Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2019-10-21

A A A POLEĆ DRUKUJ

Prezydenci miast i lokalni liderzy ogłaszają „Deklarację z Kolonii” podczas Szczytu Miast Przyjaznych Dzieciom

Kolonia, Niemcy – Ponad 100 prezydentów Miast Przyjaznych Dzieciom z 40 krajów świata, w tym z Polski, podpisało „Deklarację z Kolonii” zobowiązując się do poprawy warunków życia dzieci w miastach, zwiększania ich szans na rozwój i podniesienia poziomu dobrobytu. Wydarzenie odbyło się podczas pierwszego, międzynarodowego Szczytu Miast Przyjaznych Dzieciom. Wśród sygnatariuszy znaleźli się prezydenci m.in. Kolonii (Niemcy), Recife (Brazylia), Limy (Peru), Surubaya (Indonezja), Odessy (Ukraina), Kollet (Gwinea), Montpellier (Francja) oraz Gdyni (Polska).

 

Włodarze miast zobowiązali się do wykazywania konkretnych, trwałych i mierzalnych efektów swoich działań na rzecz najmłodszych, promowania partycypacji dzieci w debacie publicznej oraz eliminowania dyskryminacji dzieci i młodzieży.

 

Podpisana dzisiaj, także przez Gdynię, Deklaracja jest wyrazem głębokiego przekonania o potrzebie współdziałania wszystkich pokoleń na rzecz zrównoważonego rozwoju. Cieszymy się, że nasze miasto również zabiera w tym obszarze stanowczy głos. Gdynia od lat konsekwentnie angażuje dzieci i młodzież w procesy decyzyjne podejmowane w mieście. Nadal jesteśmy jednym z nielicznych miast nie tylko w Polsce, ale i na świecie, gdzie najmłodsi mieszkańcy, głosując w ramach budżetu obywatelskiego, mają takie samo prawo głosu, jak dorośli, powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Miasta Gdynia obecny na Szczycie.

 

Pierwszy w historii Szczyt Miast Przyjaznych Dzieciom jest organizowany przez UNICEF przy wsparciu władz Kolonii. Wydarzenie łączy prezydentów miast, burmistrzów, lokalnych liderów, ekspertów, dzieci i młodych ludzi z całego świata na rzecz realizacji praw dzieci na szczeblu lokalnym.

 

Ogłoszone dziś zobowiązanie opiera się na Manifeście zatytułowanym „Nasze miasta. Nasze życia. Nasza przyszłość” zaprezentowanym na Szczycie przez dzieci i młodzież. Manifest mówi, że miasta powinny skoncentrować swoje działania wokół dzieci i ich potrzeb oraz przyspieszyć postępy w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju związane z najmłodszymi obywatelami.

 

Stwarzając odpowiednie warunki życia dzieciom, tworząc nowe przestrzenie użytkowe całe miasto staje się ich domem. Poprawia się też znacząco standard życia dorosłych nie tylko ze względu na nowe budynki, ale przede wszystkim ze względu na szczęcie ich dzieci, co jest dla wszystkich rodziców najważniejsze, mówi Madina Mach, młodzieżowa przedstawicielka Gdyni na Szczyt Miast Przyjaznych Dzieciom UNICEF.

 

„Deklaracja z Kolonii” zakłada następujące cele dla Miasta Przyjaznego Dzieciom:

 

·         Każde dziecko i młody człowiek jest ceniony, szanowany i traktowany sprawiedliwie w swoich społecznościach i przez władze lokalne;

·         Każde dziecko i młody człowiek jest wysłuchany, a jego potrzeby, priorytety i głos są uwzględniane w prawie publicznym, politykach, budżetach i decyzjach mających na nie wpływ;

·         Każde dziecko i młody człowiek ma dostęp do podstawowych usług odpowiedniej jakości;

·         Każde dziecko i młody człowiek żyje w bezpiecznym, zdrowym i czystym środowisku;

·         Każde dziecko i młody człowiek ma szansę cieszyć się życiem rodzinnym, zabawą i wypoczynkiem.

 

Całe wydarzenie pokazuje, że pomimo innego pochodzenia, koloru skóry, języka, religii wspólnie potrafimy bawić się, żyć oraz współpracować, podsumował spotkanie Adrian Radosz Almazan, młodzieżowy przedstawiciel Gdyni na Szczyt Miast Przyjaznych Dzieciom UNICEF.

 

###

 

Więcej informacji

 

„Miasto Przyjazne Dzieciom” to wyjątkowy program UNICEF kierowany do włodarzy miast. Jego celem jest wsparcie miast w zapewnieniu lepszej jakości dóbr i usług dla dzieci oraz praktyczna realizacja zapisów Konwencji o prawach dziecka. Uczestnictwo w Programie jest bezpłatne.

 

Inicjatywa „Miast Przyjaznych Dzieciom” została zapoczątkowana przez UNICEF w 1996 r. Obecnie obejmuje ona około 30 mln dzieci w prawie 4000 miast na całym świecie.

 

„Miasta Przyjazne Dzieciom” to także sieć, która łączy rządy, decydentów, organizacje pozarządowe, sektor prywatny, świat akademicki, media oraz – co najważniejsze – dzieci i młodych ludzi, którzy chcą, aby ich miasta i społeczności były bardziej przyjazne dla najmłodszych.

 

Więcej informacji o programie w Polsce na stronie: unicef.pl/miastoprzyjaznedzieciom

 

Lista „Miast Przyjaznych Dzieciom” i inicjatyw w nich realizowanych znajduje się na stronie: https://childfriendlycities.org/initiatives/





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS