Nie będzie konkursu na prezesa TVP
Na ostatnim posiedzeniu Rady Mediów Narodowych jej członkowie dyskutowali na temat konieczności obsadzenia wybranych stanowisk w mediach publicznych w związku z upływem ich kadencji, chodzi m.in. o zarząd Telewizji Polskiej. Wniosek o to, by organizowany był otwarty konkurs na stanowisko szefa publicznej telewizji został jednak odrzucony - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.
Kadencje zakończyły się także w przypadku wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Polskiego Radia Pomorza i Kujaw - Macieja Koziołockiego i przewodniczącej - Moniki Wyszomirskiej-Łapczyńskiej. Z funkcją powinien się też pożegnać Karol Zgódka - wiceprzewodniczący rady nadzorczej Radia Lublin oraz Joanna Dadas - członkini rady nadzorczej Radia Wrocław.
Do tej pory sprawowali jednak swoje funkcje, ponieważ ich mandaty jeszcze nie wygasły – stanie się to z chwilą przyjęcia sprawozdań spółek przez Walne Zgromadzenia (tworzy je minister kultury).
Walne zwykle musi odbyć się do końca czerwca, ale w tym roku - z powodu pandemii koronawirusa - termin został przesunięty do końca września 2021 roku, a Ministerstwo Kultury przekazało nam, że jeszcze nie ustaliło terminów poszczególnych posiedzeń w sprawie spółek.
Nie będzie konkursów na prezesów władz mediów publicznych
Wyborem władz mediów publicznych zajmuje się natomiast Rada Mediów Narodowych, która miała swoje posiedzenie w czwartek, 27 maja br. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o konieczności obsadzenia stanowisk w poszczególnych spółkach.
Jak wynika z naszych informacji, jeden z członków Juliusz Braun miał zaproponować po raz kolejny, by ogłosić otwarte konkursy na stanowiska prezesa i członka zarządu oraz członków rad nadzorczych spółek mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, których kadencje wygasają w najbliższym czasie.
Za przyjęciem wniosku w tej sprawie miały paść dwa głosy (Juliusza Brauna i Roberta Kwiatkowskiego), przeciw miał być Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk, natomiast Joanna Lichocka wstrzymała się od głosu. Z relacji Juliusza Brauna wynika, że przewodniczący Krzysztof Czabański miał stwierdzić, że „konkursy stwarzają niepotrzebne problemy, a nie są wymagane przez ustawę”. Jednak w czwartek szef RMN nie odpowiedział na nasze pytanie w tej sprawie. Informowała o tym także Wirtualna Polska.
Rada Mediów Narodowych podejmie decyzję w sprawie obsady stanowisk: prezesa i członka zarządu oraz przewodniczącego rady nadzorczej TVP, a także rad nadzorczych: Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, Radia Lublin oraz Radia Wrocław na najbliższym posiedzeniu, prawdopodobnie będzie to 9 czerwca. Nie będzie otwartego konkursu w tej sprawie, jednak w ostatnim czasie zwykle odbywało się to tak, że kandydat był zgłaszany przez jednego z członków. Wybierana jest osoba, która uzyska większość głosów (wystarczy stosunek 3 do 2), zwykle przyjmowane jest kandydat wspierany i proponowany przez członków związanych z PiS.
Dołącz do dyskusji: Nie będzie konkursu na prezesa TVP