BMW najcenniejszą marką samochodową na świecie (wideo)
Dzięki rosnącej na całym świecie sprzedaży samochodów marka BMW wyprzedziła Toyotę i zajęła pozycję lidera w kategorii motoryzacyjnej w siódmej dorocznej edycji rankingu najcenniejszych marek BrandZ Top 100, realizowanego przez Millward Brown Optimor na zlecenie Grupy WPP.
Pomimo spadków w całym sektorze motoryzacyjnym BMW zanotował wzrost wartości swojej marki o 10% (do 24,6 mld USD) i ponownie wszedł na miejsce nr 1, spychając z niego Toyotę (spadek o 10%, do 21,8 mld USD).
Zmiana lidera wynika z dwóch głównych przyczyn. Po pierwsze, BMW wygenerował rekordowe obroty dzięki wprowadzeniu nowych modeli i sprzedaży 1,4 mln pojazdów, co przełożyło się na 12-proc. wzrost. Z kolei Toyota – podobnie jak wiele spółek japońskich – musiała walczyć z problemami łańcucha dostaw po trzęsieniu ziemi, tsunami i katastrofie elektrowni jądrowej w Japonii.
>>> Apple najcenniejszą marką świata. IBM przed Google, Facebook liderem wzrostu
W pierwszej dziesiątce marek motoryzacyjnych jako pierwsza koreańska marka znalazł się Hyundai, z wartością 3,6 mld USD. Hyundai skorzystał na wzroście popytu ze strony wymagających klientów, którzy – stając w obliczu poważnego wydatku trudnych finansowo w czasach - poszukują jakości i stylu, jednocześnie starając się unikać wysokich cen, które trzeba zwykle zapłacić za bardziej prestiżowe modele.
Ogólnie rzecz biorąc, cały sektor motoryzacyjny nie wypadł najlepiej w tegorocznym rankingu BrandZ Top 100 - jego łączna wartość spadła o 7%.
>>> Louis Vuitton wciąż najcenniejszą marką luksusową świata
>>> Walmart najcenniejszą marką w handlu detalicznym na świecie
„Dalszy spadek łącznej wartości marek wskazuje, że sektor motoryzacyjny nie całkiem jeszcze doszedł do siebie, nawet jeśli wskaźniki finansowe napływające z USA wydają się wskazywać na poprawę wyników. Branża motoryzacyjna staje także w obliczu przyszłych wyzwań demograficznych. Wskutek rosnącej urbanizacji ludzie będą w mniejszym stopniu korzystać z samochodów, a zwrócą się raczej w stronę transportu publicznego lub będą wykorzystywać rozwiązania w stylu car sharing, żeby zmniejszyć ruch uliczny i zanieczyszczenia powietrza. Ponadto z punktu widzenia młodzieży korzystającej z sieci społecznościowych samochody stają się mniej konieczne do utrzymywania kontaktu ze znajomymi. W tej grupie samochód nie określa statusu osobistego w takim samym stopniu, jak to było w pokoleniu ich rodziców. Z kolei komputery czy urządzenia mobilne są znacznie bardziej dostępne cenowo.” - stwierdził Peter Walshe, dyrektor odpowiedzialny za ranking BrandZ Top 100 w Millward Brown.
Dołącz do dyskusji: BMW najcenniejszą marką samochodową na świecie (wideo)