Wyższy Vat na prasę?
Protest przeciwko wyższemu podatkowi Vat
Czy będzie wyższy podatek Vat na książki i prasę? Wszystko na to wskazuje, gdyż taki podatek planuje wprowadzić Ministerstwo Finansów.
Dlatego też wczoraj zaprotestował Zarząd Stowarzyszenia "Polska Książka", który zajął zdecydowanie negatywne stanowisko wobec planów prowadzących do zniesienia uprzywilejowania sprzedaży książek i prasy w zakresie stawki podatku od towarów i usług (VAT). Zwrócono uwagę na katastrofalne skutki w kulturze i branży wydawniczej, jakie wynikałyby z ich realizacji. Proponowane zmiany spowodują naruszanie wcześniejszych zobowiązań Rządu, a także zupełnie nie odpowiadają aktualnym tendencjom europejskim. Listy prezentujące poniższe stanowisko zostały przesłane Ministrowi Finansów oraz Ministrowi Gospodarki i Pracy. Oto jego treść:
"Stowarzyszenie Autorów i Wydawców "Polska Książka" stanowczo sprzeciwia się rządowym planom prowadzącym do podniesienia stawki podatku VAT od sprzedaży książek i prasy do 18% lub 19%. Jesteśmy zdania, iż ożywienie polskiej gospodarki poprzez obniżenie dotychczasowej 22% podstawowej stawki nie może odbywać się kosztem branży wydawniczej, a w konsekwencji także twórców. Zniesienie obecnych preferencyjnych stawek (0% na książki oraz prasę specjalistyczną, 7% na prasę pozostałą) i zastosowanie nowej stawki podstawowej będzie oznaczało gwałtowny wzrost opodatkowania sprzedaży książek i prasy, prowadzący do znacznego wzrostu cen, a w następstwie do dalszego spadku czytelnictwa oraz kryzysu wydawnictw książkowych i prasowych. Nietrudno w tej sytuacji przewidzieć także niższe wpływy dla budżetu państwa z tego sektora.
Preferencyjne stawki podatku VAT zostały uprzednio zagwarantowane przez Rząd oraz objęte w traktacie akcesyjnym okresem przejściowym do końca 2007 roku. Według ostatnich doniesień Komisja Europejska będzie rozważała wydłużenie tego okresu w stosunku do wszystkich nowych członków Unii. Można przypuszczać, że polski Rząd takie starania poprze, pytanie tylko, po co?, skoro jego plany zmierzają w przeciwnym kierunku. Dlatego wyrażamy nadzieję, iż przedstawiane publicznie propozycje wynikają jedynie z niedopatrzenia i pośpiechu w konstruowaniu przyszłych zasad opodatkowania VAT-em.
Zwracamy ponadto uwagę, że niższe stawki podatku VAT na sprzedaż książek i prasy są regułą w krajach Unii Europejskiej. Co więcej europejską tendencją jest ich redukowanie, tam gdzie dotychczas były wyższe (Szwecja z 25% na 5% - 2003 r.; Chorwacja z 22% na 0% - 2000 r.; Estonia z 18% do 5% - 1999 r.). Gdyby zatem Polska miała stać się wyjątkiem, oznaczało by to oddalenie od europejskich standardów cywilizacyjnych, mimo formalnych oznak przynależności do tego kręgu kulturowego" - czytamy w liście, który podpisali:
Dr Andrzej Nowakowski - Prezes Zarządu
Grzegorz Gauden - Wiceprezes Zarządu
Jerzy J Biernat - członek Zarządu
Janusz Kobyliński - członek Zarządu.
Dołącz do dyskusji: Wyższy Vat na prasę?