SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Polsce wyraźny wzrost poziomu aktywności zawodowej

W Polsce wyraźnie wzrósł poziom aktywności zawodowej osób w sile wieku oraz w wieku emerytalnym i przedemerytalnym - uważają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócili uwagę, że wynika to głównie z podjęcia pracy przez dotąd biernych zawodowo

Fot. PixabayFot. Pixabay

Według wstępnych danych GUS, w I kwartale 2022 r. wśród osób w wieku produkcyjnym odsetek aktywnych zawodowo wyniósł 80 proc. "Oznacza to, że wśród kobiet w wieku 18-59 lat oraz mężczyzn z wieku 18-64 lata 80 proc. pracowało lub aktywnie poszukiwało pracy" - wyjaśnili eksperci PIE. W porównaniu z sytuacją sprzed roku oznacza to wzrost o 1,3 proc. Zwrócili uwagę, że liczba osób pracujących wyniosła 15 953 tys. - niemal o 100 tys. więcej niż przed rokiem.

W najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" zauważono, że pandemia zwiększyła poziom aktywności zawodowej wśród osób starszych oraz zmniejszyła wśród osób najmłodszych. "Pod tym względem Polska wyróżnia się na tle Europy" - stwierdzili. Przypomnieli, że od 2019 r. spadek wskaźnika aktywności zawodowej mężczyzn w wieku 20-24 lata wyniósł -5,1 pkt. proc., a kobiet w tym wieku -7,5 pkt. proc.

Według ekspertów chociaż trend dezaktywizacji zawodowej osób młodych w okresie pandemii był widoczny w większości państw Unii Europejskiej, to Polska znajdowała się w czołówce pod względem wielkości tego spadku: średnio aktywność zawodowa osób w wieku 20-24 lata spadła zaledwie o 0,9 pkt. proc.

"Równocześnie jednak w Polsce wyraźnie wzrósł poziom aktywności zawodowej osób w sile wielu oraz osób w wieku emerytalnym i przedemerytalnym: kobiet w wieku 25-59 lat o 3,3 pkt. proc., mężczyzn w wieku 60-64 lata o 8,2 pkt. proc. oraz kobiet w wieku 60-64 lata o 3,3 pkt. proc." - podali.

Wyjaśniono, że rosnąca aktywność zawodowa osób starszych jest przede wszystkim wynikiem aktywizacji osób dotąd biernych zawodowo - czyli takich, które z różnych powodów nie były wcześniej zainteresowane podjęciem pracy. Według danych GUS cytowanych przez PIE, między IV a I kwartałem 2021 r. pracę podjęło 135 tys. osób, które wcześniej nie pracowały i nie szukały pracy z powodu wykonywania obowiązków rodzinnych i domowych; 53 tys. osób, które uzyskały uprawnienia emerytalne; 89 tys. Polaków biernych zawodowo z powodu choroby bądź niepełnosprawności.

Zdaniem ekspertów ogólny wzrost aktywności zawodowej wynika przede wszystkim z szybkiego wzrostu gospodarczego ostatnich lat, towarzyszącego mu wzrostu wynagrodzeń, a także obaw Polaków o przyszłą sytuację gospodarczą kraju.

Przypomniano, że średni wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w gospodarce wyniósł w 2020 r. 5 proc., a w 2021 r. 8,4 proc. Z kolei na koniec 2021 r. wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw przyspieszył do 11,2 proc. "Istotną przyczyną wzrostu aktywności zawodowej jest wysoki poziom niepokoju o przyszłą sytuację gospodarczą kraju" - wskazano.

Według przywołanego przez PIE badania CBOS z grudnia 2021 r., 41 proc. Polaków spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju, a 14 proc. poprawy.

Dołącz do dyskusji: W Polsce wyraźny wzrost poziomu aktywności zawodowej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
Bieda zagląda w oczy to i aktywnośc zawodowa wzrasta,. Nieroby, kombinatorzy, różne cwaniaki wszystko dostają od rządu, a ci z klasy średniej aby jakoś utrzymać poziom życia rodziny muszą więcej pracować bo im państwo nic nie daje, bo oni sobie zapracuja,dla siebie, cwaniakow i Ukraine.
odpowiedź