Google dogadał się z twórcami aplikacji. Wypłaci 90 mln dolarów
W ramach ugody sądowej Google zapłaci drobnym deweloperom aplikacji łącznie 90 milionów dolarów zadośćuczynienia za utrudnianie monetyzacji umieszczanych w Google Play programów.
Twórcy aplikacji w pozwie złożonym w sądzie federalnym w San Francisco, oskarżyli Google o wykorzystywanie umów z producentami smartfonów, tworzenie barier technicznych i prawnych, tak by utrudnić płatności za zakupy aplikacji na Androida. Deweloperzy oferujący płatne aplikacje, w których można było kupować dodatkowo usługi, byli obligowani przez Google do uiszczenia prowizji w wysokości 30 proc. uzyskanych przychodów - czytamy na blogu Androida .
W ramach ugody sądowej Google zobowiązał się wyłożyć 90 milionów dolarów na fundusz wsparcia twórców aplikacji, którzy w latach 2016-2021 uzyskali z nich 2 miliony lub mniej rocznego przychodu.
Rekompensaty dla twórców aplikacji
Zdecydowana większość amerykańskich programistów, którzy zarabiali dzięki Google Play, będzie mogła otrzymać z tego funduszu pieniądze na życzenie - podkreśla Google na swoim blogu. Od 2021 roku technologiczny gigant pobiera od programistów niższą prowizję od pierwszego miliona przychodów ze sklepu Google Play. Zamiast 30 procent, od stycznia tego roku stawka wynosi 15 procent.
Według kancelarii Hagens Berman reprezentującej powodów, o wypłatę z funduszu będzie mogło ubiegać się w USA około 48 000 małych twórców aplikacji. Niektórzy z nich mogą otrzymać nawet 200 tysięcy dolarów, minimalna wypłata został ustalona na 250 dolarów.
Dołącz do dyskusji: Google dogadał się z twórcami aplikacji. Wypłaci 90 mln dolarów