Część pasma porannego RMF FM nadawana ze stratosfery
Radio RMF FM nada część swojego poniedziałkowego programu ze stratosfery. 12 sierpnia planowana jest na antenie prezentacja emisji dźwięku z górnej części atmosfery ziemskiej, nagranego tam w niedzielę. To muzyczno-naukowy eksperyment, przygotowany we współpracy ze studentami AGH.
Stratosfera zaczyna się ok. 10 km nad ziemią, kończy się - blisko 50 km. Właśnie ten obszar ziemskiej atmosfery został wybrany przez radiowców do emitowania programu. 2 sierpnia RMF FM uruchomiła Kosmiczną Sekretarkę i zaprosiła słuchaczy do nagrywania wiadomości, które chcieliby przesłać ze stratosfery całemu światu. Dziennikarze stacji wybrali te, które poleciały balonem w specjalnej kapsule na wysokość blisko 30 kilometrów.
W kapsule znalazła się też wybrana przez słuchaczy piosenka - „Chcemy być sobą” zespołu Perfect, a także kamera, głośnik i mikrofon. Po osiągnięciu pułapu kilkudziesięciu kilometrów zawartość kapsuły została wyemitowana i nagrana w stratosferze, a następnie balon powrócił na ziemię. To, co się nagrało będzie można usłyszeć na antenie RMF FM w poniedziałek, około godz. 10.00. Wydarzenie będzie relacjonowane na Instagramie i Facebook'u.
Przesłania słuchaczy RMF FM oraz piosenka zostały wysłane do stratosfery w sobotę, 10 sierpnia rano. Od godz. 6.00 radio transmitowało start i początkową fazę lotu balonu, w niedzielę - relację z poszukiwania sondy. W poniedziałek na antenie RMF FM będzie można posłuchać nagrania z balonu. Pomysłodawcą akcji jest redakcja RMF FM. Nagrywanie w stratosferze jest też muzyczno-naukowym eksperymentem, przygotowanym wspólnie ze studentami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Z raportu Radio Track Kantar wynika, że w pierwszym półroczu br. RMF FM miało 27,8 proc. udziału w rynku słuchalności, o 1,4 pkt. proc. więcej niż przed rokiem.
Dołącz do dyskusji: Część pasma porannego RMF FM nadawana ze stratosfery