Właśnie wskazanie dnia tygodnia prezentowane w naszym polskim języku jest meritum wyjątkowości i motywem limitacji produkcji dla tego modelu. Od czasów koncesjonowanego importu w okresie socjalizmu, kiedy to Przedsiębiorstwo Państwowe Jubiler nie musiało martwić się o pewność sprzedaży zamawianych zegarków, wśród których były modele z polskojęzycznym kalendarzem, egzemplarzy takich nie było na naszym rynku. Do ostatniego roku, bardzo powoli stabilizujący się, niestety na dość niskim poziomie, nasz polski rynek tych luksusowych dóbr, nie pozwalał także żadnemu z naszych dystrybutorów na zamówienie partii takich zegarków. Równocześnie nie myśleli oni o specjalnych i wymagających szczególnej opieki modelach zegarków, skupiając swa uwagę na jak najlepszej obsłudze rozwijającego się rynku i oczekujących towaru sklepów. Z drugiej strony, żaden z producentów nie myślał też o małej serii zegarków na nasz mały rynek, w momencie gdy szybko sprzedawana była cała produkcja każdego z nich. Kryzys gospodarczy z jednaj strony i niezmienna potrzeba promocji firm i produktów z drugiej, spowodowała że w ostatnim roku na naszym rynku pojawiły się modele zegarków z polskojęzycznym kalendarzem. Obok opisywanego zegarka firmy Epos znalazły się także takie modele z firmy Polpora.
Wracając do szczególnych cech zegarka Epos Passion for Poland, Limited Edition, należy zaznaczyć, że przy porównywaniu jego wizualizacji z realnym wyrobem, można tylko jeszcze raz pochwalić opisane powyżej charakterystyczne elementy układu wskazań, oraz docenić prawidłowe proporcje koperty. Trend powodujący powiększenie obudowy zegarków jest w tym modelu oczywiście doskonale widoczny, jednak wyrób jako całość prezentuje się bardzo pozytywnie. Koperta o średnicy 43 mm, jest wykonana ze stali szlachetnej i posiada mocowany przy pomocy wkrętów przeszklony dekiel, sygnowaną logiem firmy koronkę naciągową i wyraźnie zaznaczoną ramką szkła. Szafirowe szkła, powłoka antyrefleksyjna i wysoka szczelność koperty (10 atm.) świadczą o wysokiej jakości, a dekoracja mechanizmu i tarczy o trosce producenta skierowanej na wygląd zegarka.
Warto zauważyć, że wskazanie nazwy dnia tygodnia które pojawiło się na tarczach zegarów już wieki temu, w czasie królowania urządzeń naręcznych nie było tak bardzo poszukiwane i z tego powodu rzadko znajdowało się w kolekcjach wyrobów któregokolwiek z producentów. Dziś w dobie często spotykanego, przyjmowanego dobrowolnie lub z konieczności, nieustabilizowanego rytmu pracy, czy choćby dla osób już nieaktywnych zawodowo, wskazanie nazwy dnia tygodnia jest bardzo cenne.
Jak przekazuje dystrybutor, w chwili obecnej na rynku znajdują się ostatnie modele, ze 100 sztuk limitowanych zegarków, wyprodukowanych specjalnie dla rynku polskiego.
Władysław Meller
www.zegarki.info.pl