Warszawa, 15 września 2015 r. – Od 1989 roku w Polsce ubyło ponad 4 mln dzieci, co oznacza spadek populacji dzieci o prawie 40%. W tej chwili w naszym kraju żyje niecałe 7 mln dzieci i liczba ta ciągle maleje. Monitorowanie i ocena sytuacji najmłodszych jest podstawą do podejmowania właściwych decyzji mających wpływ na przyszłość nie tylko dzieci, ale i całego społeczeństwa. Dlatego UNICEF Polska zdecydował się uruchomić pierwszy w Polsce serwis internetowy DzieciwPolsce.pl, który pozwala na monitorowanie sytuacji dzieci w naszym kraju.
Malejąca liczba dzieci, spadek ich udziału w populacji z 29,5% w roku 1989 do 18,2% w roku 2013 wskazuje na konieczność intensyfikacji działań mających na celu odwrócenie negatywnego trendu, podkreśla Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.
W serwisie DzieciwPolsce.pl można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące życia dzieci w dziesięciu obszarach: demografia, zdrowie, edukacja, piecza zastępcza, rodzina, przemoc, ubóstwo, zachowania zdrowotne, wypadki, sport i rekreacja. Dzięki tym informacjom można uzyskać kompleksowy obraz życia dziecka w Polsce oraz wskazać najważniejsze problemy dotykające dzieci w naszym kraju.
Monitorowanie sytuacji dzieci powinno być impulsem, który zmobilizuje rząd do bardziej kompleksowego spojrzenia na działania na rzecz dzieci i stworzenia strategii dedykowanej dzieciom, systemu koordynowania działań na rzecz najmłodszych oraz monitorowania wydatków państwa na ich rzecz. Są to elementy niezbędne dla zapewnienia skuteczności prowadzonej polityki.
Stworzenie serwisu poświęconego monitorowaniu sytuacji dzieci podkreśla podmiotowość dziecka. Dzieci są istotną grupą społeczną, mającą potrzeby inne niż dorośli, ale wymagającą równego traktowania.
Serwis został przygotowany na bazie dostępnych danych statystycznych pochodzących z różnych instytucji publicznych. Dane zostały przedstawione tak, aby były przystępne dla odbiorcy, a identyfikacja pożądanych informacji odbywała się sprawnie i szybko. Serwis jest skierowany do instytucji, organizacji oraz osób, których celem jest poprawa życia najmłodszych, a w szczególności do organizacji pozarządowych, mediów, instytucji naukowych oraz samorządów.
Więcej informacji: http://www.dzieciwpolsce.pl/
dostarczył infoWire.pl