SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wszystko o Cell

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie International Solid State Circuits Conference, inżynierowie z firm Sony, IBM i Toshiba ujawnili szczegóły budowy procesora Cell, który stanie się 'sercem' m.in. konsoli do gier PlayStation 3

Układ taktowany zegarem powyżej 4GHz będzie mieć aż 9 rdzeni.

Cell ma być super-wydajnym układem zoptymalizowanym pod kątem obsługi multimediów. Układ będzie produkowany w procesie 90 nanometrów, co pozwoli umieścić na powierzchni 221 mm2 aż 234 mln tranzystorów. Wydajność procesora jest szacowana na 256 gigaflopów. Chip będzie mieć 2,5MB pamięci podręcznej, z innymi układami będą go łączyć opracowane przez firmę Rambus interfejsy XDR i FlexIO, których przepustowość sięga 100GB/s.

Centralną jednostką obliczeniową Cell będzie 64-bitowy procesor PowerPC, współpracujący z 8 „synergicznymi jednostkami obliczeniowymi”, które mogą wykonywać równocześnie oddzielne zadania. Da to ogromną swobodę programistom, pozwalając np. na równoległe uruchomienie różnych systemów operacyjnych. Praktyczne wykorzystanie 9 rdzeni uzależnione będzie jednak od kreatywności twórców. Nie ulega jednak wątpliwości, że potencjał drzemiący w architekturze Cell jest ogromny.

Choć pierwszym masowo dostępnym produktem opartym na Cell będzie PlayStation 3, z czasem układ trafi też do innych urządzeń – serwerów, a nawet telefonów komórkowych. Wykorzystanie chipa w urządzeniach przenośnych będzie jednak możliwe dopiero wtedy, gdy powstaną wersje nie wymagające aktywnego chłodzenia. Liczba dodatkowych rdzeni może być różnicowana w zależności od zastosowań. Pierwsze egzemplarze układu Cell zejdą z linii produkcyjnych w najbliższych miesiącach.

Nie wszyscy specjaliści są jednak nastawieni do układu Cell entuzjastycznie, przeciwnie – komentarze konkurencji są dość sceptyczne. Według przedstawicieli Intela nowy procesor nie nadaje się do wykorzystania poza branżą gier wideo, bo tworzenie układu z różnych rdzeni pociągnie za sobą kłopoty z kompatybilnością aplikacji.

Źródło informacji: CNET

Dołącz do dyskusji: Wszystko o Cell

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl