Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2021-07-02

A A A POLEĆ DRUKUJ

Dom energooszczędny latem? To możliwe!

Energooszczędność – to słowo odmienia się dziś przez wszystkie przypadki. Dlatego przed nami epoka domów samowystarczalnych. Przemawiają za nimi coraz bardziej restrykcyjne przepisy w zakresie parametrów termicznych przegród budowlanych, pogłębiająca się degradacja środowiska i postępujące zmiany klimatyczne. Ekologiczne projektowanie stanie się więc wkrótce standardem. Warto podkreślić, że dzięki wykorzystaniu odpowiednich technologii dziś można już oszczędzać na kosztach energii nie tylko zimą, lecz także latem. Nowoczesny dom powinien być zatem wyposażony w osłony zewnętrzne.

Człowiek jest istotą stałocieplną, a więc utrzymuje cały czas podobną temperaturę ciała, pomimo jej wahań w otoczeniu. Zostaliśmy wyposażeni bowiem w mechanizm termoregulacji, dzięki któremu nasz organizm potrafi dobrze radzić sobie zarówno z zimnem, jak i ciepłem. Gdy próbujemy wytrwać w upalne dni, skóra nabiera więc czerwonego koloru i zaczynamy się intensywnie pocić (możemy wyprodukować nawet 1 litr potu na godzinę), dzięki czemu szybko się ochładzamy. Mimo to, w okresie upałów nie czujemy się komfortowo. Dom powinien stanowić schronienie przed żarem lejącym się z nieba, ale niestety nie jest to jeszcze standard, zwłaszcza w starym budownictwie, które wymaga gruntownej termomodernizacji. Projekty nowych budynków uwzględniają już jednak zastosowanie rozwiązań umożliwiających przeciwdziałanie nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń.

Ochrona przed upałem

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się dużą ilością przeszkleń, dzięki którym zaciera się granica pomiędzy wnętrzem a zewnętrznym otoczeniem budynku. Użytkownicy takiego domu zyskują więc możliwość stałego kontaktu z przyrodą, która wpływa na ludzki organizm kojąco. Za sprawą wielkogabarytowych okien i szklanych drzwi w naszym M jest również przyjemnie jasno, co sprawia, że aż do zachodu słońca nie musimy korzystać z oświetlenia elektrycznego. Duża powierzchnia przeszkleń w bryle budynku może być niestety przyczyną także nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń latem. Nie trzeba jednak z nich rezygnować, jeśli wyposażymy dom w nowoczesne osłony okienne. Mamy do wyboru wiele różnych rozwiązań, ale w tej roli sprawdzają się najlepiej markizy, wykonane z odpornej na czynniki atmosferycznej siatki, które są montowane po zewnętrznej stronie okien. – Specjalny materiał zatrzymuje ciepło jeszcze przed szybą, odbijając promienie słoneczne, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniach może być nawet o 10 stopni °C niższa, bez konieczności używania energochłonnej klimatyzacji – mówi Wojciech Chronowski Menadżer Produktu z firmy FAKRO, producenta markiz do okien pionowych i dachowych. Co więcej, nie zaciemniają one wnętrz jak ma to miejsce w przypadku rolet zewnętrznych (mamy też kontakt wzrokowy z otoczeniem), a więc oszczędzamy energię. Przy zasłoniętej markizie możemy zatem swobodnie pracować przy naturalnym świetle. Dodatkowo, są one dostępne w wersji zasilanej akumulatorem solarnym, co czyni je rozwiązaniem niezwykle energooszczędnym.

 

Systemowo i energooszczędnie

Należy przy tym podkreślić, że w przypadku starszego budynku, aby zauważyć mniejsze rachunki za energię, pierwszym krokiem powinna być kompleksowa termomodernizacja. Przy realizacji takiej inwestycji bardzo ważna jest szczególnie wymiana okien na rozwiązania nowej generacji, gdyż z biegiem czasy utraciły one z pewnością swoją pierwotną szczelnością, a ich parametry odbiegają znacząco od aktualnych norm. Warto przede wszystkich wybierać rozwiązania systemowe, dzięki którym uzyskamy najlepsze właściwości termoizolacyjne, co przełoży się na większe oszczędności energii z korzyścią dla budżetu rodziny. Znajdziemy je chociażby w ofercie polskiego producenta stolarki okiennej, marki FAKRO. – Pakiet superTrio, składający się z obrotowego okna dachowego z superenergooszczędnym pakietem trzyszybowym o Uw=0,86W/m2K, kołnierza Thermo z dodatkową izolacją oraz markizy zewnętrznej, to kompleksowe rozwiązanie zapewniające ciepło wnętrz na poddaszu w zimowe dni, a także optymalną temperaturę podczas letnich upałów – tłumaczy ekspert FAKRO. Pamiętajmy przy tym, aby zadbać z należytą troską o kwestie montażowe. Tylko dobry montaż jest bowiem gwarancją zadowolenia z produktów i zastosowanych systemów. Dlatego do pracy opłaca się zaangażować sprawdzoną ekipę monterów.

Dom może być schronieniem w upalne dni dzięki systemowym rozwiązaniom, które są w dodatku energooszczędne. Koszty poniesione na inwestycję w termomodernizację z pewnością się zwrócą i szybko zobaczymy niższe rachunki za energię. Ekologicznie, zdrowo, odpowiedzialnie.

 

***

Materiał zrealizowany w ramach kampanii „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” dla Partnera Strategicznego akcji – marki FAKRO.

***

Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania społeczna „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” (www.dobrymontaz.com) promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę wymiany stolarki budowlanej i poprawy efektywności energetycznej budynków. Partnerzy Strategiczni kampanii to firmy: Aluprof, BFT, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, SOUDAL, Wiśniowski; Partnerzy Główni: Ponzio, PORTA; Partnerzy Wspierający: Amberline, Anwis, Baltica, BUDVAR, Erkado, Glasslift, GU, Invado, Krispol, Oknoplast, Ronkowski, Roto, Stalprodukt Zamość, Winkhaus. Kampanii towarzyszą również patroni honorowi, merytoryczni i medialni, zaś w charakterze Ambasadorów wspierają ją profesjonalni monterzy.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS