rozczarowujący omnichannel, na dużą liczbę stron zaniedbujących mobile, na słaby UX. Niemniej w każdej z tych dziedzin cały czas czynimy postępy i z roku na rok jest coraz lepiej! A to, że dość daleko nam jeszcze do poziomu jaki prezentuje zachód ciężko nazwać porażką samą w sobie.
Człowiek roku
Na świecie: Od kilku lat cały czas podziwiam pracę Jack Ma. Kolejne rekordy sprzedaży z roku na rok robią na mnie coraz większe wrażenie.
W Polsce: Zarząd grupy WP, co prawda temat nie jest tegoroczny, ale dopiero w 2016 widać, jak bardzo przemyślane były wszystkie podjęte na początku decyzje.
Serwis, kampania, projekt roku
Polska: Zdecydowanie muszę wyróżnić cykl „Legendy Polskie” od grupy Allegro, która w 2016 roku pokazała wiele ciekawych i kreatywnych reklam wizerunkowych. W moim odczuciu głównym ich wyróżnikiem były świetne ścieżki dźwiękowe!
Premiera, nowość roku
W 2016 roku Feedink.com wystartował jako start-up. Stworzyliśmy pierwsze tego rodzaju narzędzie w Polsce - umożliwiamy firmom z branży e-commerce automatyzację zarządzania plikiem produktowym, który jest podstawą efektywnych działań promocyjnych w każdym e-commerce. Jako pionier edukujemy branżę e-commerce z zakresu data feed managementu. Łamiemy przy tym barierę technologiczną i oddajemy w ręce ecommerce managerów narzędzie, które pozwala im bez kontaktu z IT bez czekania tygodni na wdrożenia, bez ponoszenia wielkich kosztów, w sposób w pełni zautomatyzowany zarządzać plikami produktowymi. Przy okazji udało nam się także zdobyć Ekomersa w kategorii: debiut roku - aplikacja saas.
Trend roku
Reklama produktowa mocno rozwinęła swoje skrzydła. Duża zasługa w tym globalnych graczy: Google’a i Facebooka. Dzięki temu trendowi każdy e-commerce może dość łatwo i bezboleśnie spróbować remarketingu produktowego i przekonać się o jego zaletach. „Myślenie produktowe” było wyraźnym trendem w 2016 i na pewno będzie się stale rozwijać, szczególnie że zarządzanie plikiem produktowym staje się coraz łatwiejsze.
Wyraźny rozwój m-commerce, chociaż z roku na rok jest lepiej, to na tym polu pozostaje jeszcze dość dużo do zrobienia.
Na świecie natomiast wszyscy zachwycają się chatbotami, czekam na duże wdrożenia w Polsce, aby móc ocenić ich rzeczywistą wartość.
Prognoza na 2017 rok
Stały i stabilny wzrost. Sklepów ciągle będzie przybywać, konkurencja rośnie, więc rozwój będzie jest coraz trudniejszy. Rynek powoli będzie się konsolidował w obrębie największych graczy, którzy docelowo będą zajmować coraz większą jego część.
W roku 2017 warto także zwrócić uwagę na dwóch szczególnie mocnych graczy w e-commerce.
Pierwszym z nich to firmy z państwa środka: Alibaba, Aliexpress czy gearbest to marki, które już teraz są u nas rozpoznawalne w Polsce, czasami nawet bardziej niż Amazon. Mocniejsze wejście na polski rynek z dużą kampanią wizerunkową może spowodować niemałe zamieszanie wśród dużej części polskiego e-commercu. Często zakupy w tych serwisach pozwalają pominąć pośrednika, a nie da się ukryć, że cena cały czas odgrywa bardzo istotną rolę w procesie zakupowym.
Drugim jest Allegro, które jeżeli zdecyduje się na wejście w sprzedaż własnych produktów może spowodować duże zamieszanie na rynku.
Bartosz Kowalczyk, managing director w SalesMedia, marce Cube Group
Wydarzenie roku
W Polsce to niewątpliwie sprzedaż Allegro.pl przez Naspers. Oświadczenie firmy o sprzedaży: „to zgodne ze strategią dbania o naszych akcjonariuszy”, które wiąże się pewnie m.in z informacjami o wejściu grupy Alibaba na polski rynek, co zwiększa ryzyko inwestycyjne. Mam nadzieję, że nowi inwestorzy mają świetną strategię na dalszy rozwój Allegro.
