SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPP obniżyła stopy, zaniepokojona polityką

Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, obniżyła na środowym posiedzeniu stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Rada zaskoczyła jednak zmianą nastawienia w polityce pieniężnej na neutralne z łagodnego

O ile rynek nie jest zaskoczony obniżką, to zaskoczony jest zmianą nastawienia.

Analitycy sugerują, że RPP chce schłodzić oczekiwania na zbyt głębokie cięcia stóp w świetle oczekiwanej poprawy sytuacji gospodarczej i rosnącej niepewności co do kształtu polityki gospodarczej po wyborach.

Kwietniowa obniżka jest drugą obniżką stóp w 2005 roku. W marcu RPP obniżyła stopy o 50 pkt bazowych.

W ostatniej ankiecie PAP wszyscy z 19 ankietowanych ekonomistów spodziewali się redukcji stóp na kwietniowym posiedzeniu RPP. Jedenastu z nich mówiło, że wyniesie ona 25 pb, a ośmiu liczyło na cięcie o 50 pb.

NBP podał w środowym komunikacie, że stopa 7-dniowych interwencji wynosi nie mniej niż 5,50 proc., stopa lombardowa 7,0 proc., redyskontowa 6,0 proc., zaś depozytowa 4,0 proc.

Decyzja wchodzi w życie od 28 kwietnia.

RPP poda uzasadnienie do decyzji na konferencji prasowej o 16.00 w środę.

Analitycy spodziewali się obniżki stóp, gdyż za takim scenariuszem przemawia perspektywa spadku inflacji oraz spowolnienie gospodarcze. Konieczność obniżki potwierdzają także ostatnie dane o sprzedaży detalicznej - uważają ekonomiści.

NBP: RPP obniżyła stopy proc., gdyż oczekuje inflacji w 2005-2006 poniżej projekcji

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe o 50 pb, zmieniając nastawienie w swojej polityce na neutralne z łagodnego, ponieważ dane o inflacji za I kw. br. sygnalizują możliwość spadku inflacji w 2005 i 2006 roku poniżej poziomów przewidywanych w lutowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), wynika ze środowego komunikatu banku. RPP oczekuje, że od III kw. przez kilka kwartałów inflacja może wynosić poniżej celu (2,5% +/-1 pkt proc.).

„Dane o inflacji w I kwartale br. oraz najnowsze prognozy cen żywności sygnalizują możliwość niższej inflacji w latach 2005-2006 niż przedstawiono w lutowym ‘Raporcie o inflacji’. Ocena ta może być skorygowana w wyniku zmian cen surowców na rynkach światowych, a w szczególności cen ropy naftowej” – napisano w komunikacie.

„Jednocześnie dalszy wzrost cen ropy naftowej może dodatkowo osłabić dynamikę PKB” – czytamy dalej.

Według lutowej projekcji inflacyjnej NBP, najbardziej prawdopodobna ścieżka inflacji przy założeniu braku zmian w polityce monetarnej to osiągnięcie poziomu 2,5%, czyli środka celu inflacyjnego, w czwartym kwartale 2005 roku.

W komunikacie podkreślono, że spadek bieżącej inflacji (do 3,4% r/r w marcu) oraz zmniejszenie się różnicy między inflacją mierzoną wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych a bazową inflacją netto potwierdzają wygaśnięcie przejściowych czynników, które w 2004 roku przyczyniły się do wzrostu inflacji.

„Rada ocenia, że począwszy od III kwartału 2005 r. inflacja może utrzymywać się poniżej celu inflacyjnego przez okres kilku kwartałów. Jednocześnie w dłuższej perspektywie Rada dostrzega ryzyko wystąpienia zwiększonej presji inflacyjnej związanej z rewizją prognoz cen ropy, które są jednak obarczone znaczną niepewnością” – podała RPP.

Rada zauważyła, że kształtowanie się kursu walutowego w kwietniu br. jest generalnie zbieżne ze ścieżką kursu uwzględnioną w lutowym „Raporcie”. Powtórzyła także, że na kształtowanie się kursu walutowego może wpłynąć sytuacja na międzynarodowych rynkach finansowych i niepewność związana z okresem przedwyborczym.

W środę RPP zdecydowała, zgodnie z oczekiwaniami, o obniżce stóp procentowych o 50 pb - do 5,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej - jednocześnie zmieniając nastawienie na neutralne z łagodnego.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynikało, że analitycy bankowi byli podzieleni co do wysokości obniżki - siedmiu z 13 ankietowanych ekonomistów spodziewało się obniżki o 50 pb, zaś pozostałych sześciu - o 25 pb. Nikt nie oczekiwał jeszcze zmiany nastawienia.

Następne posiedzenia RPP odbędą się 17 maja (na którym będą rozpatrywane „Sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej w 2004 roku” oraz „Sprawozdanie z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2004 roku”) oraz w dniach 24-25 maja.

