SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rekordowy wyrok za piractwo meczów Premier League

Pięć osób zaangażowanych w proceder pirackich transmisji m.in. meczów Premier League w Wielkiej Brytanii zostało skazanych na łącznie 30 lat i 7 miesięcy więzienia. W ciągu pięciu lat ich nielegalne usługi wygenerowały 7 mln funtów przychodów.

Pirackie treści były sprzedawane pod markami: Flawless, Shared VPS, Optimal i Cosmic. Korzystało z nich 50 tys. klientów. Grupa piratów działała pod przykrywką antypirackiej firmy, która zatrudniała 30 pracowników. W ramach nielegalnej subskrypcji można było oglądać kilkaset kanałów z całego świata, oferujących m.in. transmisje sportowe. Do dyspozycji klientów piratów były też dziesiątki tysięcy produkcji wideo na żądanie.

Pirackim procederem kierował Mark Gould. Przyznał się do wszystkich zarzutów i został skazany na 11 lat więzienia. William Brown twierdził, że był informatorem służb i im pomagał. Śledczy ustalili jednak, że włamywał się na konta abonentów legalnych usług i kopiował streamy, aby udostępnić na pirackich serwisach.

Wielka Brytania walczy z piractwem

W dobie streamingu, piractwo telewizyjne stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Na całym świecie działa wiele nielegalnych serwisów, przypominających normalne usługi, które działają na tym procederze. Także na azjatyckich portalach zakupowych są oferowane listy m3u z kanałami telewizyjnymi, streamami sportowymi i treściami wideo na żądanie z całego świata.Subskrypcja kosztuje często równowartość kilkunastu złotych miesięcznie. Niedawno zablokowano najpopularniejszego dostawcę pirackich stacji w Europie. W ciągu kilku dni nielegalnie rozpowszechniane kanały jednak powróciły.

Z raportu Audiovisual Anti-Piracy Alliance (AAPA), przeprowadzonego przez Uniwersytet w Bournemouth wynika, że aż 17 mln mieszkańców Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii korzysta z pirackich usług. Nie w każdym kraju są jednak tak samo popularne. W Wielkiej Brytanii odsetek populacji oglądających pirackie streamy wynosi 6,6 proc., a w Polsce tylko 1,5 proc. Wpływ na to mogą mieć ceny legalnych subskrypcji i dostępność szybkiego i nielimitowanego internetu.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że Londyn zaostrza kurs wobec piratów, ale także osób udostępniających hasła do serwisów streamingowych. Nielegalny odbiór takich treści i przekazywanie haseł do Netfliksa są przez brytyjski Urząd Własności Intelektualnej uznawane za przestępstwo. Na początku roku funkcjonariusze tamtejszej policji oraz przedstawiciele walczącej z piractwem organizacji FACT przeprowadzili akcję, w której odwiedzili sprzedawców i klientów nielegalnych subskrypcji w domach, przypominając im o grożących za to konsekwencjach prawnych.

Dołącz do dyskusji: Rekordowy wyrok za piractwo meczów Premier League

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl