SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inflacja wyniesie 3,2 proc. w 2011 i 2,8 proc. w 2012 r.

Średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 3,2% i spadnie odpowiednio do 2,8% i 2,9% w latach 2012-2013 (wobec 2,6% w 2010 r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w poniedziałek w "Raporcie o inflacji".

Według nowej projekcji, w całym horyzoncie projekcji wskaźnik CPI będzie znajdował się w okolicach 3,0% r/r.

"Inflacja CPI prawie w całym horyzoncie projekcji (poza początkiem 2012 r.) utrzymywać się będzie powyżej celu inflacyjnego – na średnim poziomie zbliżonym do 3% r/r. W krótkim horyzoncie projekcji za wzrost inflacji odpowiada zmiana stawek VAT od 1 stycznia 2011 r. oraz czynniki podażowe, wpływające na wysoki wzrost cen żywności i energii" - głosi dokument.

W ocenie NBP, w dłuższym horyzoncie projekcji stopę inflacji powyżej celu podtrzymywać będą rosnące koszty pracy, natomiast obniżająca się dynamika cen surowców rolnych i energetycznych na rynkach światowych będą czynnikami ograniczającymi wzrost cen konsumenta.

"Przy założeniu braku zmian stopy referencyjnej NBP w całym horyzoncie projekcji, prawdopodobieństwo ukształtowania się średniorocznej inflacji w przedziale (1,5-3,5%) rośnie z 64% w 2011 r. do 72% w 2012 r., a następnie obniża się do 60% w ostatnim roku projekcji" - czytamy w dokumencie.

Inflacja konsumencka wyniosła w styczniu 3,8% r/r wobec 3,1% w grudniu.

W "Raporcie" podkreślono także, że w krótkim horyzoncie projekcji wzrost inflacji bazowej wynikał będzie z wyższej od początku 2011 r. efektywnej stawki podatku VAT oraz, oddziałujących z opóźnieniem i rosnących od III kw. 2010 r., cen importu. W latach 2012-2013 przyczyną dalszego wzrostu inflacji bazowej będą rosnące jednostkowe koszty pracy (ze względu na stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy), natomiast stabilny kurs walutowy będzie utrzymywał tempo wzrostu cen importu na umiarkowanym poziomie.

"W krótkim horyzoncie projekcji silne wzrosty cen surowców rolnych na rynkach światowych, przy utrzymującym się stabilnym kursie złotego względem dolara i niskiej podaży zbóż na rynku krajowym, przełożą się na utrzymanie wysokiego tempa wzrostu cen żywności. W średnim horyzoncie można natomiast oczekiwać obniżenia się dynamiki tych cen ze względu na oczekiwaną poprawę podaży na rynku krajowym, jakkolwiek utrzymają się wysokie ceny surowców rolnych na rynkach światowych" - czytamy dalej.

Według centralnej ścieżki projekcji, ceny żywności wzrosną w tym roku o 3,9%, w 2012 roku - o 2,5%, zaś w 2013 roku 2,4%. W ub. roku wzrost cen żywności wyniósł w tym ujęciu 2,7%.

"W całym horyzoncie projekcji czynniki wzmacniające oraz osłabiające kurs walutowy będą się równoważyć i w efekcie będzie się on kształtował na stosunkowo stabilnym poziomie. W kierunku aprecjacji kursu oddziaływać będzie systematycznie umacniający się kurs równowagi. Proces ten będzie skutkiem dodatniego salda transferów bieżących i kapitałowych z UE oraz szybszego niż w strefie euro wzrostu produktu potencjalnego w Polsce. Czynnikami osłabiającymi kurs złotego będą natomiast zmniejszający się dysparytet stóp procentowych oraz wysoki poziom premii za ryzyko fiskalne" - podano w "Raporcie".

Według centralnej ścieżki projekcji, wskaźnik cen inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii wyniesie 2,2% r/r w 2011 roku, 2,3% w 2012 r. oraz 2,5% w 2013 roku wobec ubiegłorocznego poziomu 1,6%.

Według tych założeń, ceny nośników energii zwiększą się w tym roku o 6,2%, by w latach 2012-2013 ukształtować się odpowiednio na poziomach: 5,3% i 4,9%. W ub. roku ich wzrost wyniósł 6,2%, podał NBP.

"W związku z istotnym wpływem polityki regulacyjnej na kształtowanie się cen energii i żywności, podobnie jak w poprzednich rundach prognostycznych pozostaje ona istotnym źródłem niepewności projekcji inflacji. Znacząca niepewność związana jest z przyszłą polityką Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska (w tym stosowania wymogów dotyczących emisji dwutlenku węgla), działaniami regulacyjnymi na rynku żywności oraz przyszłą polityką taryfową URE" - podsumował bank centralny.

Dołącz do dyskusji: Inflacja wyniesie 3,2 proc. w 2011 i 2,8 proc. w 2012 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl