SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja publiczna bez reklam. W Polsce też jest taki pomysł

Premier Portugalii Luís Montenegro zapowiedział podczas otwarcia konferencji „The Future of Media”, że tamtejszy nadawca publiczny Rádio e Televisão de Portugal przestanie nadawać reklamy. Liczba spotów w kanałach RTP ma być ograniczana stopniowo. Telewizja Polska też może w niedalekiej przyszłości nadawać mniej reklam.

RTP1, pierwszy kanał portugalskiej telewizji publicznejRTP1, pierwszy kanał portugalskiej telewizji publicznej

RTP jest nadawcą RTP1, RTP2, RTP3, RTP Internacional, RTP Memória, RTP África, RTP Açores i RTP Madeira. Rząd w Lizbonie przygotowuje się do reformy medialnej. Przewiduje ona ograniczenie liczby reklam w telewizji publicznej. W 2025 roku ich dopuszczalny czas zostanie skrócony o dwie minuty. Podobnie będzie w 2026 roku.

Od 2027 roku stacje RTP w ogóle nie będą mogły emitować reklam. Działalność nadawcy publicznego ma zostać sfinansowana z podwyżki podatku audiowizualnego. Ponadto rząd przygotowuje restrukturyzację RTP. Jak informuje portugaltoday.news, pracę stracić ma 250 pracowników, ale na program dobrowolnych odejść przygotowano 20 mln euro. Redukcja zatrudnienia przyniesie 7,3 mln oszczędności rocznie. Nadawca publiczny po reformie ma skupić się na inwestycjach technologicznych, aby docierać do większej liczby widzów.

Wyjątkowo niska popularność naziemnej telewizji cyfrowej

Portugalia jest krajem, gdzie naziemna telewizja cyfrowa cieszy się wyjątkowo małym zainteresowaniem. Korzysta z niej blisko 5 proc. gospodarstw domowych. To około 150 tys. gospodarstw domowych na 10 mln mieszkańców. Portugalczycy preferują odbiór satelitarny, OTT, kablowy czy IPTV. Zmiany w mediach publicznych z pewnością poprawią kondycję biznesową nadawców prywatnych.


 
Firma Media Capital, która jest nadawcą m.in. TVI i CNN Portugal rozważała nawet opuszczenie naziemnej telewizji cyfrowej i proponowała jej całkowitą likwidację. Ostatecznie jednak operator multipleksów Altice złożył wniosek o przedłużenie decyzji rezerwacyjnej i emisja jest kontynuowana. Na zachodnim krańcu Europy drogą naziemną można oglądać 7 kanałów. To publiczne: RTP1, RTP2, RTP3, RTP Memória, komercyjne SIC, TVI oraz obrady parlamentu (ARtv). Na Azorach działa jeszcze RTP Açores, a na Maderze RTP Madeira.

TVP też może czekać redukcja liczby reklam

Nad Wisłą także trwają prace nad reformą medialną, która będzie towarzyszyć wdrożeniu Europejskiego Aktu o Wolności Mediów (EMFA). Planowana jest likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego i finansowanie Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych z budżetu. Media publiczne mogłyby liczyć na finansowanie w wysokości 0,09 proc. PKB.

W związku z tym rząd chce pracować nad zmniejszeniem liczby reklam w mediach publicznych. Media mają być zobowiązane do publikowania informacji o przychodach z reklamy państwowej, m.in. od spółek Skarbu Państwa. Stosowny rejestr ma prowadzić KRRiT. Na razie nie wiadomo jak głęboka będzie redukcja reklam w TVP i kiedy zmiany wejdą w życie. Kluczowy może być wynik wyborów prezydenckich. Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu 2025 roku. Koalicja rządząca obawia się weta ustawy medialnej. 
 

Dołącz do dyskusji: Telewizja publiczna bez reklam. W Polsce też jest taki pomysł

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bob
Z tytułu można wywnioskować, że chodzi o telewizję publiczną w Polsce.


Zgadnijcie czyj to artykuł!
odpowiedź
User
Grum
Podobno ustawa była już gotowa przed wyborami a na razie prezydent nie miał co wetować...
odpowiedź
User
Raven
Rzeczywiście, nie ma co myśleć o pozytywnych zmianach i wyrzuceniu durnych reklam z publicznej bo Maliniak i tak wszystko wetuje. Szkodnik
odpowiedź