W Ogrodzie zoobotanicznym w Toruniu nowi podopieczni zamieszkają na wyspie lemurów. Usypano ją na oczyszczonym stawie koło ptaszarni. Lemury mają tam swój domek jesienno–zimowy i konary, po których mogą się wspinać.
Obecnie lemurów nie można jeszcze oglądać, gdyż przechodzą kwarantannę. Gdy się skończy, zwiedzający będą mogli je podziwiać na wybiegu z drewnianego pomostu widokowego, a gdy zwierzęta schowają się w domku - przez szyby.
Wyspę lemurów wybudowano w ramach wieloletniego projektu "Rewitalizacja elementów Ogrodu Zoobotanicznego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu”. Dzięki niemu od 2011 r. ogród wzbogacił się o plac zabaw dla dzieci, przybyło ławek i koszy na śmieci. Na tyłach drewnianego budynku galerii ogrodowej powstała wiata dydaktyczna, której dach jest porośnięty trawą. Pod tym zielonym zadaszeniem w sezonie wiosenno-letnim odbywają się zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych. W centralnej części ogrodu, w miejscu domku dla kóz i osłów, powstała fontanna.
Ostatnim etapem rewitalizacji toruńskiego ZOO będzie urządzenie tzw. ogrodu wiejskiego. Powstanie on w dolnej części, na niezagospodarowanym dotąd terenie od strony ul. Rybaki. Będą w nim rosły pachnące rośliny zielne, uprawiane niegdyś na obszarach wiejskich.
Koszt projektu to łącznie 1 mln 367 tys. zł, z czego 562 100 zł to fundusze unijne.