SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przeprosi za kontrowersyjny pseudodokument o osobach LGBT+

Telewizja Polska wykona wyrok sądu i w najbliższym czasie przeprosi za emisję filmu „Inwazja”, atakującego osoby LGBT+ - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Nadawca czeka na uprawomocnienie się postanowienia. 

fot. KPHfot. KPH

Przypomnijmy - Sąd Apelacyjny, na skutek wycofania apelacji przez TVP, umorzył postępowanie w sprawie przeciwko TVP o emisję homofobicznego programu “Inwazja”. Tym samym w mocy pozostaje orzeczenie sądu okręgowego, który stwierdził, że TVP naruszyła dobra osobiste osób LGBT+, zobowiązał TVP do przekazania ponad 35 tysięcy złotych zadośćuczynienia na rzecz organizacji społecznych działających na rzecz osób LGBT w Polsce, w tym m.in. Fundację Trans-Fuzja, Lambdę Szczecin, Prowincję Równości i KPH.

TVP została zobowiązana do wyemitowania w głównym wydaniu serwisu informacyjnego przeprosin o wskazanej przez sąd treści.

Zobacz: Strona "Wiadomości" TVP1 znów jest w internecie

„Brak zgody na  mowę nienawiści w mediach publicznych”

Po tym, jak  Sąd Apelacyjny w Warszawie umorzył postępowanie w sprawie „Inwazji”, zwróciliśmy się z pytaniami do TVP o to, czy wykona wyrok sądu.

- Obecne władze TVP S.A. w likwidacji dokonały szczegółowej analizy spraw o ochronę dóbr osobistych i uznały, że prowadzenie niektórych z nich jest bezzasadne. Decyzja o wycofaniu apelacji w sprawie filmu pt. „Inwazja", którego treść miała homofobiczny i dyskryminujący charakter, została podjęta pod koniec stycznia br. Uznanie wyroku potwierdza brak zgody władz Spółki na mowę nienawiści w mediach publicznych, które w sposób szczególny powinny dbać o obiektywizm i rzetelność prezentowanych treści. Przeprosiny zostaną opublikowane na antenie TVP i w formie listu do powodów, po uprawomocnieniu się wyroku – przekazało nam Centrum Informacji TVP.

Zobacz: TVP przeprosiła Monikę Olejnik. Za reportaż Graczaka 

„Inwazja” pokazana w kampanii wyborczej

Pseudodokument „Inwazja” został pokazany w TVP 1 przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku, w najlepszym czasie antenowym po „Wiadomościach” i przed meczem piłkarskiej reprezentacji Polski. 

Materiał zawierał wiele nieprawdziwych twierdzeń i manipulacji na temat osób nieheteronormatywnych, insynuował ich pedofilię, przekazywał fałszywe informacje o marszach równości i osobach w nich uczestniczących. W programie wykorzystano również materiały zrobione z ukrycia przez osobę podszywającą się pod wolontariuszkę w Kampanii Przeciw Homofonii. 

W odpowiedzi na “Inwazję”, osoby aktywistyczne oraz KPH pozwały TVP o naruszenie dóbr osobistych. 21 czerwca 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że publikując materiał „Inwazja”, TVP naruszyła dobra osobiste Magdaleny Świder, Moniki Tichy, Elżbiety Podleśnej, Karola Opica, Krzysztofa Listowskiego, Pawła Szamburskiego i Pawła Ziemby. TVP wniosła apelację od wyroku do sądu wyższej instancji.

TVP wycofała jednak swoją apelację, co było podstawą dla sądu drugiej instancji do umorzenia postępowania. Oznacza to, że w mocy pozostaje rozstrzygnięcie wyroku sądu okręgowego z czerwca 2022 roku.

W połowie lutego Wojciech Szeląg na antenie TVP Info przeprosił osoby LGBT+ za słowa, które w ostatnich latach padały pod ich adresem na antenach publicznego nadawcy. - Osoby LGBT+ to nie ideologia, ale ludzie: konkretne imiona, twarze, bliscy i przyjaciele - podkreślił.

Czytaj więcej na: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvp-przeprasza-osoby-lgbt-geje

Dołącz do dyskusji: TVP przeprosi za kontrowersyjny pseudodokument o osobach LGBT+

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Endriu49
Za dehumanizację i poniżanie ludzi popierających PIS stacja TVN ani razu nie przeprosiła bo wolność słowa i demokracja , a ten reportaż to od razu mowa nienawiści .
odpowiedź
User
Eli
Rozumiem, że film mógł zostać odebrany jako naruszający "dobra osób LGBT" Ale "mowa nienawiści"?? Nic tam takiego nie było, co dowodzi, że etykietką "mowa nienawiści" można oklejać dowolne stwierdzenia. Bardzo niebezpieczne narzędzie.
odpowiedź
User
Aron
Co tam było nieprawdziwego? Nikt tęczowej zarazy w Polsce nie chce
odpowiedź