System Android nie umożliwia w żaden sposób unieważnienia certyfikatów, które zapewniają uprzywilejowane uprawnienia. Bez patcha, bez możliwości obejścia problemu, urządzenia są podatne od razu po wyjęciu z pudełka. Wszyscy producenci, których dotyczy problem zostali poinformowani przez Check Point o Certifi-gate i zaczęli udostępniać aktualizacje. Podatność nie może zostać naprawiona, może być zaktualizowana gdy nowa wersja oprogramowania zostanie wysłana na urządzenie – jest to bardzo powolny proces. System Android nie umożliwia również anulowania certyfikatów używanych do podpisania podatnych wtyczek.
Każdego dnia ludzie na całym świecie używają urządzeń mobilnych celem zarządzania ważnymi aspektami swego życia – używają służbowych skrzynek pocztowych, kont bankowych i śledzą informacje o swoim zdrowiu - powiedziała Dorit Dor, wiceprezes działu produktów w Check Point Software Technologies. Problem stanowi fakt, że rzadko myślą o tym, czy ich dane są bezpieczne. Ta podatność może być bardzo łatwo wykorzystana i prowadzić do utraty oraz rozpowszechnienia danych osobistych. Czas, by wziąć sprawę mobilnego bezpieczeństwa na poważnie.
Firma uruchomiła w ostatnim czasie Check Point Mobile Threat Prevention, nowe rozwiązanie dla klientów biznesowych, które można wykorzystać w celu walki z ewoluującymi zagrożeniami mobilnymi. To posiadające najwyższy poziom zabezpieczeń na systemach iOS i Android rozwiązanie, pozwala na analizowanie danych o zagrożeniach w czasie rzeczywistym oraz wgląd w infrastrukturę bezpieczeństwa i mobilności. Wdrożenie jest proste i pozwala nie tylko na integrację z istniejącą infrastrukturą bezpieczeństwa, ale również jest transparentne dla użytkownika, co zachowuje prywatność i poprawia wydajność.
Użytkownicy systemu Android mogą sprawdzić podatność swojego urządzenia na Certifi-gate poprzez pobranie darmowego skanera Check Point Certifi-gate ze sklepu Google Play.