Inflacja mocno w górę. O ile wzrosły ceny w lipcu?
W lipcu 2024 roku inflacja konsumencka wyniosła 4,2 proc., wobec 2,8 proc. w czerwcu br. - podał GUS. Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę, że wzrost cen towarów i usług ponownie przekroczył granicę celu NBP w związku z odmrożeniem cen energii i gazu, a taki stan prawdopodobnie utrzyma się przez kolejny rok.
Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. wzrosły rdr o 4,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,4 proc.
Inflacja wyższa niż w lipcu poprzednio była w trzech ostatnich miesiącach 2023 roku, gdy przekraczała 6 proc. Natomiast od lutego do czerwca br. utrzymywała się poniżej 3 proc.
PIE: wzrost inflacji to skutek odmrożenia cen prądu i gazu
W lipcu br. inflacja ponownie przekroczyła granicę celu NBP (cel NBP to 2,5 proc. +/- 1 p.p. - PAP) i taki stan prawdopodobnie utrzyma się przez kolejny rok - przekazał w środę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w komentarzu do danych GUS. Zmiana inflacji związana jest głównie z częściowym odmrożeniem cen energii elektrycznej i gazu, które podniosły wynik o 1,4 p.p. Kolejne 0,2 p.p. dodawały ceny żywności, lekko wzrosła też inflacja bazowa - dodał PIE.
Ekonomiści ocenili też, że najbliższe miesiące nie przyniosą większych zmian, choć w dłuższej perspektywie trend powinien być spadkowy. Zaznaczyli jednak, że inflacja może chwilowo wzrosnąć we wrześniu i październiku z uwagi na efekty statystyczne. - Prognozy ekspertów sugerują raczej stabilizację światowych cen żywności i surowców energetycznych, co przekłada się na niewielkie zmiany CPI - napisano w komentarzu.
Przekazano również, że inflacja bazowa w kolejnych miesiącach prawdopodobnie przestanie wyraźnie zwalniać – jej tempo wzrostu dalej będzie wysokie, głównie za sprawą szybkiego wzrostu cen usług. Dodano, że jej powrót do poziomu 2,5 proc. prawdopodobnie zajmie ok. 1,5 roku.
Dołącz do dyskusji: Inflacja mocno w górę. O ile wzrosły ceny w lipcu?