Do zdarzenia doszło 17 maja 2013 roku po 18:00 na terenie prywatnej posesji we wsi w okolicach Żychlina. Oficer dyżurny kutnowskiej komendy informację otrzymał o 18:45 od pogotowia ratunkowego. Natychmiast na miejsce skierowano patrol. Funkcjonariusze zastali jeszcze półtorarocznego chłopca, który opatrywany był przez lekarza. Maluch miał ranę ucha oraz zasinienie na policzku. Został przewieziony do łódzkiego szpitala. W chwili zdarzenia w domu przebywała babcia chłopca i jego matka, która, jak twierdzi, wyszła tylko na chwilę i zaraz wracała na podwórko, gdzie bawił się jej syn. W tym czasie chłopiec podszedł najprawdopodbniej do uwiązanego na łańcuchu psa i został ugryziony przez zwierzę w głowę. Rodzice wierdzą, że kundel nigdy wcześniej nie zachowywał sie agresywnie w stosunku do domowników. Zapewniają też, że pies był szczepiony.
Wiosenna, ciepła aura sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. Dzieci wychodzą z domów, spacerują i bawią się w parkach czy na placach zabaw często w grupie rówieśniczej – bez opieki dorosłych. W takim okresie na ulicach, chodnikach i w rejonie „blokowisk” pojawiają się także zwierzęta – głównie psy - bezpańskie lub wypuszczone z domów „samopas”, bez nadzoru właścicieli. Wszyscy wiemy, że pies od wieków towarzyszy człowiekowi jako najwierniejszy przyjaciel i obrońca, a prawidłowo wychowany i zdrowy pies nie zrobi człowiekowi krzywdy. Niestety błędy w wychowaniu psa popełniane przez właścicieli, doznana krzywda lub brak opieki, mogą spowodować nieprawidłowe, a nawet agresywne zachowanie zwierzęcia.
DLATEGO:
Nie dotykaj i nie głaskaj obcego psa bez zgody właściciela. Nie wchodź na teren prywatny pilnowany przez psa. Nigdy nie drażnij psów, nawet jeśli są za ogrodzeniem. Nie wkładaj ręki przez płot, balkon lub przez szybę samochodu, w którym jest pies. Nie sprawiaj bólu psom.CO ROBIĆ, GDY PIES ZAATAKUJE ?
Nie uciekaj, stań nieruchomo. Nie krzycz, nie machaj rękoma. Osłoń rękoma szyję, nie patrz psu prosto w oczy. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów dopóki istnieje groźba ataku psa. Jeżeli pies chce ugryźć - odgrodź się od niego kurtką, plecakiem, torbą z zakupami, rowerem lub innym przedmiotem. Podsuń psu do gryzienia jakiś przedmiot i oddaj mu go. Jeśli pies cię przewróci, zwiń się w kłębek, leż nieruchomo twarzą do ziemi, nie krzycz, osłoń ramionami szyję uszy i głowę. Jeśli pies wycofa się, poczekaj aż odejdzie na bezpieczną odległość i sam powoli wycofaj się.W przypadku pogryzienia natychmiast zgłoś się do lekarza i powiadom o tym fakcie Policję. Postaraj się zapamiętać jak wyglądał pies, który cię zaatakował – jeśli wiesz kto jest jego właścicielem skontaktuj się z nim. Poucz swoje dziecko, aby nie ukrywało faktu pogryzienia przez psa przed wychowawcą czy opiekunem. Pamiętajmy także, aby zgłaszać obecność agresywnych, wałęsających się, bezpańskich psów oraz przypadki pogryzień na Policję (997) i Straż Miejską (986).
(KWP w Łodzi / mw)