Walka z piractwem w telewizji
Kampania edukacyjno-informacyjna na temat szkodliwości piractwa telewizyjnego
Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał zrzeszające CANAL+/CYFRĘ+, HBO i UPC Telewizję Kablową, rozpoczyna kampanię edukacyjno-informacyjną na temat szkodliwości piractwa telewizyjnego. Hasłem przewodnim kampanii jest "Kradzież sygnału TV to przestępstwo - legalna telewizja nie boli". Jest to pierwsza w Polsce kampania edukacyjna na temat piractwa telewizyjnego.
W Polsce, tak jak w innych krajach regionu Europy Środkowowschodniej, wciąż istnieje niska świadomość szkodliwości piractwa telewizyjnego. Celem wspólnej kampanii CANAL+/CYFRY+, HBO oraz UPC Telewizji Kablowej jest uzmysłowienie społeczeństwu, że piractwo telewizyjne jest kradzieżą - przestępstwem karanym przez prawo.
Rozpoczynając kampanię edukacyjno-informacyjną CANAL+/CYFRA+, HBO i UPC Telewizja Kablowa przystępują do drugiego etapu działań na rzecz walki z piractwem. W latach 2001-2002 Stowarzyszenie zorganizowało szereg seminariów i szkoleń dla policji we wszystkich regionach kraju. Ich celem było zapoznanie przedstawicieli wydziałów policji do walki z przestępczością gospodarczą z technicznymi i prawnymi aspektami piractwa telewizyjnego. Dzięki szkoleniom wzrosła wykrywalność tego typu przestępstw oraz liczba wyroków skazujących. Jedną z metod walki z piractwem są regularne kontrole m.in. nielegalnych podłączeń w sieciach kablowych oraz potencjalnych miejsc handlu nielegalnym sprzętem służącym do odkodowania programów .
Na kampanię edukacyjno-informacyjną, która rozpocznie się w październiku 2003 roku, złożą się kompleksowe działania edukacyjne skierowane do szerokiego grona odbiorców. Akcja obejmie między innymi szkolenia dla pracowników firm - członków założycieli Stowarzyszenia dotyczące piractwa telewizyjnego i sposobów walki z tym zjawiskiem. Podjęte zostaną również działania skierowane do grup opiniotwórczych w postaci dystrybucji listów i broszur informacyjnych. Obecni i potencjalni abonenci telewizji zostaną uświadomieni o istnieniu problemu za pośrednictwem plakatów i ulotek w punktach sprzedaży i budynkach mieszkalnych. Umieszczone zostaną również ogłoszenia prasowe oraz nalepki na skrzynkach z instalacjami sieci kablowej we wszystkich regionach Polski. Materiały informacyjne będą także dostępne na planszowych kanałach informacyjnych i stronach www CANAL+/CYFRA+, HBO i UPC Telewizji Kablowej.
Stowarzyszenie liczy również na silne wsparcie mediów.
Kreację do kampanii przygotowała agencja Corporate Profiles DDB.
Piractwo telewizyjne rok rocznie przynosi ogromne szkody i straty finansowe autorom, nadawcom i dystrybutorom programów telewizyjnych. Kradzież sygnału telewizyjnego oraz dewastacja sprzętu powodują przerwy w transmisjach, zaniki sygnału i pogorszenie jego jakości. Z powodu piractwa dystrybutorzy programów telewizyjnych - telewizje kablowe i platformy cyfrowe - są zmuszone do ciągłych inwestycji w zabezpieczenia i sprzęt. Środki finansowe przeznaczone na walkę z piractwem i naprawy sieci, czy ulepszanie systemów kodujących mogłyby być inwestowane w modernizację sieci, nowe programy czy usługi.
W Polsce wciąż istnieje przyzwolenie społeczne na kradzież sygnału telewizyjnego, jesteśmy zaliczani do krajów gdzie wszelkiego typu kradzież własności intelektualnej występuje na szeroką skalę, czy to w postaci piractwa telewizyjnego, fonograficznego, czy komputerowego. Rozpoczynając kampanię członkowie Stowarzyszenia Sygnał mają nadzieję, że przyczynią się do stopniowej zmiany świadomości społecznej i zmniejszenia przyzwolenia społecznego na ten godny potępienia proceder.
Dołącz do dyskusji: Walka z piractwem w telewizji