Do Polski zawitał Filipe Almeida – portugalski podróżnik i bloger, który zamierza odwiedzić 30 krajów na wszystkich kontynentach. To niezwykłe przedsięwzięcie, ponieważ z powodu choroby nerek Filipe musi być trzy razy w tygodniu dializowany w specjalistycznych placówkach medycznych. Do tej pory odwiedził już m.in. Jordanię, Turcję, Grecję, Węgry i Czechy. W tym tygodniu wraz z żoną Catariną i synkiem Guilherme zawitali do Polski – zwiedzili już Kraków i Warszawę. Z powodu przewlekłej choroby nerek cierpi obecnie 4 mln Polaków, z czego dializowanych jest 21 tysięcy chorych. Większość z nich nie decyduje się na dalsze podróże.
Przewlekła choroba nerek (PChN) od kilku lat jest wymieniana wśród chorób cywilizacyjnych obok otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych czy nadciśnienia tętniczego. Szacuje się, że w Polsce na różne stadia tej choroby może cierpieć ponad 4 mln ludzi i może być również następstwem wszystkich pozostałych chorób cywilizacyjnych.
- Przewlekła choroba nerek jest drugą co do częstości, po nadciśnieniu tętniczym, przewlekłą chorobą w Polsce. Dodatkowo, 90% dorosłej populacji Polski ze stwierdzonymi chorobami nerek ma upośledzoną ich czynność. Niestety, większość osób z chorobą nerek nie jest jej świadomych. Do utraty czynności nerek w stopniu wymagającym wdrożenia leczenia nerkozastępczego – dializami lub przeszczepieniem nerki - dochodzi co roku w Polsce u co najmniej 6500 osób (około 170 osób na milion mieszkańców). W najbardziej zaawansowanym stadium (schyłkowa niewydolność nerek) pacjenci podlegają leczeniu nerkozastępczemu, co najczęściej wiąże się z koniecznością hemodializy trwającej zwykle 4-5 godzin 3 razy w tygodniu. Jest to więc praca na pół etatu. Podróże są jednak mimo to możliwe. Trzeba tylko pamiętać o właściwym ich zaplanowaniu oraz skompletowaniu dokumentacji medycznej - prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.
Poza Europą portugalski podróżnik odwiedzi Kubę, Meksyk, Turcję, Arabię Saudyjską, Izrael, RPA, Indonezję, Tajwan, Tajlandię, Indie, Malediwy, Sri Lankę, Australię, Fidżi, Nową Zelandię oraz Brazylię, gdzie w marcu 2020 zakończy podróż.
- Chcę pokazać, że nawet z przewlekłą chorobą można cieszyć się życiem, spełniać swoje marzenia, zwiedzać świat. Bariery są tylko i wyłącznie w naszych głowach. Wyruszyliśmy w podróż z nadzieją, że uda nam się zainspirować innych pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i ich rodziny, do aktywnego spędzania czasu. - powiedział Filipe Almeida.
W Polsce i na terenie Unii Europejskiej, dializy, jako zabieg ratujący życie, są bezpłatne dla wszystkich osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Filipe pokazuje wszystkim pacjentom, którzy wymagają dializowania, że bez problemu mogą wyjechać na weekend do innego miasta, spędzić urlop nad morzem lub odwiedzić dalekich krewnych za granicą. Wystarczy tylko odpowiednio wcześniej zaplanować podróż.
- Warto podkreślić, że pacjenci z przewlekłą chorobą nerek mają możliwość podróżowania. Wyjazd na weekend, uroczystość rodzinną, urlop w Polsce a nawet za granicą nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla osób zdrowych. Stacje dializ znajdują się na całym świecie, firma Diaverum na przykład posiada 380 placówek w 20 krajach, a dokumentacja medyczna podąża za pacjentem. - Powiedziała Joanna Borczak, dyrektor Marketingu Grupy Diaverum.
Partnerem medycznym podróży dookoła świata Felipe Almeidy jest Diaverum – niezależny globalny dostawca usług nefrologicznych, który zarządza stacjami dializ w Europie, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie.
- Jesteśmy dumni, że możemy być partnerem medycznym wyprawy Filipe, chciałbym zapewnić jednocześnie, że nasza firma wspiera każdego chorego leczonego w naszych stacjach. Jest to ułatwione właśnie dzięki możliwości wymiany dokumentacji medycznej pacjenta pomiędzy placówkami. Dodatkowo, Diaverum niebawem jako pierwsza firma dializacyjna chce przystąpić do pilotażu e-skierowania, które umożliwia zapisy na leczenie bez konieczności papierowego skierowania – mówi Ryszard Zając, dyrektor generalny Diaverum Polska.
Podróż życia rodziny Almeida można śledzić na Instagramie: @allaboardfamily oraz na blogu https://allaboardfamily.com.