IAB Polska przeciwko ustawie o ochronie wolności słowa w social media
Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska krytykuje założenia projektu ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych. Zdaniem organizacji, akt dubluje unijne przepisy, a zakres jego regulacji jest nieprecyzyjny.
Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska w oświadczeniu zaznacza, że przedmiot projektu tzw. ustawy wolnościowej pokrywa się z przedmiotem unijnego rozporządzenia o usługach cyfrowych, nad którym obecnie trwają prace (uczestniczy w nich polski rząd). „Rozporządzenie UE wprowadza konkretne rozwiązania chroniące swobodę wypowiedzi, nie ma więc potrzeby ich dublowania w Ustawie Wolnościowej. Należy podkreślić, że z uwagi na »nachodzenie się« zakresu regulacji AUC i Ustawy Wolnościowej, z chwilą uchwalenia AUC, polska Ustawa Wolnościowa i tak będzie musiała zostać uchylona” - zaznacza organizacja.
IAB Polska zauważa też, że zakres regulacji w projekcie jest nieprecyzyjnie określony: niedoprecyzowana jest choćby definicja samego serwisu społecznościowego czy treści bezprawnych. Związek podaje w wątpliwość pomysł powołania Rady Wolności Słowa bez wcześniejszej debaty. Jak dodaje, istnienie tego regulatora mogłoby kolidować z istniejącymi już ciałami odpowiadającymi za ochronę praw i wolności w Polsce.
„W ocenie IAB Polska projektodawca nie tylko dubluje w Ustawie Wolnościowej bliźniacze rozwiązania zawarte w unijnym Akcie o usługach cyfrowych, ale jednocześnie wprowadza zapisy, które będą szkodliwe dla całego rynku internetowego. Uważamy kontynuowanie prac nad Ustawą Wolnościową za bezprzedmiotowe i apelujemy o ich zaniechanie” - podkreśla organizacja.
Wznowiono prace nad ustawą wolnościową
Ustawa wolnościowa to pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości, który pojawił się na początku br. W myśl projektu powoływana przez Sejm (większością 3/5 głosów) Rada Wolności Słowa miałaby rozpatrywać reklamacje użytkowników na ich treści usunięte przez serwisy społecznościowe. Za niezastosowanie się do jej rozstrzygnięć, Rada mogłaby nakładać na serwisy społecznościowe kary administracyjne w wysokości do 50 mln zł.
Na początku października Onet podał, że prace nad ustawą zostały wznowione.
Dołącz do dyskusji: IAB Polska przeciwko ustawie o ochronie wolności słowa w social media