Kobiety czują się niedoinformowane na temat menopauzy i uważają, że nie są odpowiednio wspierane w zwalczaniu objawów.
Warszawa 17.10.2018 r. – Dzisiaj firma Mylan przedstawiła wyniki ogólnoeuropejskiego badania sondażowego dotyczącego menopauzy przeprowadzonego przez organizację Edelman Intelligence dla firmy Mylan. Badanie przeprowadzono łącznie wśród 6061 kobiet w wieku od 45 do 55 lat z 6 państw (Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii). 70% ankietowanych kobiet było w okresie menopauzy1.
W badaniu wzięło udział 1033 kobiet z Polski. Otrzymane wyniki były podobne we wszystkich krajach, jednakże podkreślono pewne różnice. W Polsce 58% badanych kobiet uważa, że posiadają odpowiednie informacje na temat menopauzy, a 19% określa swoją wiedzę na ten temat jako wyczerpującą. Łącznie 77% ankietowanych uważa, że posiadana wiedza jest wystarczająca.
Czy kobiety rzeczywiście mają wystarczającą wiedzę na temat menopauzy?
Zgodnie z wynikami badania 7 na 10 mieszkanek Europy w wieku od 45 do 55 lat ma wiedzę na temat menopauzy (zna objawy, czas kiedy wystąpią i jak długo trwają, oraz jakie są metody leczenia i łagodzenia objawów). Jednak zaledwie 23% z nich uważa, że posiadana wiedza jest wyczerpująca. Chociaż ankietowane kobiety w większości uważają, że mają dość sporą wiedzę na temat menopauzy, stwierdzono, że jednocześnie prezentują błędne przekonania i nie kojarzą niektórych objawów z menopauzą. Większość kobiet, które jeszcze nie osiągnęły wieku menopauzalnego, traktowała uderzenia gorąca, zmiany nastroju, przyrost masy ciała i nadmierną potliwość jako typowe objawy menopauzy, natomiast przewaga nie wiązała z tym stanem innych częstych objawów (występujących u co najmniej 1 kobiety na 4), takich jak uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, osłabienie libido, zaburzenia pamięci i koncentracji, a także sztywność stawów i mięśni. „Oznacza to, że kobiety mogą mieć te objawy i nie przypisywać ich menopauzie, przez co nie szukają pomocy” – ostrzega dr Santiago Palacios, położnik i ginekolog z Madrytu w Hiszpanii. „Musimy szerzej informować o mniej znanych objawach, takich jak zaburzenia pamięci i koncentracji, zaburzenia snu i objawy mięśniowo-szkieletowe”.
Hormonalna terapia menopauzalna (HTM) poprawia jakość życia bardziej niż by to wynikało wyłącznie z ustąpienia objawów.
HTM wydaje się być rozwiązaniem z wyboru, ponieważ kobiety ją stosujące twierdzą, że pomaga im w zniesieniu pewnych lub wszystkich objawów, których doświadczają. Kobiety stosujące HTM stawiają ją na pierwszym miejscu ponad wszystkimi innymi stosowanymi środkami, zwłaszcza pod względem skuteczności zwalczania 5 najczęstszych objawów takich jak: uderzenia gorąca, poty, zmiany nastroju, kołatanie serca czy zmiany w obrębie skóry. HTM wpłynęła korzystnie na najważniejsze aspekty ich życia, które mogły być zagrożone przez występowanie objawów menopauzy: samoocenę, utrzymanie dobrego zdrowia fizycznego, poczucie bycia piękną, relacje emocjonalne z partnerem, prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego.
Według doktora Nicka Panaya „HTM jest tak skuteczna, ponieważ znosi najbardziej uciążliwe dla kobiety objawy i w ten sposób poprawia jakość życia”. Dr Palacios dodaje:
„Niektóre kobiety obawiają się hormonów, ale kiedy je stosują, większość z nich jest bardzo zadowolona. Po dokładnym wyjaśnieniu korzyści i zagrożeń kobiety nabierają pewności co do stosowania HTM, ale jeżeli wyda się tylko receptę bez żadnych wyjaśnień kobiety nie czują się komfortowo, ponieważ potrzebują dokładniejszych informacji”.
Mieszane uczucia co do wsparcia bliskich w momencie menopauzy
Wydaje się, że kobiety przechodzą przez menopauzę w ciszy, ponieważ 1 na 3 kobiety po menopauzie twierdzi, że nie czuje się wspierana w walce z jej objawami.
Dr Panay twierdzi: „Myślę, że bardzo ważne jest holistyczne podejście do problemów kobiety. Pracownicy służby zdrowia powinni być pewni, że kobiety prowadzą zrównoważony tryb życia, są aktywne fizycznie, dobrze się odżywiają, ograniczają stres, ograniczają spożycie alkoholu, zaprzestają palenia tytoniu. Wszystkie te czynniki są podstawą terapii menopauzalnej, następnie należy dodać leczenie uzupełniające takie jak HTM, jeśli jest potrzebne” – przypomina dr Panay. „Bardzo ważne jest przedstawienie wszystkich możliwości i pozwolenie kobiecie na zdecydowanie, jakim sposobem chce
dostosować się do naszych zaleceń”.
Istnieje wiele sposobów zwalczania objawów menopauzy i umożliwienia kobiecie życia w poczuciu spełnienia i satysfakcji.
Każda kobieta przechodzi menopauzę na swój własny, niepowtarzalny sposób. Każda kobieta wchodząca w ten etap życia powinna zapytać lekarza, jak poradzić sobie z menopauzą.