RPP: Wzrost PKB w I kw. 2005 niższy niż 3,9% z IV kw. 2004

Wzrost PKB w I kw. 2005 roku był niższy niż 3,9% odnotowane w IV kw. 2004 roku, oraz słabszy od oczekiwanego w lutowej projekcji inflacyjnej banku centralnego, wynika ze środowego komunikatu Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanego po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

„Analiza danych dostępnych za I kwartał potwierdza wcześniejsze oczekiwania, według których dynamika wzrostu PKB w I kwartale br. była niższa niż w IV kwartale 2004 r oraz niższa niż uwzględniono w lutowym Raporcie o inflacji” – podano w komunikacie.

W opublikowanej w końcu lutego projekcji inflacyjnej – czyli scenariuszu ścieżki inflacyjnej, zakładającym brak zmian w polityce pieniężnej - NBP zakładał, że wzrost PKB wyniesie w 2005 roku 4,0-4,5%, czyli mniej niż zapisano w listopadowej projekcji. W roku 2006 PKB przyspieszy według oczekiwań do 4,5-5,5%.

Rada zwraca uwagę, że zanotowana w marcu ujemna (-3,7%), roczna dynamika produkcji przemysłowej - była przede wszystkim związana z wysokim poziomem produkcji w marcu 2004 roku, gdy jej wzrost wyniósł 23,5% r/r, oraz mniejszą niż przed rokiem liczbą dni roboczych.

„Po wyeliminowaniu wahań sezonowych spadek produkcji wyniósł 1% r/r i 1,6% m/m” – podano w komunikacie.

RPP podtrzymała także wyrażoną przez bank centralny w lutowej projekcji opinię, że przy umiarkowanej dynamice konsumpcji i „prawdopodobnie neutralnym” wkładzie eksportu netto do wzrostu PKB, kluczowym czynnikiem dla perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji są inwestycje.

„W zeszłorocznym wzroście inwestycji wynoszącym 5,1% r/r dynamicznym składnikiem były inwestycje w przedsiębiorstwach (wzrost o 9,2% r/r.), w szczególności silny wzrost odnotowano w grupie średnich przedsiębiorstw” – głosi komunikat.

Rada tłumaczy także, że obniżenie dynamiki produkcji budowlano-montażowej po części wynikało z niesprzyjających warunków pogodowych. Zwraca przy tym uwagę, że w marcu br. nastąpił znaczny wzrost produkcji przedsiębiorstw zajmujących się przygotowaniem terenu pod budowę, „co wraz z pozytywnymi ocenami dotyczącymi planów inwestycyjnych sygnalizowanymi w badaniach koniunktury NBP wskazuje na kontynuację ożywienia w inwestycjach”.

„Jednakże inne badania koniunktury sygnalizują przewagę ocen, wskazujących na ustabilizowanie się lub pogorszenie bieżącej koniunktury, oraz niejednoznaczne oczekiwania dotyczące przyszłej aktywności gospodarczej” – konkluduje rada.

Wzrost gospodarczy w 2004 roku wyniósł 5,3%. W tegorocznym budżecie wzrost PKB zapisano na 5,0% wobec oczekiwanych przez analityków bankowych ok. 4,5%.

Wojtyna z RPP: Przy neutralnym nastawieniu na zmiany stóp może wpłynąć polityka

Przy neutralnym nastawieniu w polityce monetarnej, nadal możliwe są zmiany stóp procentowych, które w najbliższych miesiącach mogą być uzależnione od sytuacji na scenie politycznej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Wojtyna.

„Lepiej by było, gdyby obniżki były dokonywane przy nastawieniu łagodnym, a podwyżki – przy restrykcyjnym. Są jednak sytuacje, gdy okresowo wzrasta niepewność w gospodarce i te czynniki ryzyka mogą mieć źródła w polityce, zaś wtedy są dopuszczane warianty, że takie decyzje [co do zmiany stóp – przyp. ISB] mogą być przeprowadzane” – powiedział Wojtyna podczas konferencji prasowej w środę.

„Maj, decyzje dotyczące sceny politycznej i programów gospodarczych bezsprzecznie są czynnikami istotnymi dla rady” – dodał.

W opublikowanym po środowym posiedzeniu komunikacie Rada wyraziła zaniepokojenie pojawiającymi się obecnie w parlamencie – na progu kampanii wyborczej – propozycjami legislacyjnym.

„Rada wyraża zaniepokojenie zgłaszanymi w ostatnich miesiącach licznymi propozycjami legislacyjnymi, których konsekwencją może być wzrost deficytu sektora finansów publicznych, a w konsekwencji odsunięcie momentu spełnienia kryteriów członkostwa w strefie euro” – głosi komunikat.

„Niepewność co do perspektyw reform finansów publicznych, oraz co do skali realizacji innych niezbędnych reform strukturalnych, stanowi istotny czynnik ryzyka inflacyjnego” – czytamy dalej.

Na 5 maja zaplanowano głosowanie nad wnioskiem o samorozwiązanie Sejmu. Jeśli opozycji udałoby się zgromadzić większość 307 głosów w 460-osobowej izbie, wybory parlamentarne mogłyby odbyć się jeszcze przed wakacjami – zamiast w konstytucyjnym terminie jesienią.

Dołącz do dyskusji: RPP obniżyła stopy, zaniepokojona polityką

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl