Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej po raz trzeci zorganizowała 9 czerwca, w Sali pod Kopułą w Ministerstwie Gospodarki w Warszawie, Kongres Rodzicielstwa Zastępczego. To kolejny rok, w którym rodzice zastępczy, pedagodzy, ministrowie oraz pracownicy 16 organizacji pozarządowych spotkali się w jednym miejscu by porozmawiać o wyzwaniach dla rodzicielstwa zastępczego w Polsce, dokonać analizy obecnego systemu oraz zaznaczyć kierunki ewentualnych zmian.
Kongres jak co roku odbył się pod hasłem „Dziecko jest najważniejsze, a wszystkie wystąpienia były związane z tematem „Więzi i planowania stałości opieki".
Zgromadzeni w Warszawie rodzice zastępczy, pracownicy organizacji pozarządowych, a także przedstawiciele organizatorów pieczy zastępczej dyskutowali między innymi o bardzo małym wzroście liczby nowych rodzin zastępczych, w których szczególnie młodsze dzieci mogłyby się wychowywać w środowisku rodzinnym.
Również jak co roku organizacje członkowskie Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej przedstawiły po jednym kandydacie, lub w przypadku pary rodziców – kandydatów, zasłużonych w opiece zastępczej. Rekomendowani przez Koalicję pretendenci do odznaczenia są przedstawiani przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka do Kancelarii Prezydenta.
W tym roku „Srebrny Krzyż Zasługi” otrzymała Pani Małgorzata Babska oraz Pani Teresa Kwasek. Obie Panie pracują już ponad 20 lat w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce, w Wiosce w Kraśniku.
Małgorzata Babska pracuje w SOS Wiosce Dziecięcej już ponad 22 lata. W tym czasie opieką i wychowaniem otoczyła 12 dzieci. Z zawodu pielęgniarka, służbę innym kontynuowała w SOS Wiosce Dziecięcej w Kraśniku.
„Z opieki nad dziećmi uczyniła swoje życie” takie zdanie o Pani Małgosi można usłyszeć wśród pracowników.
Panią Małgosię najlepiej opisują słowa jednego z podopiecznych: „Moja mama jest bardzo miłą i pomocną osobą o szczególnie mocnych nerwach. Zawsze służy dobrą radą i próbuje znaleźć rozwiązanie każdej sytuacji. Zawdzięczam jej to, że wiem jak postępować w trudnych sytuacjach, nawet jeśli wydają się niemożliwe do rozwiązania. Zmienił się mój pogląd na świat i wartości. Dzięki niej nauczyłem się, że zawsze jest jakiś wybór, ale to od nas zależy jak postąpimy”. – mówi Kamil.
W czasie kongresu zostały przyznane wyróżnienia dla 9 powiatów za wkład w rozwój rodzinnej opieki zastępczej oraz podejmowanie wysiłków, aby dobrze realizować zapisy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wyróżnienia otrzymało 9 powiatów: bialski, legionowski, turecki i wejherowski oraz miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Kielce, Radom i Rybnik.
Patronat nad Trzecim Kongresem Rodzicielstwa Zastępczego objęli Minister Pracy i Polityki Społecznej, Minister Sprawiedliwości, Rzecznika Praw Dziecka, Prezydent m.st. Warszawy oraz Związek Powiatów Polskich.
dostarczył infoWire.pl