W Polsce jest mniej zagrożonych kredytów
Liczba osób, które zalegają z płatnością zobowiązań finansowychpowyżej 60 dni sięgnęła blisko 950 tys. Łączna kwota zaległychpłatności na rachunkach tych osób wyniosła 4,9 mld zł w sierpniutego roku - wynika z raportu InfoMonitora BIG.
Zaległe zobowiązania dłużników wynikają zarówno z niespłaconychkredytów hipotecznych, konsumpcyjnych, opłat leasingowych, jak iopłat za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne, czynsz zamieszkanie.
Najliczniejszą grupę klientów podwyższonego ryzyka (226 tys.)stanowią osoby w wieku między 31 a 40 lat. Średnia wysokośćzaległych zobowiązań w tym przypadku to ok. 5 tys. zł. Nieco mniejliczną grupę (212 tys.) stanowią osoby w wieku 41-50 lat.
Źródłem informacji zawartych w raporcie o nierzetelnychdłużnikach są Biuro Informacji Kredytowej posiadające dane z ponad36 mln rachunków kredytowych należących do 16 mln klientów orazbaza własna InfoMonitora BIG zawierająca ponad 100 tys. negatywnychinformacji gospodarczych o konsumentach i przedsiębiorcach.
- Należności zagrożone w I kw. tego roku przekroczyły 23,8 mldzł w samym tylko sektorze bankowym. Ich udział spadł w stosunku dokońca 2006 roku do 5,0 proc. z 5,4 proc. Mamy więc do czynienia zpoprawą jakości należności, ale jest ona głównie spowodowana wysokądynamiką wzrostu należności ogółem - powiedział dziennikarzomprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.
Dodał, że spadek kredytów zagrożonych jest też w dużej mierzeefektem wykorzystywania przez banki takich źródeł informacji, jakrejestr ZBP, zawierający 945 tys. negatywnych informacjigospodarczych o konsumentach i 16,5 tys. przedsiębiorcach, danychBiura Informacji Kredytowej oraz Biur Informacji Gospodarczej.
Jak poinformował prezes InfoMonitora BIG Mariusz Hildebrand, odstycznia do lipca tego roku biuro udostępniło prawie 600 tys.raportów i z każdym miesiącem ich liczba rośnie. W maju było to87,8 tys., w czerwcu 101,9 tys., a w lipcu 125,4 tys. raportów.
Według danych InfoMonitora ponad 90 proc. uczestników obrotugospodarczego spłaca swoje zobowiązania terminowo.
Dołącz do dyskusji: W Polsce jest mniej zagrożonych kredytów