Na świecie: Walmart - gigant na amerykańskim rynku - zamyka 270 sklepów stacjonarnych i z rozmachem wykłada 3,3 mld dolarów na Jet.com, e-sklep założony przez branżowego weterana Marca Lore’ego, wspieranego przez inwestorów z Alibaba.com, Google Ventures i Goldman Sachs. O tym, że Lore będzie wiedział, jak konkurować z Amazonem, świadczy fakt, że wcześniej sam Jeff Bezos wyłożył ciężkie miliony na jego e-sklepy Diapers.com i Soap.com i zatrudnił go w Amazonie.
Sukces roku
Na świecie: Alibaba bije rekord sprzedaży - 14,3 mld dolarów w ciągu 15 godzin.
W Polsce: szampana może otwierać Grupa Wirtualna Polska. Uważnie obserwują nie tylko, co #dziejesiewpolsce, ale i co dzieje się na rynku. Ostatnie akwizycje opłaciły się - 40 proc. przychodów grupy jest związanych właśnie ze sprzedażą internetową.
Porażka, rozczarowanie roku
Wróciłem do rynkowych prognoz i trendów na 2016 rok i na pierwszych miejscach wszędzie omnichannel i m-commerce. Tymczasem jeszcze sporo do zrobienia w obu przypadkach. Myślę, że 90% sklepów stawia pierwsze kroki w rzetelnej analityce i w zbieraniu danych o użytkownikach… Skupmy się na strategii małych kroków i rozwijajmy stopniowo swoje kompetencje w tym zakresie, zamiast mieszać w głowach wielkimi hasłami.
Jestem też rozczarowany poziomem m-commerce. Biorąc pod uwagę, że mówimy o „roku mobile” od 4 lat, a wzrost liczby urządzeń mobilnych nie pozostawia wątpliwości, wychodźmy temu naprzeciw i inwestujmy w rozwój stron mobilnych, aplikacji, bo widać znaczny wzrost ruchu z mobile. Tylko nie zawsze przekłada się to na wyższe współczynniki konwersji.
Człowiek roku
Zarząd Wirtualnej Polski - patrz: Sukces Roku. Spójna strategia, przemyślane akwizycje, teraz w planach najlepsza telewizja internetowa. Trzymam kciuki!
Serwis, kampania, projekt roku
Dollar Shave Club (chyba każdy zna ich viralowe video), kupione przez Unilever za 1 mld dolarów. Prosty model subskrypcyjny, prosty marketing, szybko zbudowana marka, a do tego gigant kosmetyczny wykłada kwotę pięciokrotnie przekraczającą roczne obroty DSC.
Premiera, nowości roku
Amazon debiutuje z własną flotą samolotową, przy okazji rozwijając usługę Amazon Prime i fantastycznie integrując elementy układanki w ekosystemie e-commerce, wcześniej inwestując w centra logistyczne, tworząc własne usługi kurierskie.
Trend roku
Dynamika rozwoju e-commerce nigdy nie podlegała wątpliwości, ale widać, że zaczyna coraz silniej oddziaływać na biznes klientów. Jak wcześniej wspominałem, gigant na rynku amerykańskim Walmart zamyka 270 sklepów, Macy’s zamyka 100 sklepów stacjonarnych. Trend pokazuje, że zmiana warty „sklepy stacjonarne vs. e-commerce” może nastąpić szybciej, niż myśleliśmy.
Prognoza na 2017 rok
Dalsze ulepszenie zbierania i wykorzystywania danych o użytkownikach do tworzenia modeli predykcyjnych w zakresie ich intencji zakupowych, co pozwoli jeszcze efektywniej przeznaczać budżety marketingowe.
Dynamicznie dopasowywany content sklepu do użytkownika mobilnego, który będzie pozwalał na personalizację doświadczeń zakupowych, tak jak w sytuacjach gdy „wchodzisz do sklepu stacjonarnego i doradcy klienta wiedzą od razu, czego potrzebujesz”.
Trwają prace nad udoskonalaniem conversational commerce, który wymaga ulepszeń w zakresie sztucznej inteligencji, wiąże się to też z rozwojem rynku chatbotów, które mają być substytutem dla doradców klienta w sklepach stacjonarnych.
Wzrost świadomości w zakresie zaawansowanej analityki, pozwalającej dokładnie mierzyć i wyciągać wnioski z prowadzonych działań marketingowych. Widzę, że zaawansowane sklepy internetowe mocno wchodzą w modelowanie atrybucji i przestają się skupiać tylko na kanałach, które zamknęły sprzedaż.
Poprzednia 1 2 3
Dołącz do dyskusji: Podsumowanie 2016 roku w branży e-commerce - prognozy na 2017 rok
Sorry, ale troche rece opadaja...