Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2017-03-13

A A A POLEĆ DRUKUJ

Kroll Ontrack oferuje ofiarom ransomware rozwiązania pozwalające odzyskać dane

150x110

Badania pokazują, że w 2016 roku suma okupów dla cyberprzestępców wykorzystujących do ataków ransomware mogła wynieść nawet miliard dolarów, a w 2017 roku ta kwota może być jeszcze większa. Ransomware jest rodzajem złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do danych znajdujących się na urządzeniu lub serwerze, szyfrując je. Współpracując z przedsiębiorstwami dotkniętymi atakiem, Kroll Ontrack zidentyfikował ponad 225 unikalnych odmian wirusa, a inżynierowie zdefiniowali procesy deszyfrowania dla ponad 80 z nich.

Chociaż każdy, kto posiada komputer lub inne urządzenie podłączone do sieci może być celem ataku cyberprzestępców, to jednak problem ten najczęściej i najsilniej uderza w korporacje. Firma dotknięta atakiem ransomware jest narażona nie tylko na ogromne wydatki związane z wygórowanym okupem, ale również na poniesienie dużych strat finansowych spowodowanych przestojami związanymi z utratą danych. Do najbardziej zagrożonych organizacji należą instytucje opieki zdrowotnej, instytucje finansowe i agencje rządowe. W celu ograniczenia szkód powodowanych przez ransomware Kroll Ontrack opracował szereg rozwiązań, by możliwe było szybkie odzyskanie danych, eliminując tym samym konieczność płacenia okupu w zamian za uzyskanie dostępu do nich, a w tym:

  • Oprogramowanie i narzędzia do deszyfracji zainfekowanych danych. Istnieje kilka metod stosowanych do odszyfrowania danych zaatakowanych przez różne rodzaje wirusa – zidentyfikowaliśmy ponad 225 różnych odmian ransomware i zdefiniowaliśmy procesy deszyfrowania danych dla ponad 80 z nich.
  • Wiedza i doświadczenie w zakresie odzyskiwania danych, by móc znaleźć niezaszyfrowane kopie danych i przywrócić je. Jeśli nie istnieją procesy lub oprogramowanie deszyfrujące, korzystamy z naszych autorskich narzędzi do odzyskiwania danych, które pozwalają na ich przywrócenie z niezaszyfrowanych kopii.

Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack zauważa: „Nie polecamy płacenia okupu cyberprzestępcom. Bardzo często zdarza się, iż ofiary, które dokonują zapłaty, nigdy nie otrzymują swoich danych. Najlepszym rozwiązaniem jest przywracanie danych z kopii zapasowej”.

„Przestępcy wykorzystujący ransomware wiedzą o tym, dlatego ciągle opracowują nowe warianty wirusa, który może atakować także kopie zapasowe. Dlatego ważne jest, aby posiadać dobrą kopię zapasową i opracować plan bezpieczeństwa. Należy także regularnie testować backup i edukować wszystkich użytkowników, w jaki sposób chronić się przed atakiem” – kontynuuje Paweł Odor.

Osoby i przedsiębiorstwa, które są najbardziej narażone na atak, powinny podjąć środki ostrożności w celu zmniejszenia ryzyka i zminimalizowania skutków ataku. Poniżej prezentujemy listę kroków, które należy podjąć:

  • Nigdy nie płać okupu – atakujący może nie odblokować Twoich danych. Istnieje wiele przypadków, w których ofiary ransomware zapłaciły wymagany okup i nie otrzymały swoich danych w zamian. Zamiast podejmować takie ryzyko, firmy powinny współpracować z ekspertami odzyskiwania danych, którzy będą w stanie uzyskać dostęp do danych.
  • Przygotuj plan przechowywania danych. Upewnij się, że obejmuje on także przechowywanie kopii zapasowych poza siedzibą firmy.
  • Regularnie testuj kopie zapasowe. Zarządzający muszą wiedzieć, jakie dane przechowują w archiwach i mieć pewność, że znajdują się tam także kopie zapasowe krytycznych danych.
  • Wdrażaj politykę bezpieczeństwa. Korzystaj z najnowszego oprogramowania antywirusowego i prowadź systematyczny monitoring, aby zapobiec atakom.
  • Opracuj strategię IT, która ograniczy ryzyko zainfekowania innych zasobów. Firmy powinny wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym w wypadku zainfekowania jednego urządzenia, wirus nie przedostanie się do całej sieci.
  • Przeprowadź szkolenia pracowników, aby mogli rozpoznawać potencjalne ataki. Upewnij się, że pracownicy są świadomi najlepszych praktyk, które pozwolą uniknąć ataku.

dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS