Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-12-07

A A A POLEĆ DRUKUJ

Grudzień to nie tylko święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie nie jest jedynym grudniowym świętem hucznie obchodzonym na naszym globie. Inne kultury celebrują ten miesiąc na swój sposób. Przenieśmy się więc na chwilę w podróż dookoła świata, aby poznać takie ceremonie jak Bodhi Day, Chanuka, czy Pancha Ganapati.

Klimatyczne piosenki w galeriach handlowych, bajkowe wystawy sklepowe, reklamy słynnych marek, które wzruszają nas do łez – to wszystko mówi nam, że wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w innych kulturach na całym świecie przeżywa się w tym miesiącu również inne, ciekawe święta. Konfrontując nasze zwyczaje z tradycjami innych kultur mamy okazję poszerzyć swój światopogląd i poznać samych siebie. Dzięki zagranicznym doświadczeniom, na przykład w ramach wyjazdów gap year, uczymy się zrozumienia wobec drugiego człowieka i przełamujemy bariery strachu przed nieznanym – tłumaczy Piotr Majdan, Country Manager polskiego oddziału Education First, firmy, która od 51 lat organizuje wyjazdy językowe za granicę. Często wydaje nam się, że nasze wartości są jedynymi możliwymi. Świąteczny czas to dobry moment, żeby przyjrzeć się zwyczajom innych kultur.

 

Japonia – Bodhi Day

Grudniowe ucztowanie rozpoczyna Japonia, w której 8 grudnia obchodzony jest Dzień Oświecenia Buddy – Bodhi Day. Podczas tych uroczystości zwraca się szczególną uwagę na medytację. Dekoruje się domy obrazkami i małymi statuetkami Buddy siedzącego pod figowym drzewem, tradycyjnie spożywa się jeden posiłek z ryżu i mleka, a przez trzydzieści dni pali się świece i światła jako symbol duchowego oświecenia. Drzewka fikusowe ozdabiane są kolorowymi światełkami i koralikowymi łańcuszkami. W ramach uroczystości mnisi zen przeprowadzają Rōhatsu, czyli odosobnienia poświęcone medytacji. Ich kulminacyjny moment przypada 8 grudnia, kiedy wyznawcy spędzają całą noc na medytacji.

 

Izrael – Chanuka

W okresie bożonarodzeniowym odbywają się jeszcze dwie inne uroczystości. Pierwszą z nich jest Chanuka – żydowskie święto ruchome. W tym roku przypada ono na 25 grudnia i trwa osiem dni. Chanuka jest nazywana "Świętem świateł" ze względu na najważniejszy rytuał – każdego dnia, przez osiem dni, uroczyście zapalana jest kolejna świeca. Używany jest do tego charakterystyczny świecznik z dziewięcioma ramionami zwany chanukiją. Świece te zapala głowa domu, przedtem wygłaszając błogosławieństwa. Jest wiele tradycji związanych z tym świętem, a zwłaszcza heroiczną postacią Judyty. W tym czasie na stołach pojawiają się naleśniki z serem, placki ziemniaczane i „Kulki światła”, czyli nadziewane pączki posypane cukrem pudrem.

 

Indie – Pancha Ganapati

Pomiędzy 21 a 25 grudnia w Indiach obchodzona jest ceremonia Pancha Ganapati. To względnie nowe hinduskie święto organizowane jest dla upamiętnienia Ganeśy, patrona sztuki i strażnika kultury. Co ciekawe, festiwal powstał w 1985 roku jako hinduska alternatywa świąt Bożego Narodzenia. Podczas tych pięciu dni rodziny skupiają się na duchowej dyscyplinie zwanej sadhana. W salonach domostw organizowana jest prowizoryczna świątynia wypełniona ozdobami. Na środku stawia się figurkę lub wizerunek Ganeshy, którą dzieci dekorują każdego dnia różnymi kolorami symbolizującymi pięć sił saktis. Każdego dnia przygotowywana jest taca pełna słodyczy, owoców i kadzidła, która po błogosławieństwie dzielona jest pomiędzy świętujących. Również każdego dnia rozdawane są drobne prezenty dzieciom, które otwierają je dopiero w piąty dzień. Świąteczne kartki tworzone przez dzieci są inspirowane hinduską kulturą i nauką, zawierają wersy ze starych ksiąg Wed.

 

 

O Education First:

 

EF, czyli Education First to w bezpośrednim tłumaczeniu edukacja na pierwszym miejscu. Spółka założona została 50 lat temu przez Bertila Hulta, który jako pierwszy wpadł na pomysł organizowania językowych podróży edukacyjnych. Misją firmy jest otwieranie świata przez edukację, pomagając ludziom każdej narodowości i w różnym wieku zostać jego obywatelami. Education First oferuje szereg programów edukacyjnych, od nauki 7 różnych języków obcych po podróże edukacyjne, wymianę międzykulturową i możliwość uzyskania stopni naukowych. Globalna sieć Education First obejmuje 40 500 pracowników pracujących w 45 własnych szkołach i biurach w większości krajów na świecie, a od 1965 roku z jej usług skorzystało 15 milionów osób. Education First posiada swoje kampusy w San Diego, Waszyngtonie, Miami, Nowym Jorku, Bostonie, Oxfordzie oraz Maladze.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS