- Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, które z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie dzięki niesamowitej atmosferze, jaka panuje wśród biegaczy – zachęca Rafał Flis ze Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Maraton Toruński. - Mamy nadzieję, że tak ogromna ilość uczestników będzie miała odzwierciedlenie w ilości uśmiechów na twarzach naszych podopiecznych z toruńskich domów dziecka, które jak co roku otrzymają prezenty dzięki towarzyszącej biegowi charytatywnej akcji "Biegacze dzieciom".
Święci mają do pokonania 21 km. Wyruszą o godz. 11.00 spod pomnika Kopernika, pobiegną przez Wrzosy do Osady Leśnej Barbarka, lasy wokół nadleśnictwa Olek i z powrotem przez Miasteczko Uniwersyteckie UMK na Bielanach zawrócą do centrum miasta, by zakończyć trasę na Chełmińskim Przedmieściu. Meta na Stadionie Miejskim przy ul. Bema będzie otwarta do godz. 14.00.
Poza toruńską imprezą organizowane są jeszcze inne biegi mikołajowe, zarówno w Polsce jak i na świecie - jednak w tym roku półmaraton toruński z pewnością trafi do światowej czołówki takich imprez. Rekord Guinnessa należy co prawda do Mikołajów ze Stanów Zjednoczonych, którzy zebrali się w liczbie około dziesięciu tysięcy. Jednak w odróżnieniu od toruńskich maratończyków, amerykańscy rekordziści nie biegli dystansu ponad 21 kilometrów!
Jak co roku, podopieczni z domów dziecka będą aktywnie brać udział w imprezie: dopingować biegaczy na starcie, witać na mecie i zakładać medale na szyi zwycięzców, czyli każdego Mikołaja, który ukończy bieg. Co warto podkreślić , starsi wychowankowie placówek opiekuńczych zgłosili się także jako wolontariusze do pomocy przy organizacji biegu.
Najlepsi biegacze otrzymają niekonwencjonalne puchary w kształcie Świętych Mikołajów, wykonane przez toruńską artystkę Alicję Bogacką z pracowni ceramiki "CUD". Przedstawiają one Mikołajów zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej. Ponadto dla każdego półmaratończyka przewidziany jest oryginalny medal-dzwonek w kształcie głowy Świętego Mikołaja, zaprojektowany przez Władysława Kuleja. Każdy biegacz otrzymuje też w pakiecie startowym mikołajową koszulkę, szalik i czapkę, w których jest zobowiązany wystąpić.
Zgłoszenia do biegu są przyjmowane do 2 grudnia włącznie. Do końca listopada uczynić to można drogą elektroniczną na stronie www.biegmikolajow.pl (oplata startowa wynosi wówczas 100 zł), w grudniu zaś, w biurze zawodów przy ulicy Grunwaldzkiej 25b, przy Stadionie Miejskim (opłata 120 zł). 2 grudnia do godziny 10:45 spod biura zawodów kursować będą autobusy zawożące uczestników na rynek miejski - miejsce startu maratonu.