UPC wprowadzi usługi mobilne i platformę Horizon, ale analog zostaje
Sieć UPC Polska na przyszły rok zapowiada uruchomienie telefonii komórkowej i usługi mobilnego internetu. Trwają też przygotowania do wprowadzenia do Polski platformy Horizon, ale nie ma planów wyłączenia oferty analogowej.
Telefonię komórkowa w modelu MVNO oraz internet mobilny oferuje przejęta przez UPC sieć Aster i na tej bazie spółka zamierza poszerzyć swoje portfolio o te usługi, już pod marką UPC. Operator korzystać będzie nadal z roamingu w sieci Orange. Uruchomienie tych usług ma nastąpić w I półroczu 2013 roku.
- Komórki będą uzupełnieniem naszej oferty. Nie będziemy mieli takich budżetów marketingowych by walczyć z operatorami komórkowymi - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Jarosław Pijanowski, członek zarządu UPC Polska.
Dzięki wprowadzeniu usług mobilnych, UPC oferować będzie klientom pięć usług, co ma uczynić ją bardziej konkurencyjną wobec platform cyfrowych, a także dać przewagę w momencie, gdy w całym kraju obecna będzie naziemna telewizja cyfrowa, a liczba abonentów płatnej telewizji przestanie już rosnąć. - Ceny na rynku nie będą spadać, ale operatorzy będą w tej samej cenie oferować abonentom więcej - mówi Pijanowski.
W dalszej przyszłości UPC zamierza wprowadzić do Polski multimedialną platformę Horizon, która umożliwia oglądanie treści na wielu urządzeniach - telewizorze, komputerze, tablecie czy smartfonie. - To będzie coś co zmieni zupełnie sprzedaż produktów i komunikowanie z klientem. Nie ma jeszcze daty wprowadzenia Horizonu w Polsce, rozpoczęliśmy przygotowania - mówi Jarosław Pijanowski. Platforma w pierwszym kraju - Holandii - ruszyła we wrześniu br. (więcej na ten temat).
Uruchomienie Horizonu wymaga sporych inwestycji, w tym zbudowania nowej stacji nadawczej. - Częściowo inwestycja już ruszyła - mówi Pijanowski. Do odpalenia platformy potrzebne będzie też pozyskanie praw od nadawców na możliwość oglądania ich kontentu na urządzeniach mobilnych. - Z niektórymi nadawcami jesteśmy już po rozmowach, z innymi negocjacje te są bardzo trudne - zdradza Pijanowski.
Mimo planów kolejnego skoku technologicznego, sieć zdecydowała, że nie wyłączy na razie sygnału analogowego. Zdaniem przedstawicieli UPC liczba odbiorników telewizyjnych starego typu jest wciąż duża, a z oferty analogowej korzysta jeszcze bardzo dużo osób (na koniec I półrocza było to 640 tys. abonentów). Oferta ta już nie jest jednak rozwijana.
Spółka nie ujawnia, ile w najbliższych latach zamierza wydać na inwestycje. Jak mówi Patrycja Gołos, dyrektor komunikacji w UPC Polska, dotąd rocznie inwestowano ok 30 proc. przychodów.
Dołącz do dyskusji: UPC wprowadzi usługi mobilne i platformę Horizon, ale analog zostaje
Mogliby natomiast wprowadzić stałe publiczne IP w ofercie internetowej dla rynku prywatnego, tak jak było w Aster. Brak tej usługi z różnych przyczyn poważnie mi doskwiera i niestety rozważam zmianę operatora.