Z systemu bankowego miesięcznie 'wypływa' ok. 80 tys. kredytów
Według szacunków ekspertów Biura Informacji Kredytowej (BIK) każdego miesiąca około 80 tys. kredytów wypływa z systemu bankowego i jest udzielanych na rynku nieregulowanym. Liczba udzielonych kredytów gotówkowych i ratalnych w ostatnim kwartale jest aż o 17% niższa niż przed rokiem, zaś jedną z przyczyn spadków w tym segmencie może być coraz większa aktywność para banków, poinformowali przedstawiciele BIK.
W I półroczu 2012 r. banki udzieliły 2 972 tys. kredytów ratalnych i gotówkowych, z czego 1 581 tys. w II kwartale. Było to o około 600 tys. kredytów mniej niż przed rokiem, co oznacza spadek liczby udzielonych kredytów aż o 17%. Poziom sprzedaży kredytów ratalnych i gotówkowych był w I półr. tego roku o jedną trzecią niższy w porównaniu z analogicznym okresem 2008 r.
„W 2008 roku mieliśmy swoisty karnawał kredytowy, kiedy banki oferowały kredyty niemal wszystkim. W połowie 2009 roku zaczęło się przykręcanie kurka, zanim jeszcze weszła w życie Rekomendacja T. Obecnie akcja kredytowa w bankach słabnie, ale spadek kredytów ratalnych i konsumpcyjnych może być pozorny - restrykcyjne regulacje są bowiem pożywką dla sektora pozabankowego. Spadek ten może być wynikiem m.in. wyprowadzania kredytów do firm pożyczkowych"- powiedział prezes BIK Krzysztof Markowski.
Według wyliczeń BIK około 80 tys. kredytów miesięcznie wypływa z systemu bankowego i jest udzielanych na rynku nieregulowanym. W skali półrocza liczba ta sięga niemal 0,5 miliona. Spadkowi liczby udzielanych kredytów gotówkowych towarzyszy wzrost ich średniej wartości. W efekcie, mimo spadku liczby udzielonych kredytów ratalnych i gotówkowych, ich wartość wyniosła w I półroczu nieco ponad 30 mld zł, co oznacza wzrost o 6% w skali roku.
„Jest to również efekt migracji drobnych pożyczek na rynek nieregulowany W ostatnim czasie zwiększyła się liczba kredytów konsumpcyjnych udzielanych na duże kwoty. Taka tendencja będzie prawdopodobnie kontynuowana w najbliższych miesiącach"- poinformował główny ekonomista BIK Andrzej Topiński.
BIK podał, że z analizy akcji kredytowej banków najsilniej zaangażowanych sprzedaż ratalną oraz po konfrontacji danych kredytowych z informacjami GUS o sprzedaży firm handlujących meblami, sprzętem RTV i AGD wynika, że migracja na rynek nieregulowany dotyczy przede wszystkim kredytów związanych ze sprzedażą ratalną.
Dołącz do dyskusji: Z systemu bankowego miesięcznie 'wypływa' ok. 80 tys. kredytów