Porozumienie gazowe z Rosją czeka na ustalenie taryfy przez EuRoPolGaz
Punktem spornym w rozmowach Rosji i Polski w sprawie porozumieniagazowego jest kwestia taryfy przesyłowej EuRoPol Gazu, dotyczącejtranzytu tego paliwa przez Polskę, wynika ze środowej wypowiedziwicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, któryjednocześnie przyznał, że strony porozumiały się już w kwestiizwiększenia dostaw gazu z Rosji do 11 mld m sześc. rocznie iprzedłużenia kontraktu o 15 lat do 2037 roku.
"Punktem spornym jest dyskusja dotycząca ustalania taryf przezEuRoPol Gaz. [&] Potrzebne będzie szersze przejrzenie tejproblematyki i pokazanie naszym rosyjskim partnerom zawiłościpolskiego prawa i sposobu kalkulowania taryfy" - powiedział Pawlakw wywiadzie dla Polskiego Radia.
Z jego słów wynika, że Rosjanie chcą płacić mniej za tranzytgazu przez Polskę do Europy, zwłaszcza w sytuacji zmniejszenia siępopytu na to paliwo.
Pawlak przyznał, że osiągnięto natomiast porozumienie w punkciedotyczącym zwiększenia dostaw gazu z Rosji do 11 mld m sześc.rocznie i przedłużenia kontraktu o 15 lat do 2037 roku. Podkreślil,że chodzi jednak "o pakietowe przyjęcie porozumienia".
Zaznaczył, że rozmowy dotyczą też przywrócenia stanu zpodpisanego porozumienia gazowego pomiędzy Rosją i Polską z 1993roku, przewidującego udział stron w spółce EuRoPol Gaz wproporcjach 50 na 50.
"To jest wszystko uzależnione od całości tego pakietu, bo jeślibędzie porozumienie dotyczące powiększenia wielkości dostaw, towtedy możemy zważyć uzasadnienie też dotyczące pewnych działańzmierzających do przywrócenia tego stanu [50/50]" - powiedział.
Oznacza to, że ze spółki zostanie wyeliminowany Gas Trading,kontrolowany przez Aleksandra Gudzowatego i posiadający 4% akcjiEuRoPol Gazu. Obecnie po 48% należy do PGNiG i Gazpromu.
Polska zużywa rocznie około 14 mld m. sześc. wysokometanowegogazu ziemnego. Import z kierunku wschodniego wynosi około 9 mld m.sześc. rocznie (w 2007 r. było to 8,7 mld m. sześc., z czego zRosji - 6,5 mld m. sześc., a z Uzbekistanu - ok. 2,3 mld m.sześc.). Dostawy te stanowią łącznie około 63% krajowego zużyciagazu. Reszta zapotrzebowania pokrywają dostawy z Niemiec, a 1/3zużywanego w Polsce gazu pochodzi z wydobycia ze złóżkrajowych.
Dołącz do dyskusji: Porozumienie gazowe z Rosją czeka na ustalenie taryfy przez EuRoPolGaz