Wbrew powszechnej opinii, w samochodzie osobowym nie trzeba mieć kamizelki odblaskowej i apteczki. Warto jednak je posiadać, bo mogą uratować życie. Gaśnica i trójkąt są obowiązkowe.
Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2020 roku wypadki drogowe staną się najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci. Pełna koncentracja kierowcy, zapięte pasy i sprawny pojazd to nie wszystko - życie może uratować dobrze wyposażona apteczka czy sprawna gaśnica. Należy pamiętać, że będąc na miejscu wypadku drogowego, mamy prawny obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanym.
Apteczka - warto ją posiadać
Dobrze, aby w standardowej apteczce samochodowej znalazły się przedmioty, które służą zaopatrzeniu poszkodowanych w pierwszych chwilach po wypadku. Wyposażenie apteczek samochodowych w większości państw europejskich jest regulowane przez Niemiecki Instytut Norm (norma DIN’13164). Instytut stworzył ścisłą listę 18 elementów, które powinny znajdować się w samochodowym zestawie pierwszej pomocy. Są to: 1 opakowanie plastrów o wymiarach 10 x 6 cm, 1 plaster mający 5 m długości i 2,5 cm szerokości w rolce oraz opatrunek indywidualny G. Obowiązkowa jest również 1 chusta opatrunkowa (60 x 80 cm), nożyce z zaokrąglonymi końcami (14,5 cm), koc ratunkowy (160 x 210 cm), a także ustnik do sztucznego oddychania. Apteczka powinna zawierać także instrukcję udzielania pierwszej pomocy wraz z listą numerów telefonów alarmowych.
Ponadto, dobrze, jeśli w apteczce znajdują się: 3 opatrunki indywidualne M, 2 bandaże elastyczne 6 cm, tyle samo chust opatrunkowych (40 x 60 cm), chust trójkątnych (96 x 96 x 136 cm) oraz chusteczek dezynfekujących. Wśród polecanych są również 3 opaski elastyczne 8 cm i kompresy 10 x 10 cm. Cały zestaw dopełniają 4 pary jednorazowych rękawiczek lateksowych.
Zamiast wyglądu bardziej liczy się wnętrze? Nie w przypadku apteczki. Jej forma jest równie istotna, jak wyposażenie. Zestaw pierwszej pomocy powinien zawierać się w stosunkowo niewielkim pojemniku wykonanym z wytrzymałego materiału o jaskrawym, dobrze widocznym kolorze - czerwonym, pomarańczowym lub żółtym. Ważne, żeby apteczka znajdowała się w łatwo dostępnym miejscu w pojeździe, ponieważ kiedy będzie musiała zostać użyta, każda sekunda okaże się ważna.
Gaśnica oraz trójkąt - trzeba je mieć
Apteczka samochodowa, tak samo jak kamizelka odblaskowa czy linka holownicza, jest dodatkowym wyposażeniem samochodu. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 r., w skład sprzętu znajdującego się w samochodzie musi wchodzić gaśnica i trójkąt ostrzegawczy.
W przypadku braku gaśnicy kierowca naraża się na mandat od 20 do 500 zł. - Gaśnica przynajmniej raz w roku powinna być poddawana przeglądom. Jeśli w aucie nie ma sprzętu gaśniczego, diagnostycy mogą zdecydować, że pojazd nie przejdzie badania technicznego - mówi Agnieszka Otfinowska z KZWM Ogniochron S.A. - Ze względów bezpieczeństwa gaśnica stała się podstawą wyposażenia samochodu. Warto, aby była również obecna w każdym domu i mieszkaniu. W pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się linia gaśnic domowych, zaprojektowanych specjalnie z myślą o ochronie w kuchni i salonie - dodaje.
dostarczył infoWire.pl